Nou stil de viata (305)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sefor@ spune:

Astazi am mancat:

-iaurt cu musli;
-ciorba de legume;
-un pepenas galben de jum. de kg.

Sunt in cautare de loc de munca de ceva vreme, ma tot duc pe la interviuri si acum sunt in discutii cu o firma. Joi mai am un interviu, poate poate s-o lega si la mine ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

Delia prezent, aici sunt. Nu ne dai si noua reteta de briose integrale?

Iustin! Sa fii sanatos, norocos si plin de realizari pe toate planurile. Mephala !

Mik vezi ca daca te-aude Tzuni ca papi cipsuri, acum vine si ti le ia.

Donna sanatate multa si felicitari pentru primul dintisor. Poate de aceea nici nu prea dormea Tudor.

Celia felicitari si sa rezisti eroic in fiecare zi (de munca).

Gusta daca razi e foarte bine. Cica rasul arde 40 de calorii asa ca, da-i-nainte cu mult spor. Eu mi-am facut un obicei sa-mi caut emisiunea www.youtube.com/watch?v=_AvRTS7Kt-k&feature=related" target="_blank">America Funniest Videos.
Sa stii ca Mara e o superba.

Sefor multa bafta si sa iasa cu rezultate super bune interviul.

Ellinia bine-ai venit in Club. Daca vrei in listuta noastra am nevoie de ceva info de la tine. Inaltime/Greutate si data de nastere.

Sabina te-ai apucat de fiertura de grau cu orez? Cum te mai simti?

Gabi hai la cateva abdomene scumpo caci acum vine vremea costumului de baie.

Cami te si te-astept cand ai ceva timp.

Claudia cum merg cursurile? Ce-ti fac baietii? cand termina scoala?

Meniul meu de azi:
MD: cafea cu lapte si 1 baclava minuscula
G: Un colt de bagheta (calda)
P: Salata mixta * 3 bucatele (cat degetul aratator) de carne de porc
C: un bol de supa Kimishi ~ 190 cal.
Intre mese vreo 4 cani de ceai si vreo 2 pahare de apa.

Eu sunt racita cobza, cu dureri de gat, nas infundat si tot tacamul. Da, ma fac eu bine pana plec.

O zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Buna dimineata!

Dorm pe mine din cauza de vegheat copil cu febra....am sunat acasa, e ceva mai bine....

Zuzilici, merci, spre finele lunii bag zilnic la munci; intre timp ma bucur de programul meu si-mi fac griji pt pui, care ne-a facut de ieri noapte febra; azi-noapte nu cred ca am dormit doua ore intregi, fara "pauze".

Ieri:
MD: omleta din doua oua, o rosie, doua felii paine neagra
P: cateva linguri de ciorba de pui, fara paine
C: o portie mica de varza calita, fara carne, dar cu legume si 3 felii paine neagra
Partea nasoala a fost ca aseara puiul m-a servit cu cativa pufuleti si, pt ca era bolnavioara, nu am refuzat-o...
Am cam micsorat ieri apa, m-am luat cu puiul; dar am apucat sa alerg ieri dimineata; mi-nu-nat a fost! Abia astept sa ies iar maine!

Azi
MD: 3 sendvisuri (paine neagra, salata verde, sunca, rosie); 4 biscuiti
G: o mana de cirese
P: nu stiu....nu am pachet, sa vad ce spun la fete sa ia; ca n-am vrut sa iau de acasa pilaf de orez, oricate legume are in el, e tot orez; varza iara, nu; asa ca tre' sa ma orientez
C: cred ca nimic sau un iaurt mic, simplu
Apa plata neaparat 2 l.

Domne, ce somn imi esteeeee...........

Sa aveti zi usoara!

Editez ca sa spun ca merdenelele chiar nu m-au tentat deloc, deloc; hm, cred ca de fapt dormeam pe mine cand am trecut pe acolo....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Multumesc de primire!
Zuzulici, am 1,68 si 62 kg. Data nasterii e 22.01.1979. Tinta mea e de 57 kg. Ultima data cand am avut 57 de kg a fost in februarie, dupa aceea iar am inceput sa urc.
Revin si eu cu meniuri.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

BazarGeneral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Neatza.

In casa restul doarme iar eu ma plang de durere.Am aflat sursa durerii mele de dinti imi iesa o masea de minte.Asa ca colege de grupa la mine mancarea cat mai usoara ,iar dulce de 2 zile e aproape nu.

Zuzi multumesc de complimente la adresa lui Mara, daca ai sta de vorba cu ea sa vezi ce poate scoate din gura te minunezi.Trece acuma in grupa a 3.

Meniu de ieri
cafea si iaurt
niste miez de maine muiat cu lapte
pireu gol si iar iaurt

meniu de azi
cafea si iaurt
supa cat mai pasata si diseara tot supa ( nu pot mesteca si ma doare )

Mik si restul de fete o intrebare .Mara ar trebui sa stie sa citeasca cat de cat, ea stie toate literile dar nu poate face silabe si aici au un sistem prost rau.Un sfat cum sa o ajut ca e asa suparata ca nu intelege eu am incercat sa ii explic dar nu poate si mie sincer mi se pare prea mica sa poata citi singura asa ea incearca are cuvinte care le poate citi scrie dar unele nu pricepe.Sa va mai zic ca facem si adunari si scaderi si deja le-a vorbit de inmultire.Mie sincer mi se pare prea mult pentru un copil de 6 ani.

