Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (73)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pinuta spune:

ADEVARAT A INVIAT!

Saru'mana!

Am o comoara: Rares- Nectarie!

http://lb1m.lilypie.com/XoYHp2.png
http://davm.daisypath.com/zC3pp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Hristos a Inviat!

lalely Felicitari!
Recuperare rapida si mult laptic pt bebe!
Bine-ai venit pe lume, David Andrei!
Sa fii sanatos, cuminte si mancacios!

pinuta daca vrea sa pape noaptea, da-i! Va renunta cu timpul.
Cate luni are Rares?
Justinei i-am dat pana pe la 10 luni , un biberon de lapte noaptea (spre dimineata la 3-4). Acum il papa la 6-7 dim.

Ce grasunel e..si scump foc.
Sa fie sanatos si sa va bucurati de el. (pt el munciti, sa va dea Dumnezeu putere sa-l cresteti!)
(te-am adaugat pe facebook).

Eu va arat mai multe poze, la aniversarea Justinei la un an si de azi cu mama si bunica mea, si din parc.
Mama e binisor, e inca slabita, dar poate manca.
Insa nu m vrea sa i-a aloe vera..a luat doua linguri cand l-a inceput si i s-a facut greata...chiar a vrut sa-l arunce, a convis-o matusa mea sa-l pastreze..cand isi va reveni poate va vrea sa-l m i-a.
Cam atat despre noi.
O seara placuta!



ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Hristos a Inviat!

www.noutati-ortodoxe.ro/calendar-ortodox/sinaxar.php?date=1303876800" target="_blank">SINAXARUL DE AZI!

Va servim cu o felie de tort (imi cer scuze pt intarziere), sa vedeti si in interior cum a iesit.

O zi buna, tuturor! sau Spor la treaba! dupa atatea zile s-au adunat de spalat, facut mizerie (dat cu aspiratorul)..cel putin la noi.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinuta spune:

Yam..yam ce bun e tortul Alina!Ma bucur ca mama ta se simte putin mai bine, iar daca nu vrea sa ia aloe n-o forta.
Rares are 4 luni si jumatate, dar are 72 de cm si 8 kg( asta la 4 luni, ca intre timp a mai crescut).Nu ar fi o problema daca ar manca un biberon de lapte, problema e ca el manaca 2-3 pe noapte, dar de 120 ml.Adoarme in jur de 10 seara si pe la 1 ii dau primul biberon,apoi de pe la 2 maraie din ora in ora aproape, si mai manaca inca 1-2 biberoane pana la 5 jumatate cand il apuca cheful de vorba cam o ora apoi mai doarme pana pe la 7-8. Nu vrea ceai sub nici o forma, nici indulcit, iar de apa nici atat.Am primit sfaturi sa-i pun in biberonul de seara o masura de praf de orez, pentru ca probabil nu se satura doar cu lapte. Oricum mai avem doua saptamani si incepem diversificarea si treptat o sa-i inlocuiesc o masa cu suc de fructe.Trebuie sa ii fac un program de masa si somn, ca el acum manaca si doarme cand are chef . Astazi am iesit la plimbare cam 2 ore pe care jumatate le-a dormit si cand am ajuns acasa a mai dormit 3 ore jumatate. La noapte jucam sah, mai ales ca suntem singuri, ca tati e de servici.
tuturor!

Am o comoara: Rares- Nectarie!

http://lb1m.lilypie.com/XoYHp2.png
http://davm.daisypath.com/zC3pp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinuta spune:

[quote]citat din mesajul lui Ioanact


[purple]Hristos a Inviat!
Ce grasunel e..si scump foc.
Sa fie sanatos si sa va bucurati de el. (pt el munciti, sa va dea Dumnezeu putere sa-l cresteti!)
(te-am adaugat pe facebook).


Ti-am trimis si eu o cerere, ca am doua id.

Am o comoara: Rares- Nectarie!

http://lb1m.lilypie.com/XoYHp2.png
http://davm.daisypath.com/zC3pp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_2081 spune:

Hristos a inviat!
Pinuta, e minunat Rares-Nectarie, sa creasca mare si sanatos si sa va aduca numai bucurii si impliniri!!! Eu zic sa nu-ti mai faci probleme cu biberoanele de noapte, asa sunt unii bebelusi, e mai greu pentru voi ca trebuie sa va treziti sa preparati lapticu, dar daca el creste frumos si e sanatos asta e tot ce conteaza. Si Victor a papat noaptea de cate 2-3 ori laptic de la mine pana pe la 1 an, iar acum la 1 an si 9 luni tot imi mananca un bibe pe noapte si nici prin gand nu imi trece sa-i scot masa asta pentru ca in timpul zilei nu papa laptic.
Alina, va uram si noi La multi ani!!!
Am facut reteta de pasca de la tine si a iesit delicioasa, foarte usor de preparat si buna buna, eu am sa o prepar pe viitor pe post de prajitura racoritoare si cred ca am sa-i bag si niste fructe prin ea si poate am sa pun iaurt in loc de smantana.
Multa multa sanatate mamei tale!!!
Livsy, te imbratisez si stai linistita ca eu stiu ca tu esti o mare gospodina, de la tine am invatat eu sa pregatesc o delicoasa mancarica de hrisca
Laurraa, sa va fie de mare folos pelerinajul. Si pentru mine Putna e un loc deosebit, am mers cand eram studenta cu ASCOR-ul acolo de Anul Nou si a fost minunat. O pupam pe micuta Maya, o adevarata crestina
MaraAnisia, m-a impresionat foarte mult Irina, cum a suferit ea in Vinerea Patimilor pentru Mantuitorul, o adevarata lectie pentru noi pacatosii!!!
Lalely07, felicitari pentru micutul David-Andrei!
Cami, asteptam sa ne povestesti cum a fost Pastele cu cele doua printese

