Nou stil de viata (305)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Donna, fac si eu ca si tine, cumpar alimente sanatoase si incerc sa ma feresc de "interzise". Intotdeauna am grija sa am in frigider urmatoarele:
- fructe
- vegetale
- carne de pui
- oua
- lapte
- miere
- brinza
- masline
- iaurt

Poate ca te ajuta si pe tine daca-ti faci o lista cu preferintele tale si asa iti va fi mai usor la cumparaturi.

Gabi, mangostinele sint niste fructe dulci si extrem de gustoase. Miezul arata ca o capatina de usturoi. Uite o POZA:
De curiozitate am cautat si eu pe net sa vad cite calorii au - se pare ca in jur de 63-73 pe 100g miez.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Vad ca mi-a luat-o Tzuni inainte cu explicatiile.

Tzunica, n-am ce sa maninc de tailandezii astia ca-s cam sfrijiti saracii. Poate asa ca gustare.
75 kile??? Bataita meriti matale. Cipsuri cumva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

GABI, asta e problema, ca nici acum nu sta unde-l pun. De la 3 luni nu mai doarme ziua decat max 1.5 ore impartite in cateva reprize. Cel mai lung somn de zi este de max 30 min, in care abia apuc sa ii pregatesc masa. In sarcina am luat ff mult, cca 21kg , eram dupa un an de mancat corect si cantarit...am inceput sa combat greturile cu un biscuit, un covrig etc si uite-asa s-au lipit kg. Dupa nastere am dat doar cateva kg si apoi in perioada de iarna, petrecuta mai mult singura in casa cu bebe...asta-i rezultatul.

TZUNI- multumesc! si eu ma bucur sa te reintalnesc . Incerc sa ma organizez, ca simt ca ma paste si un pui de depresie daca nu fac ceva.

In momentul asta as da un regat pentru un somn de macar 30 min.

DELIA, cam asa arata si lista noastra de cumparaturi. Doar ca eu mai am de lucrat la cantitati si ...ar trebui sa pun un lacat pe dulapul cu paine.

Mangostinele astea par delicioase... mi s-a facut o pofta de fructe...

..............................................................................................
Donna, mamica lui Tudor-Gabriel (04.10.2010)


Sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare! http://viatacudba.blogspot.com/
Puteti ajuta donand sau cumparand de la Bazarul umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Gabriela, doctor il faci, sa stii !

Donna79, e adevarat ca daca pui multe kg in sarcina le dai enorm de greu jos. Iti spune o impatimita , chiar vorbeam cu o colega deunazi si-mi povestea de o tipa care a nascut acum 7 saptamani si nici nu zici ca a nascut vreodata. Totally unfair... In cazul tau, cred ca e musai sa fii odihnita, eu imi amintesc ca daca eram nedormita mancam de stress pur si simplu . Dar, important e sa stii ca se poate sa le dai jos, si-ti trebuie musai un plan de bataie. Bafta!

Delidana, mi-ai facut pofta cu fructele alea. Numai de alea imi trebuiau mie acum .

Danielag, ce medicamente iei si de ce?

Tzuni, da' tu cu ce te mai lauzi? In afara kilelor, fireste...

Zuzi, nu ne mai dai binete deloc? Pe unde esti? Sa ma treci si pe mine cu tinta de 65, please

Sa va mai spun ca acum iar am interdictie de 2 saptamani de orice carbs ...ieri am avut intalnire cu trainerul si am alergat si vreo juma de ora numai pe banda si imediat s-a vazut efectul...

Cristina


Yasmine et Chris Anthony

The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:



Delia, stau bine cu kilogramele, am scris si acum cateva zile (ajunsesem la 56 la un moment dat). Partea mai proasta e ca am avut niste probleme medicale si fac un tratament ceva mai puternic, care repara pe o parte si dezechilibreaza altele. La un moment dat ajunsesem la hemoglobina 9.4 (minim e 12) si de abia ma taram. Bine, cand ma gandesc ca Sabina avea hemoglobina 5, imi trece orice, cred ca i-a fost tare, tare greu. Chiar, ce mai face oare Sabinelu'? Un brat de flori pentru ea, stiu ca i-a fost greu

Donna, eu zic sa o iei usor si sa institui in fiecare saptamana o regula noua. De exemplu in prima saptamana iti propui sa nu mananci paine (poate o felie integrala dimineata, dar atat). A doua saptamana pastrezi regula cu painea si iti propui sa bei cel putin 2 l de apa pe zi. A treia saptamana pastrezi primele doua si iti propui sa injumatatesti portia de seara. Si tot asa (regulile le faci tu, dupa cum crezi ca ti s-ar potrivi). Vad ca spui si de oboseala, incearca intr-o zi sa nu faci decat ce e urgent (relativ la bebe) si restul lasa-le si odihneste-te.

Tzunica, m-ai facut sa rosesc . Elan tineresc nu mai am, tocma' ce ziceam mai sus ca-s anemica . Bine, ma tratez, o sa se regleze. Vroiam sa spun ca Meri e o frumusete de copila .

Gabi, s-a aranjat Filip vad: stilou, stetoscop, chei de masina, are tot ce-i trebuie . Mara ce mai face? Cum e la scoala?

Zuzi, tu pe unde umbli? Hai aici la povesti cu noi.

Meniul meu e de oameni bolnavi: ficati de pui (mi s-a urat de ei), salate, sfecla, broccoli, alea-alea. Doar ca trebuie obligatoriu sa mananc consistent dimineata si seara.

Va pup pe toate,

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Uau, ce-mi place veselia de la subiect!! Bravos, bravos!

Donna, nu doarme noaptea bebe?? Banuiesc ca ai inceput diversificarea lui caci are deja peste 6 luni; nu doarme bine dupa ce mananca? Stiu ca acum vorbesc din putul gandirii, dar eu am experimentat asta pe mine - la Mara, fiind eu teribil de agitata si panicata, si ea era agitata si dormea foarte prost. La Filip, pentru ca mai vazusem filmul odata si stiam ce si cum, am fost mult mai linistita. La fel si el; si-a facut program inca de mititel si doarme tare bine. Adoarme seara in jurul orei 8 (cel tarziu 9 daca a dormit mai tarziu dupa-amiaza), se trezeste pe la 4, bea un biberon de lapte si doarme pana pe la 7.30. Noaptea, daca e agitat, doarme cu mine in pat si tateste (adica sta cu tata in gura) si se linistete imediat.

Altfel, cum spuneau si fetele, nu e usor, dar nu imposibil. Organizarea e totul.

Delia, Tzuni, multumesc de explicatii cu mangostinele. Nu cred ca am vazut pe la noi, dar o sa ma uit.

Khristin, tat'su spera (e obsedat de fapt) sa nu se faca niciunul dintre copii doctor. Io tot i-am explicat ca in 20 si de ani pana cand ar termina ei facultatea de medicina poate se schimba lucrurile si la noi... si ca in fond, nu e obligatoriu sa fie medici in Romania, caci lumea e mare. Are si el o problema, sa nu treaca prin ce a trecut el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta70 spune:

Buna fetelor!

Tzuni Ce frumoasa este Meri!!! o adevarata domnisoara!

Zuzilici , asa este, seara ma apuca mancatul. Problema este ca totul se intampla pe sistem nervos, pentru ca foame nu pot spune ca-mi este. Si la fel ca Delia, si eu sunt "sclava" dulciurilor" (si nu vorbesc de fructe). In plus imi plac carbo de mi-as "baga" direct in vena.

Kristin sigur ca nu ma supar. Orice sfaturi imi sunt utile si va trebui sa ma mobilizez.

Ca raport, Zuzilici sa treci la mine stagnare: sunt cu "rushii" de ieri pe cap, si nu m-am cantarit.

In week-end cum va spuneam am fost in excursie, la Cheia si Brasov. A fost frumos, am fost 6 persoane pe patru motociclete (Kawasaki EN 500). Peisaje superbe. In schimb la intoarcere (noi am ramas duminica la sora-mea in Brasov, din motive de sot obosit), asa ca am plecat luni. A fost o aventura: a plouat parca in dusmanie, torential, in rafale, vant, ceata, de la Predeal pana la Bucuresti. Nu cred ca vreti sa stiti cum am ajuns acasa: uda pana la piele, in conditiile in care am avut totusi echipament de motor (geaca de piele, pantalon de motociclism, pelerina de ploaie). Cred ca daca plecam in blugi (asa cum vroiam eu, dar aici trebuie sa-i multumesc sotului) ajungeam paralizata la Bucuresti. Cand o sa am ceva fotografii, am sa incerc sa le postez.

Scuzati-mi off-topicul.

Pupici la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Gabi, scriitor se face bebe Filip, sa vezi!

Donna, mai bine pofta de fructe decit de cioco si altele asemenea. Cu piinea e o problema, recunosc ca si mie-mi place dar n-am mai mincat de citeva zile si nici nu-i duc lipsa.

Daniela, sper sa te faci bine curind. E doar o anemie sau ceva mai serios? Nu ma pricep la detalii referitor la hemoglobina, de aceea intreb.

Khristin, n-ai voie fructe sau de ce zici ca nu d-alea iti trebuie tie acum?

Vio, bine ca n-ati patit nimic, pe o ploaie asa puternica e destul de periculos pe motor. Astept poze.

Meniul de ieri:

MD: 1 mango, 3 linguri de cereale cu 1 iaurt
P: 1 piept de pui prajit la teflon cu mirodenii (fara ulei), citeva linguri de boabe de naut din conserva, vegetale calite in sos de soia
C: salata dintr-un ou fiert, rosie, 1/2 ardei gras, castravete si putina brinza Feta, cu ulei de masline si oregano.
Gustari intre mese: 5 mangostine mici, migdale, si un amestec de seminte cu fructe uscate (150g).
Deja cintarul arata spre 69 kg, chiar ma mir.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Neata, frumoaselor

Fug sa fac frumos la sedinta si revin

*****************************************************************

Am revenit din sedinta (divorturi, scandaluri, copii la gradinita, partaje, urmariri paparazzi, greata... ) si vad ca e liniste pe-aci...


Zuzilici, vezi ca mi-am schimbat bateria de la cantar si arata acum 76,9 kg. Deci cu astea sa ma treci, ca sa spunem adevarului pe nume

Khristin, cu ce sa ma laud? Cu planuri legate de viitorul nai mult sau mai putin indepartat. Adica in doi - trei ani ma las definitiv de televiziune si pana atunci sper sa-mi dezvolt suficient de mult afacerea personala, in asa fel incat sa pot sa traiesc de pe urma ei.
In rest... am mai fost plecata in calatorii - in decembrie am fost in Liban si mi-a placut foaaaaarte mult, am cunoscut niste oameni minunati acolo si am vazut o multime de lucruri frumoase. M-am apucat de Reiki si duminica viitoare imi iau gradul II, am coordonat niste sedinte de meditatie, m-am inscris la o tabara de meditatie vipassana pt iulie (asta va fi o maaare provocare), am trecut in anul doi la scoala de astrologie, sunt vegetariana cu pasi mari catre alimentatia raw... Meri e bine, a crescut, e vesela, smechera, iubicioasa, i-am spus toata povestea adoptiei ei, totul a decurs ok (sa vedem cum va fi cand va intelege cu exactitate ce inseamna adoptia - acum stie ca n-am nascut-o eu). Pisu e si ea ok, geloasa pe Maria, Maria pe Pisu. Cam asta... Sunt vesela, nebunica asa cum ma stiati in ciuda celor 36 de ani pe care ii implinesc luna asta si pe care-i recunosc doar cu pistolul la tampla si buletinul sub nas Cred c-o sa imbatranesc ciudat - o sa zica lumea ca nu-s in toate mintile ca ma port si ma joc ca un copil - ca a dat scleroza peste mine inainte de vreme
Sunt in zona, ma apuc de treaba...


Meniul de azi:
D: 2 biscuiti raw din cereale + o cafea cu zaharina
P: 2 felii Wassa integral cu salata de rosii si o lingura de tahina cu ciuperci marinate raw
C: budinca de chia cu 3 - 4 felii de banana deshidratata.




www.youtube.com/watch?v=xiIm0elzalI&feature=related" target="_blank">THAT's ME

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Hello!

Khristin...intr-adevar am fost prea relaxata pe parte alimentare in sarcina...Dumnezeu stie cat m-am stresat pe alte parti...acum trebuie sa pun lucrurile in ordine. Si oboseala nu ajuta...
Daniela faci lucrurile sa para mai usoare! in ultima vreme cu siguranta nu mai fac decat ceea ce este absolut necesar pentru Tudor, trebuie sa ma invat sa traiesc asa.
Gabriela, Tudor doarme noaptea destul de ok, am facut un compromis si l-am luat cu noi in pat, sta cu nasul lipit de tzitzi dar asa ne odihnim amandoi binisor. Eu ma vait ca ziua nu mai doarme si din pricina asta nu reusesc sa mai planific nimic.
Violeta...ce week-end aventuros! te admir!
Delia, eram pe punctul de a scoate painea din meniu...cand a venit sotul meu cu niste crackers absolut dementiali... incerc sa-i ignor dar e asa greu!
Tzuni, suna foarte interesant meniurile tale!
Eu cred ca in adancul sufletului sunt vegetariana, astept sa se convinga si corpul meu de asta

Dar unde-i Zuzi??

Editez ca n-am spus partea cea mai importanta: ieri seara m-am aberrat cu o inghetata (a implinit T. 7 lunite si am sarbatorit). Azi dimineata obisnuitele cereale cu iaurt, la pranz planuiesc un bol de ciorbica iar pe seara o salata mare cu ceva...vad eu ce.


..............................................................................................
Donna, mamica lui Tudor-Gabriel (04.10.2010)


Sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare! http://viatacudba.blogspot.com/
Puteti ajuta donand sau cumparand de la Bazarul umanitar

Mergi la inceput