Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (119)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_Theo spune:

Oare ce mai face Rodyka? O fi ajuns deja in tara?

Gandindu-ma ca vin fetele in tara mi-am dat seama si eu ca mai este foarte putin pana la sarbatori. Si ma bucur foarte tare pentru ca si noi mergem la parinti. Pastele si Craciunul sunt sarbatorile mele de suflet.

Va pup pe toate. Sa aveti o noapte linistita.

Roxana, mamica fericita a pisicutzei Theodor
24.06.2010
http://picasaweb.google.com/daniel.boangiu/BebeTeo

http://picasaweb.google.com/daniel.boangiu/Decembrie2010#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramo1901

Dragaica am uitat sa te intreb daca ai facut pastele....au mancat baietii?



Ramona ,mamica scumpei mele Sabina Maria (18.07.2010)


Pastele inca nu, am facut mancarica de dovlecei cu pui, Felix a mancat 80 abia, acum ca s-a trezit si Seby ma duc sa-i dau si lui

http://community.webshots.com/user/Dragaica

http://mytwinbeads.blogspot.com/

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:


Cristina esti admirabil pentru sufletul bun pe care il ai.Mai rar asa om


Iuliana mami fericita de minune Tudor 05.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

No buna seara mamici,

eu tot exasperata sunt cu somnul de peste zi al copilului. Nu vrea sa doarma si pace: dupa-amiaza m-am chinuit de 3 ori in interval de doua ore sa-l pun la culcare. Se ridica in picioare, urla, eu il pun jos din nou si tot asa pana mi-e mila de suspinele lui si il iau din nou la "terenul" de joaca. Acolo nu mai are nimic, desi se freaca la ochi continuu, casca, dar se "plimba" non-stop

Nici Victor n-a cazut inca, eu m-am speriat tare atunci cu Andrei de racusoru' si nu l-am mai lasat singur decat pe jos. Oricum nu cred ca mai dureaza mult pana la prima cazatura/lovitura, ca e tare repezit in miscari...numai DD ne mai apara

Michelle, n-am incercat nici bibe demult tare, s-ar putea sa am acum surpriza sa accepte. Numai ca eu sunt "canuta om sucit" le tot analizez, ma gandesc sa nu se intarce cumva daca ii dau LP, ca eu as vrea sa-l alaptez macar un an. Pe de alta parte, dupa cum ziceam, ma si tem ca papa prea putin lapte...deci ma mai gandesc cum sa fac. Doctorita de familie a zis clar sa-i dau LP, ea nu insista atat pe alaptare, daca o ascultam cred ca nu mai aveam lapte demult

Oana, dragul de Matei, rosu in gat zici? Cu bubitele ce v-a mai zis? Ma bucur ca e bine greutatea, te-ai stresat degeaba. La noi nicio sansa sa se tripleze pana la 1 an, ar insemna 2 kg in plus in 3 luni, ceea ce e de-a dreptul SF3

Anca, multa sanatate Mariei, sa n-o chinuie prea mult cu analizele. Si eu am o prietena a carei fetita e nascuta in 28.07 si are in jur de 6.8 kg. E pe LM, LP nu accepta deloc. Dar medicii au linistit-o pe mama, ca e ok fetita, doar ia in greutate intr-un ritm mai lent.

btz, ce veste socanta cu nasterea lui Paul...vezi mami si tu iti reprosai ca ai cerut cezariana, cand de fapt asta l-a salvat

Cris, Doamne ce-l mai chinuie dintisorii pe bietul Vladut. Nu-i de mirare ca adoarme greu. Tu chiar meriti din plin inimioara de aur

bumble, tu faci in continuare proba suptului cu V, de stii cat lapte bea in total? Eu n-as mai putea ca nu sta deloc pe cantar

Pupam pe Eva si Mara sa treaca "buba" de la cazaturi
Vazut Raducu scump de Tina, pe tunsuliciul Raul si locul de joaca al lui Carla si Mateo

Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

Hello am intrat doar sa va salut putin ca nu am Mai reusit sa citesc daca va sic ce am patit .ne-au furat unii vreo 5 m de cablu de la tel+Internet care era pt tot blocul cica pt fier vechi zic astia de la romtelecom trimit repede mess ca Deja l-am pierdut odata(scriu de pe iPhone si de-Aia) Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

am pierdut mesajul

va ziceam ca a venit pediatra dar s-a lasat cu urlete maxime din partea lui Andrei, se catara pe mine, tremura si plangea, nu stiu de ce, ca doar l-a masurat, pipait etc. e totul ok, are 74 cm si 9760 grame. mie mi se pare ca a crescut cam mult luna asta 400 grame si 2 cm, incep si eu ca Paula

ca si Oanei, ne-a zis:
- branzica putem da din comert (0.1%, mili sau prodlacta)
- lapte de vaca dupa 1 an
- crema de soare 30, ca e bun si soarele la ceva
- incepem sa pasam cu furculita, prima zi o lingurita, a doua zi doua si tot asa

cica se trezeste de foame noaptea

asa ca de maine schimbam programul

- la trezire (sau la 6 cand cere el) las lapticul
- 9 - mic dejun
- 11 - 1 fruct (100 grame)
- 13 - pranz (200-220 grame)
- 16-17 - gustare (poate fi tot un fruct)
- 18-19 - cina (lactat / fainos / legume, DAR NU FRUCTE)
- 21 - la culcare laptic

revin zilele urmatoare cu retete, am luat lectii culinare e.g. spanac/ urzici cu lapte, dovlecel / dovleac cu branzica la cuptor, paste cu branzica etc.

fructe sa nu mai dam dupa 5 ca dau energie
a zis ca cel mai bine iaurtul nu se amesteca cu nici un fruct, nici chiar cu banana

daca imi mai aduc aminte va mai spun, cred ca in mailul pierdut am scris mai multe

OANA sanatate lui Matei, dragul de el, il durea gatutul, de asta nu a papat

ANCA sanatate multa Mariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

DIANA o pe mititica

ILINCA off, te inteleg perfect cu dormitul, aseara Andrei pica de somn , dar nu se culca si pace, iar eu imi pierdusem rabdarea. nu aveam motiv, pentru altele nu ma enervez, dar cand il vedeam ca pica din picioare si nimic cica e nervos de la dinti... noi de jumate de an dam vina pe dinti si avem numa unu

CRIS Vladut e un scump!!! asa imi place cum povestesti tu de el!!! iar tu esti o mamica si o persoana minunata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Mai la noi sunt 16 grade cred ca incepe sa miroase a primavara

http://community.webshots.com/user/Dragaica

http://mytwinbeads.blogspot.com/

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

ILINCA, nu cred ca ti-am spus(din lipsa de timp) ca tare mult imi plac mesajele tale,cum ai tu timp si rabdare sa raspunzi la toate fetele

PAULA, mie imi place cum l-ai tuns pe Raulica. E un scump!Asa vreau si eu sa-l tund pe R al meu dar dupa mot, ca oricum acum nu are prea mult par. Oare cu cine o semana, ca si eu si CATALIN avem destul. Merci pt aprecierile facute la pozele cu RADUCU, atat tie cat si celorlalte mamici

Cand veniti la BR? Promit ca nu vb mult si repede

GABI, ROXANA, MIHAELA, am pus si pozele de la Iasihttps://picasaweb.google.com/nina.murgoci/9Luni#5593916191461828466

RAMO, ma bucur sa citesc ca sunteti bine!

CRISPRO, iti multmumesc si eu pt rezumatul de duminica

ANCA, tinem pumnii sa fie totul bine!Multa sanatate!

Crema de plaja, eu am luat de la Clarins, cu FP 30 si chiar in weekend am trecut pe la farmacie sa cumpar si eu vestita crema Roche Posay cu FP 50, dar expira in mai si nu mi-a mai dat-o farmacista...acum nu o mai cumpar dupa ce am citit vestile de la pesiatrii lui OANA si RACUSOR.

Eu sunt intr-o pasa tare proasta, sotul e plecat la sedinta, in Belgia si vine tocmai Joi.
M-am saturat de acelasi program in fiecare zi si mai ales ca tb sa fac de mancare si pt bunica.

Ei nu concep sa mai comanzi mancare sau sa mananci in oras, plus ca trebaluiesc si dupa al II lea "copil"(bunica) prin casa...m-am saturat!!! Vreau casa mea!!!...sper sa ma auda si pe mine Doamne Doamne!

Ma retrag, va doresc noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Fete voi nu dati cereale?ca nici la Racusor nu am vazut si nu mai stiu sincer cine scria ieri un meniu pe zi fara cereale!eu daca le dau doar lapte seara la culcare mi se trezesc de foame!iar mesele pe zi sunt ok zic eu,iau bine in greutate,dr a zis ca se dezvolta perfect!

Ce spuneti de meniul nostru?de ex azi:

6:LM
9:mango+para+banana
13-14: dovlecel+morcov+brocoli+telina cu putin unt
17-18: mar cu para la cuptor+vita(e f bun,unul din meniurile lor preferate)
21.45:LP+LM+Cereale

fete eu o iau razna!gata,m-am hotarat,ii intarc cu forta!sunt dependenti de titi!!!seara urla pana nu le da titi de zici ca i-a muscat un sarpe,si nici nu am f mult lapte deci nu se satura doar se alinta!ma trag de bluza etc...Ma simt hartuita deja.De azi nu le mai dau titi!I-am adormit f greu,ei care adormeau la 10.15,de-abia acum juma de ora am reusit sa ii adorm de tot,bine,in brate dar oricum.Eu ma declar multumita ca mi-am putut alapta gemenasii scumpi 9 luni si o saptamana!
Ca sa avem si mai mare succes cu intarcatul in weekend plecam 3 zile in Ungaria la aqua park,doar noi 2,caci implinim 6 ani de cand suntem impreuna in data de 13 aprilie!trebuie sa mobilizez 5-6 persoane si sa le fac ture pe zi/noapte tot cate doua ca sa putem pleca,e commplicat!ca nu pot sa tin numa 2 non stop ca nu rezista ca mine:mami,soacra,bona,Miha,cumnata.S-or descurca cumva!
vaaaaai dar mie imi va fi un dor de ei!!!!!!!!!!!!!!!

oricum vom fi la 50-60km,deci nu departe ,asta ma consoleaza,ca intr-o ora pot fi acasa daca chiar e ceva!




Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana

Mergi la inceput