Noi inca suntem bolnaviori, asa ca daca puteti sa-l pomeniti si pe Ioan-Victor la rugaciune.
De o luna de zile o tinem numai in peripetii, mai intai rotavirus, pentru care ne-am internat la Infectioase si de aici ni se trage tot. Mai intai a luat un stafilos, streptoco, care ne-a dat un rosu in gat cu puncte de puroi, pe urma a facut rubeola si acum avem varsat de vant, care sper sa fie ultimul si sa reusim si noi sa ne bucuram de primavara ca de o luna stam numai in casa.

Va pupam si va dorim multa sanatate!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


pinuta mersi! te-am adaugat si eu.
Abia acum am ajuns la laptop.
wow..72 cm si 8 kg la 4 luni..!
Da, daca vrea din ora in ora , nu se satura..ai putea sa-i pui cereale (de la 4 luni) in biberon seara la culcare.
Chiar daca e somnoros, tot nu vrea apa sau ceai?
Ce lapte ii dai? Mi se pare prea mult cat papa noaptea..chiar daca are 4 luni jum.
Crezi ca se va satura cu sucul de fructe?
Eu zic sa incepi cu legumele. intai cu cartoful, la 2-3 zile introduci morcovul...sa ai 2 zile distanta intre ele. Apoi ii poti face supe.
Dupa ce-ai inlocuit o masa de lapte cu una solida, piure sau ciorbita.supa, atunci incepi si cu fructele.
La Ioana am facut invers..deh eram la primul copil.. si-am inceput cu mar cu biscuite..adica cu fructe..
In schimb la Justina m-am documentat si am zis ca asa e bine..sa incep cu legume, nu cu fructe fiind dulci.
Parerea mea!
Legat de program de somn, cred ca si-l va face singur.
criss nu compara laptele matern cu laptele praf.
Cel matern nu e asa satios ca lp.
Si faptul ca bea lapte noaptea (av un an si noua luni) nu prea e bine.
In primul rand tot ce mananci noaptea se digera m greu, iar in al doilea rand sa n-ajungeti ca prietena mea..care la trei ani se scula sa-i incalzeasca lapte (ii da de vaca) fetitei..si m are o fetita de un an si cinci luni.
La trei ani a renuntat, dar a avut o per (de-o sapt) cand cerea si ea lapte, pana nu i-a m dat..pai ce facea, se intorcea iar la biberon noaptea, plus cea mica.
De ce nu vrea lapte ziua?

Eu zic ca, daca puteti sa-i scoateti mesele de lapte noaptea, e cel m bine.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

HRISTOS A inviat

DAR CUM SAi scot laptele noaptea frate ca eu nu reusesc...deloc
desi noi papam laptic si ziua plus diversif la greu ca suntem mancacioasa bine, noaptea tot vrea sa tocaie la 2-3 ore macar cate 20-30 ml...total pe noapte papa cam 100-120 ml, desi e satula ca o ghiftuiesc seara ff bine,cu laptic cu gris, etc....diverse combinatii plus un bibe de 100 ml cu cereale..deci nui foame...asta stiu sigur..o face din obisnuinta..sii ii dau suzi...si cand o scapa si isi aduce aminte prin somn marAie prin somn
acum cred ca avem in jur 8 kg si 70 cm la 28 saptamani..stam ff bine cu dezvoltarea si abilitatile
sunt vesnic zombi din cauza asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caciantoni spune:

HRISTOS A INVIAT!


dragutelor si ciprian....sinxarul de azi....

http://www.calendar-ortodox.ro/luna/aprilie/aprilie28.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Doamne Ajuta!

Poftiti de serviti o cafea !
La fel de zombie sunt si eu.
M-am trezit mai obosita decat at cand m-am culcat...nici nu m stiu nr trezirilor..de la 5-6 in sus.
Ba m mult e si ziua maraita rau, plange, se enerveaza, da din maini.si asta din cauza durerilor de masele sau canini..ca nici nu stiu ce ii ies, m-am uitat in gura ei si-am vazut un canin jos ca i-ar iesi...
Azi dimineata am luat-o in brate cu mine in bucatarie..mai aveam de pregatit, dar ea nu m statea.
Ca s-o linistesc, ii dau tot timpul cate ceva sa roada (biscuiti, paine ..).

pogonici treptat, sa-i scoti masa de lapte noaptea.
Nu e o regula ca la x luni sa nu mai pape lapte noaptea.
La Ioana am reusit m dvm , pe la 8-9 luni..iar la Justina 10 luni jum.
Daca vrea sa tocaie, da-i ceaiut sau apa.

Nu m-am referit ca la toti bebeii sa-i scoateti mesele de lapte, nu inainte de 6-7 luni.

Eu ma chinui sa-i scot masa de lapte de la pranz (pe cea de dupa amiaza am scos-o)..dimineata daca ii dau fructe, ii m dau branzica pe paine, dar la 11:30-12 i se face foame si somn..si ii dau 100 ml de lapte.

O zi buna!

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput