Problema la serviciu

Problema la serviciu | Autor: incognito

Link direct la acest mesaj

Iata despre ce este vorba.Lucrez intr-o sectie obstetrica-ginecologie.
Sint asistent medical generalist cu grad principal in obstetrica-ginecologie.
La angajare,in urma cu 16 ani,am dat concurs pentru un post de ginecologie devenind astfel titular.Din acesti 16 ani,13 sint lucrati numai in ginecologie.Datorita lipsei de personal pe obstetrica si ca sa nu supar pe nimeni am lucrat la cererea expresa,verbala,a asistentei sefe si sefului de sectie,un an si opt luni pe obstetrica.M-am reintors la postul meu facind presiuni,intrucit ajunsesem la capatul puterilor fizic si nervos,din nefericire nu ma pot adapta muncii in obstetrica.Dupa alte 10 luni am fost rugata verbal,apoi amenintata ca voi primi nota scrisa,sa accept de buna-voie sa fac iarasi serviciul pe obstetrica pina se va angaja o alta persoana si va fi formata,chestiune in principiu de citeva luni,in medie sase.Aceste sase luni au trecut,ceea ce mi s-a spus ca este numai o masura temporara pare sa capete caracter de permanenta.Serviciul a devenit un stress major.Dupa atitia ani de munca sint in situatia asta.Nu ma pot adapta,in continuare,la ceea ce presupune munca in obstetrica-fac totul ca la carte in mod absolut controlat si cu efort psihic suplimentar decit in ginecologie,unde munca pot spune ca mi-o fac si cu ochii inchisi datorita experientei,in plus stapinesc bine specificul , si nici nu pot inchide ochii la neregulile interioare.Intre timp pe postul meu a aparut un temporar.Mai exista si un altul pe un post de obstetrica care face serviciul in ginecologie si nu acolo unde este postul.
Pun intrebari pe la personal si nu imi raspunde nimeni.Este posibil sa ma trezesc cu postul mutat si in acte pe obstetrica fara a fi fost instiintata de acest lucru?
Asistenta sefa se face ca nu aude si nu pricepe cererea mea de a ma intoarce la postul pe care eu stiu ca sint titular.
Am dreptul legal de a solicita intoarcerea la postul pe care am fost angajata?
Daca da,cum procedez?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Dar exista acel post la care sa te intorci in schema?
Daca exista faci cerere scrisa cu nr de inregistrare si au obligatia sa raspunda oficial. Vezi ce raspuns primesti.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Postul exista bineinteles.Titularul,adica eu,e miscat in alt compartiment iar pe el a fost adus un temporar,pila...nu stiu cui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ok - clar - faci o adresa - solicitaree asa cum am spus mai sus cu nr de inregistrare 2 exemplare prin care soliciti reincadrarea pe postul pe care ai titularizarea incepnad cu data de.... 1 mai de exemplu?


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Marius,multumesc frumos.Doamne-ajuta,sper sa se rezolve civilizat.Ma tem ca ma voi lovi de multe.Sentimentul pe care mi l-au creat cind am pus intrebari nu a fost unul tocmai placut,ci acela cum ca incurc,incomodez si ar fi mai bine pentru mine sa stau in banca mea,sa nu rascolesc,cam asta de altfel mi s-a si sugerat mai pe departe.
Sper sa fie bine in final.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu trebuie sa-ti pese! Tu fa-ti treaba ta... restul ii priveste!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

S-a rezolvat.Surprinzator,absolut surprinzator,de repede!Si surprinzator de civilizat!
De la 1 mai sint la postul pe care sint titular.
Aproape ca nu imi vine sa cred.
Marius,multumesc pentru sfat si incurajare.

Incognito

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui incognito

S-a rezolvat.Surprinzator,absolut surprinzator,de repede!Si surprinzator de civilizat!
De la 1 mai sint la postul pe care sint titular.
Aproape ca nu imi vine sa cred.
Marius,multumesc pentru sfat si incurajare.

Incognito

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003


Ehhhh - trebuie sa ne cunoastem mai bine drepturile si sa ni le revendicam.

De 10 ani (mai degraba 11 ani)petrecuti pe aceasta sectiune legislativa aici pe forum - a fost una din motivatiile care au stat la baza aparitiei acestei sectiuni la acel moment in 2001. E drept ca atunci erau alte probleme - era alta legislatie dar vad ca inca este de actualitate.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput