Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (121)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pufescu spune:

In alta ordine de idei, haosul continua...adica foarte multe chestii de facut in foarte putin timp.Curatenie generala...hmmm...fac ce pot,dar subtilitati de-astea cu spalat geamuri mai la vara =)).Azi e ziua lui tati,planificasem sa-i fac crema de zahar ars dar se pare ca mi-a baut laptele :). Ieri am avut o criza de ulcer ca in vremea tineretii studentesti,mult prea multa cafea si stres si-au spus cuvantul.Azi beau ceai negru si mi-e somn. Ma doare spatele de nu mai pot,cred ca imi trebuie niste piese de schimb.
Piticu e bestial,merge in 4 labe cu fata si cu spatele si se ridica in genunchi deocamdata pe langa mobila(si se smiorcaie ca vrea in picioare si nu poate).Bona e salvarea mea,daca nu l-ar scoate in parc as innebuni.Tati lucreaza extrem de mult si e si el strsat cat incape cu serviciul,au predare la sf lui mai si poate ne mai dezmeticim si noi un pic.
De pasti mergem la bunici,2 zile la unii doua la altii...mama ce haos o sa fie :)))).
Pe acest ton optimist ma apuc de lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

btz nu vad rostu sa o bagi in masina. mai bine in cada cu un burete clatesti bine si gata.

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

ALICE, DIANA nu cred ca face cel mai multe, sunt altii mai precoce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Vroiam sa o spal la masina deoarece este mare,prafuita si greu de manipulat de o fragila ca mine (a se intelege ca mi-e o leneeeee ) insa nu m-as risca sa o stric.Ehh,asta e...asta va fi sarcina lui Ovidiu pe diseara



Bytz si Ovi, parinti fericiti de PAUL CHRISTIAN 21.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Buna dimineata la amiaza!

Si noi cu multe treziri noaptea, eu cum sunt buimaca imediat o mufez la tzitzi, nici nu stiu cand i-am dat ultima oara. Probabil ca o sa incerc cu suzeta sa vad daca ma tine.
Cred ca noaptea recupereaza ce nu papa ziua.

Am fost azi la controlul de 8 luni (si 10 zile):
- cand incepe sa mearga desculta/ cu sosetuta in casa, iar afara incaltare care ii e suficient de flexibila si ii tina calcaiul fix
- crema de protectie solara spf 50 (nu inteleg ce scrie pe hartie), dar a zis oricare e buna, important sa fie de bebelusi, fara parabeni
- ar putea sa manance 200g/ masa, bine nu e nicio problema daca nu mananca, fiecare copil are ritmul lui
- 2 galbenusuri, 2 portii pui, 2 portii vita si una de ficatel/ saptamana
- la gatit apa de la Humana, pt hidratare la fel. Sunt curioasa cine foloseste numai apa pt bebelusi si deloc apa de la chiuveta? Eu numai de la chiuveta am fol.
- periat pe dinti: initial doar cu periuta aceea de silicon, fara pasta de dinti, mai apoi pasta cu fluor
- glutenul dupa 9 luni, aici intra si borsul acru (eu i-am dat acum 2 zile 2 lingurite de bors acru si atat ce s-a mai foit toata noaptea :( )
- banane, portocale tot dupa 9 luni
- afine ii pot da (i-am dat deja de la babynat ca scria pe borcan ca se poate da de la 4 luni), doar daca nu contin samburi.
- iaurtul se poate combina cu fructe, legume, carne, nu e problema.
- piciorusul e ok, nu e vreo problema ca sta usor indoit spre inauntru, a zis ca pana la 3 ani nu merg foarte bine copii, nici nu stau bine in picioare, se dezechilibreaza, cad. Sa ii fac masaj si sa i-l tin indoit 10 secunde in sensul opus
- greutate: 8700g, lungime 69 cm (atat avea si luna trecuta, oare nu a crescut deloc? sau nu a masurat asistenta aia bine)


*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Victo - spor la invatat

Racusor - ce imi place cum povestesti de Andrei. Are mama baiat mare

Catalina - am transferat si noi niste banuti pt bietul pui. Doamne ajuta!

Ooana - la BRD nu e asa simplu cum pare, eu ca sa transfer online bani trebuie sa merg la banca sa fac o cerere pt adaugat beneficiar. Sau s-a schimbat asta? ca asa era inainte
La Raiffaisen nu e asa, sotul poate transfera in orice cont, nu trebuie sa mearga el la banca.

A mea a inceput sa pleoascaie la baita (asta ca mi-am amintit de Matei al tau cu balaceala), ar trebui sa o spalam in cada, doar ca eu nu pot intra (din cauza infectiei la picior), oare sa o las singura in cada mare? Face numai apa in jurul ei pe pat, si perdelele sunt ude.




*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_Theo spune:

Buna fetelor.

Greu reusesc sa mai intru. Nu stiu cum este la voi, dar la noi e nebunie generala. Theo nu mai sta locului o clipa. In pat daca-l las ptr cateva secunde se deplaseaza imediat la marginea patului. In tarc sta doar cat reusesc sa merg la baie. In scaunul de masa ca sa il pot tine cateva minute ptr a-i pregati ceva de mancare sau a spala vase, trebuie sa-i cant continuu. In premergator are zile cand se tine numai dupa mine, iar in momentele de ciufuteala nu vrea nici aici.

Ce sa mai zic. Daca ma vede la laptop vrea si el incat nu mai pot scrie nimic. Nici macar citi.

Acum doarme putin iar eu sper sa pot manca ceva si sa citesc ce ati mai scris.

Noptile la noi sunt tot cu multe treziri. Asa incat aproape in fiecare zi incerc sa reucuperez cu o repriza de somn de-a lui Theo.

Roxana, mamica fericita a pisicutzei Theodor
24.06.2010
http://picasaweb.google.com/daniel.boangiu/BebeTeo

http://picasaweb.google.com/daniel.boangiu/Decembrie2010#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_Eva spune:

Michelle1981, Crispro - Uitasem sa va zic de picioruse. Merci Michelle ca mi-ai amintit. Am fost la un ortoped pana la urma - cica asa le tin unii copilasi( nu e grav, nu e boala). Cauza ar fi ca nu stiu inca ce sa faca cu ele - le cred tot un fel de manute. Ii putem ajuta cu masaj usor de 3 ori/zi (eu mai uit) si cand vor merge si le vor gasi trebuinta le vor tine bine. scuze inca o data!

Diana, mami de pui iubit Eva (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle1981
Ooana - la BRD nu e asa simplu cum pare, eu ca sa transfer online bani trebuie sa merg la banca sa fac o cerere pt adaugat beneficiar. Sau s-a schimbat asta? ca asa era inainte
La Raiffaisen nu e asa, sotul poate transfera in orice cont, nu trebuie sa mearga el la banca.

asa e...naspa tare la BRD plus ca nu mi se pare sigur sistemul deloc ...si nu inteleg de ce nu am libertatea sa virez bani cui vreau eu ci trebuie sa imi predefineasca astia conturi
eu am la ING si e cu token care genereaza parole...la reiffeisen e la fel
eu ziceam pentru cine vrea utilitati ca alea sunt predefinite
Citat:

A mea a inceput sa pleoascaie la baita (asta ca mi-am amintit de Matei al tau cu balaceala), ar trebui sa o spalam in cada, doar ca eu nu pot intra (din cauza infectiei la picior), oare sa o las singura in cada mare? Face numai apa in jurul ei pe pat, si perdelele sunt ude.




*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)


noi avem o cadita cu suport tocmai pentru a nu avea probleme cu spatele...e super buna dar asa cum am zis dupa baita trebuie efectiv dat cu mopul pe jos ...cred ca jumate apa ajunge pe jos
m-am tot gandit daca sa cumpar scaunel si sa il mut in cada...dar sta asa de bine in fund incat am renuntat
am luat un covoras antiderapant si de o saptamana facem baie in cada mare...singur...Marius sta pe un scaunel mic langa cada ca altfel e intepenit pana a doua zi


Matei - luna a 9-a 08.07.2010

" Indiferent ce vei face in viata va fi nesemnificativ. Dar este important sa o faci!" - Mahatma Gandhi


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_Theo spune:

Michelle felicitari ptr rezultatele la control.
Bianca e foarte bine asa ca nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi ca nu mananca suficient. Sper ca imi amintesc bine ca spuneai tu la un moment dat ca acele cantitati mancate de ea sunt mici comparativ cu ale altor delfinasi.

In legatura cu apa eu folosesc ptr preparare LP aqua carpatica iar ptr ceai apa devin. Am folosit si eu humana ptr bebelusi vreo 3-4 luni de zile insa am renuntat ptr ca am constat ca mai exista si alte sortimente de apa pe piata cu caracteristici asemanatoare si pret mai mic.

Roxana, mamica fericita a pisicutzei Theodor
24.06.2010
http://picasaweb.google.com/daniel.boangiu/BebeTeo

http://picasaweb.google.com/daniel.boangiu/Decembrie2010#

Mergi la inceput