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Buna dimineata!
Meniul meu de azi: la micul dejun o cana de lapte cu o felie de paine neagra prajita. Pe la 10,30 un grapefruit, la pranz telemea si sunca de pui cu rosii, pe la 4 un iaurt cu seminte de in iar diseara carne de pui la cuptor cu brocoli.

Eu am un obicei cu taratele de ovaz sau psyllium, depinde ce am, iau dimineata si seara cate o lingurita intr-un pahar cu apa. Si argila tot intr-un pahar de apa, dimineata si seara.

Gusta, baiaetlul meu are 6 ani si nu merge de la toamna la scoala. Merge la grupa pregatitoare, de fapt o repeta ptr ca a fost incadrat rau de la inceput, la o grupa mai mare. Inca nu stie sa citeasca. Stie litere, cateva, stie sa silabiseasca, stie ce-s alea sunete, chestii din astea usoare, cifrele sa le scrie si cam atat. Nu l-am stresat sa invete tot alfabetul, avand in vedere ca inca nu merge la scoala si apoi s-ar plictisi sa faca de trei ori acelasi lucru.
Fetita ta merge la scoala din tomana? Aici, la noi, invatatorii cer, de regula sa stie sa citeasca si sa scrie, chiar de la inceput. Eu, sincera sa fiu nu prea sunt de acord. La noi inca de la grupa mare le pune stiloul in mana si fac tot felul de lucruri pe care le e greu sa le inteleaga. Cred ca le e mai usor educatoarelor decat sa-i atraga cu tot felul de jocuri si alte activitati educative.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

BazarGeneral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Mara, ine ce limba a vrea sa o inveti sa citesca ? In olandeza se citesc toate literele ?
Mecanismul ar trebui sa fie : citesc o litera, apoi cealalata apoi formez cuvintul.
E mai greu putin in franceza, engleza si limbi care nu sunt fonetice.
Cel mare si cel mijlociu au invatat singuri sa citeasca : ajunsi la scoala in septembrie stiau sa citesca (6 ani si un pic). Cea mica care e foarte isteata si buna la matematica, nu stia si a fost teribil de greu sa o invat, caci faceam home-schooling la cremea cea.

Daca e in romana, un abecedar de pe vremea noastra e perfect.

Sefora, bafta ! Azi primesti raspunsul ?

Zuzi, daca apare Tzuni, ii dau cu placere jumate din chipsuri.

----
Meniul de ieri :
- cafea si tartine cu miere cu unt (mici tartinele)
- salata de castravete in sos de iaurt, iepure in sos de ciuperci, prajiture (2 portii mici)
- salata verde cu ceapa, ridichi, masline si anchois. putina brinza

Meniul de azi :
- cafea neagra si biscuitei
- mar, kiwi si 2 iaurturi
- salata verde cu ceva, inca nu stiu cu ce.

Trebuie sa beau mai mult in timpul zilei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Azi sunt acasa si intru de mai multe ori.

Mik si Cristina fata merge la scoala in olanda, olandeza trebuie sa invete si e o limba grea.Mik la fel si Mara imi socoteste stie adunari , scaderi si face si ii place daca facem citit nu ii place si nu intelege.Literile le scrie pe toate are unele cuvinte care stie sa le scrie si citeasca dar cand citeste ea spune literile dar nu poate face cuvantul, nu il poate silabisi .Si daca incep eu prima silaba si ii zic si ultima litere este fa cuvantul.Imi spune nu inteleg si plans. Si cel mai tare ma doare ca stie dar nu poate si plange ca ea nu poate citi si copii rad de ea.M-am gandit sa incep prin a o ajuta cu silabe. Nu va mai zic ca ei au invatat de rima si pana a inteles a trebuit ceva dar acuma e super bine.




Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Nu stiu cu ce seamana olandeza, banuiesc ca cu limba germana. Ai o lista destul de lunga de cuvinte scurte ? (habar nu am de tip "mama", "supa", "casa" ..)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Imi cer scuze de la fete ca e un pic off topic.

Mik olandeza e ceva intre engleza si germana.
masa tafel , casa huis , mama mama(moeder), supa soep , astea sunt cuvinte scurte .
Hai ca sa incerc sa ma fac inteleasa uite huis se citeste haus bun ea zice literile si cand sa spuna cuvantul nu poate ,eu incep hau si care e ultima litera ,zice s si ii zic fa legatura si nu poate. La fel la raam(geam) se citeste ram ea zice literile eu ii zic ra si ultima litera m si leaga si nu poate. Poate nu procedes eu corect dar nu stiu altfel si eu aici cer sfat cum sa ii explic.

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput