Copii nascuti la final de mileniu (1999 - 2000)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Grati, sa stii ca intr-un fel te inteleg cind spui ca nu concepi sa nu stie geometrie plana. Si la noi e cam la fel cu fizica (unde, ori profa nu o preda pe intelesul lor, ori ei viseaza in clasa). Si eu si taica.su amiubit si mathe si fizica......stii insa ce ne-a zis de curind,mie nu mai tarziu de ieri mi-a repetat: ca ea ealtfel si ca URASTE izicasi ca trebuie sa accpetam asta ca nu place sau nu Ei ii place franceza.....vad ca mai mult spre partea umana ar tinde...Asta e.....trebuie sa-i acceptam asa cum sunt si saleincurajam partile lor bune!

Si Bianca are o perioada incarcata! Maine are si ea concurs de inot...nu prea s-a pregatit ca a fost de 8 sapt bolnava si mai nou, marti si-a scrintit si piciorul, asa ca miercuri in loc sa ajunga la antrenament am ajuns la ortoped

Mai fetele, ce cadouri le luatzi copiilor de Craciun? Ceva idei, mai ales la fete?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Mai fetele, ce cadouri le luatzi copiilor de Craciun? Ceva idei, mai ales la fete?!



La noi merg foarte bine bijuteriile si "zdranganelele" de orice fel. . Si sunt in cautare si de alte idei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Ozi a primit deja o geaca de iarna in contul Moshului...mai are pe lista carti cu varcolaci, zapaciti si alte schizofrenii si un set fular manusi. Sotul ii cumpara ghete de iarna...
Cel mic e modest...vrea o jucariuta care-i place lui Mos Craciun si caramele cu vacute...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Copilasii vostrii cum impaca temele, performanta scolara, activitatile extra (Ozi se chinuie sa nu renunte la inotul de performanta...) si timpul liber?


La noi nu exista activitati extra. Asta daca nu se pune informatica pe care o fac la scoala (ar fi doua ore pe saptamana in plus fata de ora din orar). Din cei pe care ii stiu din clasa (80%) toti au renuntat la activitatile extra din lipsa de timp.
Daca performanta scolara inseamna concursuri... si la astea am renuntat. Vor fi olimpiadele la matematica si informatica si cam atat.
Nici macar pentru astea nu are timp sa lucreze in plus. Temele sunt foarte multe si depasesc programa clar. La romana chiar au fost niste voci contra acestor teme, asa ca am fost pusi sa semnam daca suntem de acord cu lucrul in plus la clasa. Bineinteles ca toti au semnat ca da. La matematica se lucreaza Mate2000 la clasa, plus o gramada de fise aduse de doamna. De vineri pana luni are de obicei in jur de 40 de exercitii de rezolvat.
Timp liber are numai vineri dupa ore, adica dupa ora 18. Sambata si duminica are timp liber doar o ora, doua maxim.
Nu pot sa ma intreb cat va rezista in ritmul asta. Si de multe ori ma intreb daca merita efortul asta.

Am uitat sa spun ca sunt foarte stresati de teze, am senzatia ca li se spune la scoala mereu cat de importante sunt tezele . Mi se pare ca se pune presiune pe ei si de la scoala. La voi se intampla asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Ozana e foarte relaxata cand vine vorba de teze...se da usor si nu are niciun fel de probleme. Am prieteni la scoli unde nivelul clasei este ridicat si tezele sunt pana la nota 8 de nivel mediu, dar peste iei doar daca lucrezi din greu. Ea e stresata de desen, tehnologie... Ma intreb cum va fi la liceu, cand ii va avea colegi pe cei lucrati...

in incercarea de a organiza mai bine timpul, am luat exemplul LaleiD cu ora libera in care face ce doreste...inotul o arunca intre 22 si 23 dar asa are libertatea sa citeasca bazaconiile ei, sa deseneze.... Parca in weekend nu mai e asa de diperata sa leneveasca in legea ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Grati, noi suntem unii dintre aia unde tezele nu-s floare la ureche...

N-a fost niciodata relaxat inaintea lor, la amandoua macar un subiect este de departajare de la 8 la 10 fiind o clasa competitiva.
A muncit pentru astea 2 teze de i-au sarit ochii si daca chiar le ia cu 10 apoi poate spune cu mana pe inima ca ala e un rezultat bine meritat.
Nu am ce sa-i reprosez in cazul in care vine cu vreun noua, si-a dat interesul.
La al meu se cunoaste ca a mai crescut cu un an, se intra in fumurile de adolescenta, timid , dar incep sa se cunoasca.
Bine macar ca a invata foarte bine a ramas un scop ce este inca "cool".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Bine macar ca a invata foarte bine a ramas un scop ce este inca "cool".


