URGENTA

URGENTA | Autor: david_lucian

Link direct la acest mesaj

Buna ziua!
Sunt foarte ingrijorata! Seful meu e in spital cu hepatita A, de ieri....aste[t 2 sapt ca sa imi fac analizele. Sunt insarcinata in 16 saptamani si imi fac griji ce se intampla in cazul in care o am. As putea face ceva preventiv?
Multumesc mult!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Buna!
Nu ma pricep sa-ti raspund la intrebare,dar la o cautare rapida pe internet am gasit asta:

Autor: Dr. Tirneci | Dr. Stela Tirneci - Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1

Clinica Medical City
Hepatita A este o boala virala transmisibila pe cale bucala, manifestandu-se clinic prin fenomene de intoxicatie generala, dereglari ale tractului digestiv, mai cu seama dereglari hepatice, precum si a altor sisteme, insotite sau nu de aparitia icterului. Incubatia - variaza intre 7 si 50 zile, mai frecvent 15-30 zile.Daca analizele doamnei au iesit bine nu trebuie sa isi faca probleme, trebuie doar repetate analizele la o luna de zile.
Acest virus nu trece de placenta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Concret : spalat bine la job partile comune (bucatarie, sanitare). Spalat pe miini sistematic.

Daca incepi sa ai simptome de oboseala trebuie sa-ti faci analize.

Nu cred ca riscul e mare. Daca ai un dr; ginecolog care iti supravegheaza sarcina sau un medic de famile bun, da un telefon.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns david_lucian spune:

Multumesc foarte mult!!!
M-am linistit dupa mesaje.....voi face analizele mai tarziu.
Sarbatori frumoase!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Sper din suflet sa nu ai probleme. Fratele meu a avut hepatita in liceu, dar nici noi acasa si nici colegii lui nu am facut-o.
Sanatate multa si sarcina usoara in continuare


Mami de un fecior, o fecioara si o scumpa racusoara

Bijuterii cu suflet

blog de mama
Si ingerii au nevoie de ajutor
Blogul lui Mihaita

Mergi la inceput