Data eliberare apartament

Data eliberare apartament | Autor: Marilen

Link direct la acest mesaj

Buna-ziua,
Va rog sa-mi spuneti si mie daca in cazul unei vanzari-cumparari a unui imobil exista o data limita legala la care trebuie eliberat imobilul si daca data se calculeaza de la momentul semnarii antecontractului(antecontractul nu prevede nimic in sensul acesta) sau de la data semnarii contractului de vanzare-cumparare.
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Eu stiu ca de la data semnarii contractului de vanzare-cumparare..si este o luna.Sau la mica intelegere.
Noi cand am vandut am avut probleme cu cumparatorul,dupa cateva zile ne-o amenintat cu tot felul de chestii si l-o sunat frumos un prieten avocat si l-o potolit instantaneu.Insa recunosc,ca mi-o fost frica,mai ales ca eram singura toata ziua acasa cu bb nou-nascut.
La cumparare a fost chiar bine,au eliberat imediat,ca au plecat din tara.
Numai bine.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt David si alti copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca nu exista o prevedere expresa in document se considera de la data semnarii documentului.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilen spune:

Multumesc pentru raspunsuri, asa stiam si eu ca 30 de zile.Cunostinta mea (persoana care vinde) ar vrea sa prelungeasca acest termen...avand niste probleme si cumparatorul nu este de acord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

prin lege, in momentul cand primesti toti banii pe apartament devii proprietar cu depline drepturi, in 2 zile ai trecut in cf numele tau.
acum depinde de fiecare caz in parte, au am vandut in martie, banii inca nu au intrat toti in cont ca este cu prima casa, dar viitorii proprietatari au cheile de 3 saptamani.
depinde cat de urgent ii intereseaza sa se mute si ce este scris in contractul de vanzarea cumparare, cand se face transferul.
este 30 de zile cand apare inscris la notar in acte, daca nu itrebuie eliberat cand ai semnat contractul.

Mergi la inceput