Asta se datoreaza clasei. Am observat asta si la al meu in clasa. Deoarece cei peste medie (20-25 din 32 cati sunt in clasa) sunt majoritari, a invata bine este un scop in sine, chiar o mandrie.
Aseara, dupa teza la romana, a fost rupt psihic in primul rand. Nu a fost in stare sa-si faca nimic din temele de a doua zi si a tras o repriza de plans fara motiv. De aceea ma intreb cat va mai rezista in ritmul asta. Pe de alta parte nu-mi vine sa-l mut la alta scoala (am fost tentata) pentru ca asta este foarte aproape de casa, are prietenii in clasa cu el si avand acelasi program isi pot face planuri comune. In plus ma gandesc ca-i va fi mai usor la liceu daca este obisnuit din scoala sa invete intr-un ritm sustinut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sense spune:

Buna tuturor.
Ma bucur ca am gasit un subiect despre copilasii care sunt acum in clasa a V a. Nu stiu cat sa ii cer , problema este ca este foarte obosit , cu un program foarte incarcat. Activitati extrascolare nu am avut pana acum o luna, cand am hotarat impreuna cu el sa reinceapa cursurile de dans intrucat timp efectiv cu copii , sa se destinda nu avea. Problema este ca nu invata ( cu toate ca are un singur 8) , isi face temele (cu tipete si urlete dupa ce ajung eu acasa la ora 18 ) . Aseara i-am spus ca intre noi este o lupta .... si ca nu imi place la ce am ajuns.... Pe de alta parte incerc sa-l inteleg, proiect la geografie (mica mea enciclopedie, fisele de lectura la lb. romana -peste 20, caietul de munca suplimentara la matematica) ca nu mai vrea , nici nu pot sa spun ca nu vrea, dar le tot amana ..... M-am descarcat aici, la voi cum e? Stiu ca fetele sunt mai constiincioase , dar cu baietii cu este? Cat sa ceri sau cat sa lasi ?
Va pup pe toate....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
M-am descarcat aici, la voi cum e? Stiu ca fetele sunt mai constiincioase , dar cu baietii cu este? Cat sa ceri sau cat sa lasi ?

Sense . Eu cred ca trebuie sa te bazezi pe instinctul tau. Eu cel putin asa fac. Sunt materii (engleza, romana si matematica) la care nu accept exceptii, materii (geografia, istoria, biologia si franceza) la care accept/fac concesii mici si materii (tehnologia, religia, muzica, desenul, sportul) la care face ce vrea.
A inceput sa fie din ce in ce mai obosit, iar saptamana asta continua lucrarile , asa ca am acceptat ca azi chiar sa se duca cu tema la romana incomplet facuta. Cred ca cel mai important este sa avem copii sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui filofteia

Citat:
M-am descarcat aici, la voi cum e? Stiu ca fetele sunt mai constiincioase , dar cu baietii cu este? Cat sa ceri sau cat sa lasi ?

Sense . Eu cred ca trebuie sa te bazezi pe instinctul tau. Eu cel putin asa fac. Sunt materii (engleza, romana si matematica) la care nu accept exceptii, materii (geografia, istoria, biologia si franceza) la care accept/fac concesii mici si materii (tehnologia, religia, muzica, desenul, sportul) la care face ce vrea.
A inceput sa fie din ce in ce mai obosit, iar saptamana asta continua lucrarile , asa ca am acceptat ca azi chiar sa se duca cu tema la romana incomplet facuta. Cred ca cel mai important este sa avem copii sanatosi.


Filofteia ,
ziua lui fi-miu azi :
-test auditie la muzica : sa recunoasca cu titlu si autor, in ordine, 10 compozitii muzicale clasice
-test sumativ la algebra numere rationale
-olimpiada la romana pe scoala , test de 2 ore.
Mai ramanea sa le dea test si la sport, a cincea ora din programul de azi

Toata saptamana o tin numai in teste scrise, la toate materiile pentru definitivarea mediilor. Abia terminasera cu tezele.
Abia astept EU vacanta, nu mai spun de el.

Mergi la inceput