Nou stil de viata (305)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Buna fetelor,
Ma bucur ca s-a inviorat subiectul ... din pacate, eu nu pot tine pasul cu voi ( la scris ), asa ca o voi ruga pe Zuzilici sa ma stearga din lista.
Nu am mai aparut pt ca nu am avut timp sa scriu meniurile de la nutritionist si mi-a fost jena sa intru doar asa, sa va salut ... sper sa reusesc cumva, cat de curand, sa postez cele 8 meniuri pe care le am.
Intre timp, nu am mai slabit, dar nici nu am facut nimic in acest sens; ma mentin tot la 68,5 kg dar vreau sa ajung la 60 kg ( pana in august ); mi-am cumparat 2 aparate de sport ( o bicicleta eliptica si un aparat de vaslit ), dar pe care doar le-am incercat si au ramas la stadiul ca le sterg de praf ... nu reusesc sa ma organizez deloc, nu am mai tinut nici o dieta, ma impart intre 3 case ( mare, munte si oras ), copil si afacerea proprie, tot timpul sunt pe drumuri, fac si desfac bagaje ...
Asa, pe scurt, din experienta personala, a unui om care a incercat tot ce-i posibil in materie de slabit ( tot felul de diete, mers la nutritionist, tratamente corporale - cellu M6, Starvac, vacum, termosauna, electrostimulare, presopunctura, liposuctie virtuala cu Ultralipo, masaje anticelulitice; mers la sala, la piscina, la sauna; automasaje cu creme anticelulitice ) ... daca nu sunteti motivate ca sa slabiti, daca nu va doriti asta serios, nu veti reusi! Fara o dieta ferma, fara sport si fara consecventa nu se poate!
In 2005 am avut o motivatie f serioasa ( mi-am dorit un copil, cu orice pret! ) si am reusit sa slabesc 20 kg in 5 luni si sa am si copilul aproape 4 ani mai tarziu! Si asta ( ma refer la slabit ), doar cu dieta, sport si putine tratamente corporale - care au fost eficiente, mai ales pt. psihic!
Acum, ca am tot ce-mi doresc, nu mai am motivatie ... am mers la nutritionist, am cheltuit mult mai mult pe tratamente corporale, miscare am facut ocazional si rezultatele nu prea se vad! Din 2005 cand am reusit sa slabesc, s-a instalat lenea si convingerea ca eu pot reusi tot ce-mi propun, asa ca am devenit delasatoare ... si nu reusesc sa ma mai mobilizez serios! Mai am o speranta ... la jumatatea lui iulie se pensioneaza soacra si vine in tara ( 11 luni pe an - pana acum era invers!) - cu aceasta ocazie, s-ar putea sa gasesc motivatia!
Va imbratisez pe toate si sper sa revin curand cu meniurile si sfaturile de la nutritionist!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Cami, , succe in tot ce faci !
Gusta, n-am disparut. Sunt in vacanta 5 zile si nu incetez sa gatesc, cred ca nu mi-e bine.

A fost foarte frig la noi, n-am iesit din casa, am pedalat pe bicicleta cu o carte in mina cam 20 de minute, insa uitam sa ma misc cind treaba devenea pasionanta.

Meniul de azi :
- iaurt simplu, 2 biscottes, cafea neagra
- fasole batuta (adica doar fiarta si mixata), peste la cuptor, putin orez. spume de ciocolata
- o portie minuscula de prajitura cu cirese (insa n-am facut-o, insa am musafiri)
- salata de fasole cu ceapa verde, un ou tare, fructe

Cea mica se duce in vizita si primesc in vizita pe fratele prietenei ei, deci schimbam copiii. apoi tre' sa-l duc pe cel mijlociu la doctor. Daca nu ploua e musai sa ies sa alerg.

Sefora, legat de concurs, eu zic sa calculam procentul intre propus si realizat. Imi place tabelul tau.

Cellia, si eu nu ma bagam inainte in concursuri, insa am depasit limitele.

Pup fetele dragute si copilasii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Sefor@... ce dragut suna "trestioare". Eu sunt cel mult viitoare trestioara, deocamdata mai curand papadie pufoasa

Pana acum am "mancat" o cafea, Tudor e racit, a plans mult azi noapte (vreo ora si jumatate dar nu suntem obisnuiti) asa ca de dimineata am mers la dr.
Inca ma doare in gat de nu mai pot.

Azi am in plan cam asa: o conserva de ton cu un cracker, peste fript cu ceva garnitura (mai am ceva broccoli de ieri), capsunici si poate o ciorbita de legume. Va zic diseara cat de serioasa am fost azi.

Cami, te inteleg, si eu am fost mult mai motivata sa slabesc in 2009 decat acum. La mine rezultatul a aparut repede, la 6 luni dupa ce am scapat de 18kg am ramas insarcinata. Dar si acum, daca as scapa din nou de vreo 18, m-as apuca idata de bb2

O zi buna sa aveti!



..............................................................................................
Donna, mamica lui Tudor-Gabriel (04.10.2010)


Sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare! http://viatacudba.blogspot.com/
Puteti ajuta donand sau cumparand de la Bazarul umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Salutare dragelor,

Gusta, iata am venit pe baricade sa dau raportul. Am fost si azi la sala, a 4a oara saptamina asta, ah ce avint a dat peste mine, numai de m-ar tine!

Cami, de acord cu tine, pina nu face clic acolo in mintea noastra degeaba, ne gasim scuze si pretexte si nici nu trebuie sa cautam prea mult. M-am gindit si eu la un aparat de fitness dar pina la urma am ajuns la concluzia ca tot mai bine e sa merg la sala, ma motiveaza extraordinar sa-i vad si pe altii cum muncesc. Iti doresc sa-ti gasesti si tu motivatia, ai reusit o data deci stii ca poti!

Sefora, multumim de tabel, si mie-mi place. Poate il pune Zuzi pe prima pagina. Cit despre nume, mie-mi place sa fiu "trestie", vorba ceea, vrabia malai viseaza.

Donna, nu mi se pare ca maninci mult. Eu da, stiu, dar prefer sa muncesc mai mult la sala decit sa fac foamea. Incet dar sigur e deviza mea.

Un weekend frumos si fara tentatii culinare va doresc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

Buna seara tuturor.

Cami daca nu ti-as fi prietena adevarata, te-as scoate din lista imediat, dar din fericire, cu riscul de-a ma injura, NU te scot. Asa ca te-astept cu drag, chiar si doar sa ne saluti. Sunt convinsa c-ai sa fii mai mult decat motivata de vestile pe care ni le-ai dat. Sper totusi ca din toata afacerea cu pensionarea soacrei sa iasa ceva timp liber pentru tine, ca sa poti exersa la echipamentele cumparate.

Mik ce pofta de salata de fasole mi-ai facut de nici nu stii. . Noroc ca nu-s gravida.

Gusta frumos program ai avut azi. Imi place. Ai reusit sa-ti faci unghiile pana la urma?

Delia felicitarile mele pentru sala. Jos palaria!

Donna sanatate multa lui Tudor si sper sa-ti treaca si tie gatul cat mai repede.

Sefor am sa pun tabelul facut de tine pe prima pagina. Ce-ai mancat azi?

Meniul meu de azi:
MD: Cafea cu lapte, 1 baton de cereale de 100 cal. + 1 www.google.ca/imgres?imgurl=http://blog.chinatraveldepot.com/wp-content/uploads/2010/11/SSorientalS_chinSpringRollL.jpg&imgrefurl=http://blog.chinatraveldepot.com/2010/11/travel-tips-for-china-spring-roll-and-char-siu/&usg=XrCCz_0FpLsm9Go8iBnDC4CUEGE=&h=380&w=569&sz=42&hl=en&start=0&zoom=1&tbnid=0LA2r2576DphXM:&tbnh=132&tbnw=157&ei=OnPpTb6HCone0QGpqaGnAQ&prev=/search%3Fq%3Dspring%2Brolls%26um%3D1%26hl%3Den%26sa%3DN%26rls%3Dcom.microsoft:en-us%26biw%3D1596%26bih%3D731%26tbm%3Disch&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=107&vpy=437&dur=2757&hovh=183&hovw=275&tx=153&ty=207&page=1&ndsp=33&ved=1t:429,r:24,s:0&biw=1596&bih=731" target="_blank">spring roll
P: salata mixta + 1 carnat
G: 1 cappuccino + bomboane www.google.ca/imgres?imgurl=http://www.piercemattiepublicrelations.com/Skittles_twitter.jpg&imgrefurl=http://www.piercemattiepublicrelations.com/2009/03/skittles_social_media_campaign.html&h=464&w=700&sz=411&tbnid=Mx_mUqCaOmpOvM:&tbnh=93&tbnw=140&prev=/search%3Fq%3Dskittles%26tbm%3Disch%26tbo%3Du&zoom=1&q=skittles&hl=en&usg=6LcFHBa17KirP-7Ub86Ii9bIRAo=&sa=X&ei=43PpTYbzPOHl0QGwsrCbAQ&ved=0CEcQ9QEwBg" target="_blank">skittles
C; salata verde cu ridichi si ceapa verde

Weekend placut tuturor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Buna de dimineata, fete frumoase si ambitioase!

Delidana, iti trimit cateva merdenele acush, acush; le-ai primit? Serios acuma, merdeneaua devine cosmar, ca in drum spre munca trec pe langa vreo 3 patiserii - doua sunt la metrou, nu le pot ocoli; si miroase al naiba!!! Hai, trec pe langa prima, rezist eroic, insa ma pierd cumva intre alelalte doua, fir-ar!! Bine ca nu merg la munca zilnic! Azi-dimineata am rezistat pana la capat; deci, se poate! Ia sa vad daca si luni dimineata trec cu bine peste..."testul merdenele".

Mik, si la mine sunt depasite limitele, de muuuuult... Dar nu am eu curaj sa ma bag, stiu ca la mine slabitul e in salturi; desi sunt consecventa, desi nu am abateri imense, pot trece doua saptamani in care sa nu pierd nici o suta de grame si apoi "brusc" pica juma' de kg, dc nu chiar un kg; alea aproape 20 kg date jos anul trecut asa s-au dus; bine ca m-am tinut tare pe pozitii! Nu cred ca e tocmai ok slabitul asta in salturi, mi-am mai facut analize, au fost ok; saptamana asta merg sa le refac, din ianuarie a trecut ceva vreme...

Meniu, ieri:
MD: doi crenvursti, un ou fiert moale, o felie de cas, o rosie, 3 felii paine neagra, doua briose, cafea cu o lingurita miere.
G: o banana
P: ciorba de pui, doua felii paine; inghetata cu capsuni
C: un iaurt simplu, mic
Alergat jumatate de ora (doar atat ca s-a intetit ploaia), dar am adaugat acasa "bonus" inca jumate de ora fitness.
2 litri apa plata

Azi:
MD: trei sandvisuri cu sunca, salata verde si rosii, trei biscuiti; cafea cu o lingurita miere
G: am un mar pe aici, deci asta sa fie
P: ciorba de pui
C: o pulpa de pui la gratar cu salata; desi stiu sigur ca mai mult de jumate de pulpa nu voi putea manca.
2 litri apa plata; azi fara sport...

Week-end fain va doresc, cu tentatii putine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Zuzilici nu as putea sa te injur ... ma gandeam doar sa nu va incurc cu prezenta mea pe lista, intrucat a venit vara si voi fi cand la munte, cand la mare, cand in Grecia ( Creta si Santorini ), sa vedem pe unde mai mergem in toamna si tot asa ... . Nu stiu cat timp voi avea in plus, cu venirea soacrei, dar de stress nu cred ca voi duce lipsa si sper doar sa-mi taie pofta de mancare! Deci, va fi ceva benefic! Sa-ti fie de bine excursia; nu pot sa cred ca nu ai ajuns in SUA pana acum! Asa si soacra mea ... de 17 ani in Canada si nu a vazut cate am vazut noi, doar in vizite!

Delia si pe mine ma motiveaza mai mult mersul la sala, insa de cand am copilul e mult mai greu; daca as merge la sala, sauna, piscina si masaj, as sta vreo 2-3 ore pe acolo, plus timpul pierdut prin traficul infernal din Bucuresti; asa mi-am propus sa fac sport acasa si sa merg doar pentru piscina. Asa, un aparat mi-am montat acasa si unul la munte, ca sa nu ma mai pot plange ca nu ies din curte decat la sfarsitul saptamanii! Felicitari pentru sport, ai toata admiratia mea ... nu am cunoscut pe nimeni sa faca sport asa serios, cum faci tu de atatia ani!

Donna79 la noi a fost o situatie mult mai complicata cu aparitia lui bb in viata noastra, din punct de vedere medical ... slabitul nu a facut decat sa-mi creasca un pic sansele, care erau minime ( sub 5 % )! Mult succes cu slabitul si cu bb 2!

Mik nu-mi pot inchipui cum ai depasit tu limitele ... pai, eu aveam greutatea ta acum 15 - 20 de ani si de atunci nici nu mai sper la asa ceva, nici in cele mai frumoase vise; as fi multumita si cu 60 kg! Un pont - sa stii ca fasoalea boabe face parte din categoria "fainos" ( fasole boabe, mazare, cartof, paste, paine, mamaliga, etc. ), care ingreuneaza procesul de slabire. Nutritionista mi-a recomandat sa scot complet fainosul din alimentatie pt. 2-3 sapt. maxim, pt. a avea rezultate rapide.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Fetelor, nu stiu daca urmariti emisiunea "Dr.Oz" pe Euforia, la ora 22,00 sau puteti intra www.doctoroz.com/" target="_blank">aici ... sunt multe sfaturi utile despre sanatate, in general, dar si despre slabit ... de exemplu in emisiunea de aseara a facut 3 recomandari pt. a slabi mai rapid si eficient!
1. Frigul acceleraza arderea grasimilor - sa ne punem o punga de gheata pe cap si alte 2 pe umeri, timp de o jumatate de ora, cat ne uitam la TV! Ideal ar fi sa urcam niste scari, echipate asa!
2. Dupa fiecare masa la care am depasit limitele sa facem genoflexiuni, in maxim o ora de la terminarea mesei! Ideal, ar fi, ca inaintea mesei sa consumam putin suc natural de grefruit!
3. Cea mai importanta - in maxim 30 de minute de la trezirea de dimineata sa mancam 30 gr. de proteine, pentru a accelera arderea grasimilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sefor@ spune:

Donna, ma bucur ca-ti place cum suna "trestioare", dar sa stii ca ideea n-a fost a mea, am preluat-o de la Zuzi.

Ieri am mancat:
-iaurt cu musli;
-doi cremwursti;
-doua chifle de graham cu vinete;
-o salata (salata verde, pui, rosii, castravete, ardei...);
-un mar, o para, o banana, o portocala.

Azi am in plan sa mai fac o ciorba de legume si poate o mancare de ciuperci pentru sot, din care o sa iau si eu o lingura, doua. Revin diseara cu meniul de azi.

Ma bucur ca v-a placut tabelul si multumim Zuzi ca l-ai pus pe prima pagina, ca te-ai conformat dorintei Delidanei.

Va doresc in continuare un weekend placut si spor la slabit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Neatza la pranz.

Zuzi nu m-am dat eu, Mara ca trebuie sa fie printesa.Totul la ea trebuie de printesa si nu iesa nearanjata din casa.Nu stiu cu cine seamana.

Cami aia cu proteinile le aud si eu pe olandeze si as incerca si eu .

Donna sanatate multa la pui.

Delia asa imi place ca te tii de treaba.

Mik vin la masa?

Meniu azi aiurea rau
cafea vreo 2
o felie paine cu salam am si lasat in farfurie si un iaurt
iar diseara cred ca salata cu ceva carne.

De luni vreau un mic mai multe legume sa pap ca nu imi e prea bine cu apa tot prost stau.

Ma duc ca ma asteapta Mara afara ca e cald rau.

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput