o sa se intarce?

o sa se intarce? | Autor: pitzinuca

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor

la sfarsitul lui iunie #537;i inceputul lui iulie o sa plecam intr-o excusie de aproximativ 10 zile. Il vom lua pe baietel cu noi, iar fetita, care va avea 10 luni atunci, va sta cu maman.
Noi am inceput diversificarea dupa 6 luni, dar suge destul de des, iar noaptea se trezeste de cateva ori pt tzitzi.

deja ma gandesc cum o sa fie, sa o dezobisnuiesc pana atunci de tzitzi de noapte. credeti ca o sa se intarce in 10 zile? nu as vrea asta? aveti vreun sfat?

merci!

mami de andi si ilinca
_________________________

traduceri si asistenta
________________________
"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ati meditat bine, ati luat deja hotararea? Daca zici ca nu ai vrea sa se intarce, nu ati putea luasi fetita cu voi, mai ales ca e excursie, s-ar simti si ea bine?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Da. Parerea mea e ca are sanse f mari sa se intarce. Sfaturi? Sa incercati s-o luati cu voi. Sau gasesti o prietena buna dispusa sa-i dea sa suga cat timp esti tu plecata.


Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Fie cum o fi (si mie mi-ar fi placut sa primesc sfatul sa o iau cu mine daca doamne fereste mi s-ar fi intunecat mintile sa o las cu altcineva, fie si maman), la fel de dramatic mi se pare sa o dezobisnuiesti pana atunci de tzatza noaptea. Cum ar veni cosmarul ei, pardon excursia voastra de zece zile s-ar prelungi cu mult inainte, pe motivul obisnuintei cu absenta ta.

Daca pana atunci ramai la ideea de a o lasa departe de voi, te sfatuiesc din suflet sa nu o obisnuiesti inainte refuzandu-i sanul, e foarte crud. Copiii se adapteaza situatiilor dificile cand vine timpul lor, nu are rost sa fie pedepsiti dinainte.


asa a fost

mes p’tits riens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

10 zile e o perioada f, mare pt un bebe sugar. Sigur se va intarca si nici tu nu cred ca vei putea mentine lactatia fara stimul atatea zile. Nu stiu cum o sa te simti in excursie, cu sanii umflati, mulgandu-te de cateva ori pe zi pt a nu pierde laptele (inteleg ca nu ai vrea sa o intarci).



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

nu, nu vreau sa se intarce. m-am gandit si eu sa o luam cu noi, desi mi se pare prea mica, dar cred ca ii e bine oricum atata timp cat e cu cei pe care ii stie si cu tzitza.

initial am zis sa mergem cu avionul, tzac pac, concert, 2 zile disney, tzac pac intors - tot din considerente de nelasat bebelina prea mult cu altcineva. apoi nu stiu cum chestia asta s-a transformat intr-o mega excursie de 10 zile desi zisesem ca anul asta nu e cazul...

deci ori o luam cu noi, ori avion - 3 zile.

paulush - intotdeauna te-am citit impresionata, cu nasterea acasa, alaptarea, etc.
ar fi super daca ai incerca sa intelegi insa ca nu toti suntem la fel, exista situatii si situatii pe lumea asta - (nu mi-a intunecat nimeni mintile, vrem sa facem ceva si pentru cel mare) - ar fi bine sa iti amintesti de Lourdes mereu, si sa incerci sa ii urmezi exemplul
si merci ca mi-ai deschis ochii, iti promit ca nu ii tai tzatza de noapte

mami de andi si ilinca
_

traduceri si asistenta

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pitzinuca, sa inteleg ca pana la urma v-ati rezolvat problemele cu amenajarea apartamentului ? a terminat sotul tau tot ce-si propusese sa faca ? sau v-ati mutat ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Da, nu suntem toti la fel, de aceea oricat mi-as aminti de cineva, n-as putea fi nici a suta parte la fel de diplomata. Uneori lucrurile spuse taios au efectul unui dus inghetat.
Nu stiu cum esti, intr-adevar, poate ai stat deja vreo noapte despartita de bebelusul tau, dar 8 sau zece nopti la zece luni nu sunt usor de trecut, nici pentru bebe, nici pentru cine sta cu el. Ca sa nu mai zic de mama. Copilul tau mare, pentru a se simti bine, are nevoie si de o mama linistita in excursie.

Beneficiile ar trebui sa depaseasca dezavantajele. Disney versus "unde e mama" iar si iar pare descompensat, cumva. Imi cer iertare de off topicul greu. Tu singura vei gasi raspunsul, e in tine.

asa a fost

mes p’tits riens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

si eu zic ca se va intarca,dar mai mult de asta cred ca va suferi crunt dupa tine nu stiu cat e de obisnuita acum cu altcinveva sau cat de des adoarme seara cu altcineva in afara de tine,dar oricum va suferi,se va trezi f des dupa tzitzi asa cum e obisnuita,si frustrarea va fi si mai mare cand i se va da apa sau ceai in loc de tzitzi

eu nu imi mai alaptez copilul din motive medicale dar chiar si asa nu adoarme deloc fara mine s-a chinuit mama cu el pana la 11 noaptea si leganat si cantat,nimic nu mergea plangea cu ochii inchisi,cum am ajuns eu si l-am luat in brate cum a adormit

mie si 3 zile mi se pare mult daramite 10



Mami si 2 printi iubiti: DAVID(24 sept 2008) si STEFAN(24 sept 2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

va suferi f tare dupa tine si cam 99% se intarca; cand va intoarceti sunt mari sanse sa se deregleze cu somnul (din nevoia de afi mai mult cu voi);

noi l-am lasat cu mama 2 nopti si zilele aferente cand aveam 4 luni; nu s-a intarcat; a baut laptele matern (aveam rezerve serioase la frigider/congelator) insa a durat mult dupa pana mi-am reglat "productia" (desi m-am muls regulat cat am fost plecata, puneam pompa electrica decate ori dadea mama bip ca el bea de la biberon) si si mai mult a durat reglarea somnului; si cu mama era obisnuit (locuiam cu ea la vremea respectiva)

la 10 zile se intarca sigur sigur;

incepand de atunci l-am luat peste tot cu noi (la 6 luni o sapt jumate in germania, apoi in vacanta la turci la un an si la un an si ceva 10 zile in canada etc; de alaptat l-am alaptat pana la un an jumate!
este ff usor cu ei cand sunt mici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

EU nu iti pot spune dc se va intarca sau nu pentru ca nu am trecut prin asa ceva. Vroiam doar sa-ti spun ca atunci cd avea Miruna 4 luni si jumate (aproape) am fost in concediu cu ea prin tara. Am stat tot zece zile. Vorba vine am stat, ca am facut un fel de tur al Olteniei, Tara Hategului, etc. Nu stateam mai mult de 2 nopti undeva.


www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca


www.eticker.co.za/tickers/0d3lbs4fa7l4py2f.png" target="_blank">28.04.2010

Mergi la inceput