Aniversarea de 1 an!!!

Aniversarea de 1 an!!! | Autor: oana_lex82

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor, vreau si eu niste idei pt aniversarea de 1 an a fiului meu care va avea loc pe 21 mai..Noi ne gandim sa o facem la padure, cu inca vreo 33 persoane (neamuri si prieteni)...Ce mi-as dori mai mult ar fi niste idei /modele de tort...as vrea ceva deosebit...As vrea sa mai cumpar coifuri, farfurii, pahare, servetele cu desene animate...Dar tortul vreau sa fie deosebit asa ca va cer parerea..Astept cu nerabdare idei...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Si eu as vrea sa o serbez pe fata la padure anul acesta dar nu stiu unde as putea sa pun tortul pentru a sta la rece. Daca ai gasit o solutie, te rog sa imi spui si mie.
Referitor la modele de tort-depinde de preferinte.
Erica a avut la 1an si la 2 ani tort cu Alba ca Zapada si cei 7 pitici iar la 3 ani tort in forma de printesa. Anul acesta vrea unul cu dinozauri (nu stiu de unde i-a venit ideea).
Noi facem torturile la cofetaria Alice, sunt foarte bune si au multe modele. Poti intra pe site si vezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Ms mult Lorikay pt ideile de tort..problema e ca nu-s din Bucuresti dar sper ca sa gasesc o cofetarie aici sa imi faca un tort asa cum vreau..ma inspir si din pozele de pe site-ul cofetariei Alice...In legatura cu pastrarea tortului la rece nu va fi problema la noi pt ca padurea e aproape de oras si trage tati o fuga la cofetarie si il aduce...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Scuze, acum am vazut ca esti din Focsani.
Poti sa incerci aici (este o cofetarie din orasul tau): http://www.cofetariateatru.ro/index.php?option=com_morfeoshow&task=view&gallery=15&Itemid=57

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Ms frumos..stiu cofetaria, am facut tortul pt nunta acolo...ma gandesc daca ma duc cu un model de tort oare reusesc sa mi-l execute..?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

oana, la orice cofetarie "mai rasarita" poti da comanda pentru tort, in mod normal au albume cu poze. intereseaza-te unde se comanda la voi in oras torturile pentru nunti.

daca aveti carrefour in focsani, poti comanda si acolo tort, iti alegi din album modelul dorit, blatul, crema, etc.

fetitei mele, la aniversarea de 1 an, i-am cumparat un tort normal, pentru ea nu avea nici-o importanta modelul tortului pentru ca era prea mica. nici macar nu a gustat din el, desi i-am oferit o bucatica mica din blat (fara crema, era cu visine "alcoolizate")

la aniversarea de 3 ani i-am comandat un tort in forma de gargarita, a avut un succes nebun.

daca vrei sa comanzi un tort si pe placul baietelului tau, incearca sa fie in forma sau cu personajele/jucariile pe care el le iubeste cel mai mult, cu conditia sa nu fie prea complicat pentru cofetaria unde il vei comanda.

doua mari avertismente in legatura cu aniversarea la iarba verde : atentie maxima la capuse si viespi !

si daca imi permiti, eu ti-as propune sa iei in calcul si varianta sarbatoririi la un restaurant (mai ales daca prognoza meteo va anunta atunci vreme urata, ploi sau vijelii), poate unul cu terasa si gradina sau loc de joaca pentru copii : fiecare isi comanda ce doreste din meniu sau stabilesti tu un meniu standard, e posibil sa poti aduce de acasa bautura (tarie, vin, apa, suc), tortul si chestii de rontait (alune, fructe) si stati si voi linistiti la masa, sunteti serviti de chelneri, nu mai sta nimeni sa puna/stranga/pregateasca masa pentru aproape 40 de persoane, etc.
te-ai gandit numai cat dureaza sa prepari carnea la gratar pentru 40 de guri ? ai mese, scaune, gratare suficiente ? daca stai sa faci un calcul, aproape tot atatia bani cheltuiesti in ambele variante, insa la restaurant e mai comod dpdv al confortului, mai ales daca va fi vreme urata in acea perioada, scapi de multa bataie de cap si agitatie si te poti bucura de masa, de conversatiile cu invitatii, etc. plus ca, la iarba verde, daca nu ai pe cineva sa te ajute cu copilasul, va trebui sa stai mai mult "dupa fundul" lui, va fi in continua miscare si e la varsta cand inca se poate accidenta destul de usor pentru ca mersul este inca sovaielnic, poate baga in gura te miri ce de pe jos, etc. asadar, nu prea vei avea timp de invitati sau de pregatit masa.

noi asa procedam de cativa ani incoace la aniversari, si e tare comod asa. stam linistiti de vorba, mananca fiecare ce doreste, nu trebuie sa fac curatenie dupa musafiri, sau sa spal mormane de vase, sa pregatesc cine stie ce bunataturi, ca si-asa n-am timp nici sa mor, cum s-ar zice.

iesitul la iarba verde nu l-am combinat niciodata cu aniversarea zilei de nastere, e prea complicat sa pregatesc diverse chestii si sa le caram dupa noi; la iarba verde un aperitiv (rosii, castraveti, cascaval, branza, salam, zacusca, etc.) si diverse chestii preparate la gratar sunt suficiente, nici nu te ambalezi prea mult, ai timp si sa savurezi peisajul, sa stai intins pe o patura sau sa faci un pic de miscare.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Ms mult pt sfaturi Corina, la insecte nu ma gandisem...N-as fi vrut sa ma mai complic cu restaurant pt ca ce e drept in perioada asta nici nu prea dispun de asa multi banuti..e si dupa Pasti si in afara de asta avem planuri de amenajare a apartamentului in toamna asta si chiar o vacanta la mare..deci nu cred ca imi permit sa invit la restaurant 40 de persoane...In fine, daca nu facem la padure atunci stam acasa..dar e spatiu ff mic in comparatie cu nr de persoane si copii ce trebuiesc sa ne viziteze..deci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

nu stiu ce sa zic, oana, normal ca trebuie sa va ganditi si la buget.
ar trebui sa faci un calcul aproximativ, sa vezi cat te-ar costa aniversarea la iarba verde. si iei in calcul tot-tot, inclusiv benzina, carbunii ptr gratar, mancarea, bautura, desertul, farfurii/tacamuri/pahare unica folosinta si imprimate cu desene animate, etc.
apoi, sa te interesezi la un restaurant (sau te uiti in meniu) cam cat ar costa de persoana un aperitiv + felul 2 + cafea, in ideea in care puteti aduce voi de acasa bauturile, tortul, fructele si ce mai puteti negocia. multe restaurante accepta acest compromis.
apoi faci comparatia costurilor si iei decizia care vi se potriveste cel mai bine.
insa, daca la restaurant nu va costa cu mult peste iesirea la iarba verde, mai bine dai cativa banuti in plus, dar stai si tu linistita, nu mai pregatesti nimic, nu deranjezi casa, nu ai de facut curatenie in urma musafirilor, etc.
acum, ce sa zic, invita si tu persoanele din familie, prietenii cei mai apropiati, nasii de casatorie/botez si cam atat. nu te complica sa inviti persoane cu care nu esti in relatii foarte apropiate si cu care te vezi poate o data sau de doua ori pe an.
la aniversarile fetitei mele am invitat nasii, parintii mei, soacra (socrul nu mai traieste), cumnatii (2 familii) si atat. in medie 12-14 persoane, cu tot cu noi.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Ms mult pt sugestii Corina...chiar invit numai apropiatii...din fericire avem prieteni cam multi...dar n-as putea renunta la nimeni de pe lista pt ca toti se cunosc intre ei si in plus nimeni nu vrea sa lipseasca la ziua lui Iusti...Chiar am sa fac un calcul sa vad diferentele...pana la urma cred ca ai dreptate!

Mergi la inceput