Puiuti de Sept-Oct 2011 (35)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mioara spune:

buna burticilor!
multumesc frumos pentru raspunsuri!
seidana - nu m-am suparat, era vorba de ingrijorare, asteptam macar o impresie, ceva... scuze, poate sunt eu cu capul...
eu credeam ca si alte fete au avut analiza asta in lista de trim I
camady - cum ti-a iesit TT? pot sa te intreb unde l-ai facut? am inteles ca conteaza baza de date cu care lucreaza laboratorul, fata de care calculeaza medianele, de aceea te intreb.
ancaroro - multumesc mult pentru lamurire. am avut de facut si anticoagulant lupic (si inca 2: agent cardiolipinic si agent fosfolipidic) dar inca nu au iesit rezultatele. astept si probabil ca se va lamuri mai bine.
inca nu am reusit sa recuperez cap 34, poate intru in seara asta de acasa. o zi frumoasa in continuare
azi schimb semnatura
14+

mioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Nici al meu nu e gras acum, este perfect normal dezvoltat. Spre deosebire de finutzul nostru, care la 3 luni are 9,5 kile. Zici ca e facut din carnati. Si e exclusiv alaptat la san. Eu zic ca o sa se echilibreze cand va trece pe solide.

bujo mami de Filip si 18+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Inutsa si tu ai o racusoara? Al meu face 3 ani in iulie.

bujo mami de Filip si 18+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

bujo da, Rac si a mea. A mea face 2 ani pe 14 iulie. Sunt apropiati ca varsta copiii
Tu vb despre echilibrare prin trecerea pe solide. Ce zici de o mamica care din dorinta de a fi copilul "gras si pufos" a inceput diversificarea la 3 luni , hai 3 luni si un pic? Si nu i-a dat copilului doar papa permisa bebelusilor, la 4 luni manca... inghetata si rodea copanele, cu motivatia "Ii e pofta"

de si15+

bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

may n-are a face matzele din trecut, si eu am pupat in bot motanu' ani de zile, si-l culcam sub plapuma cu mine, si-i puneam fundite si n-am facut toxoplasmoza...eu cred ca f putine persoane au facut-o...este cineva aici care-i imunizat??pana acu' am vazut ca doar ancaroro...

lali_mete da mami, asa fac, mananc fructe zemoase, mai fac cate-un musetel, mai un pepene, ca sa suplinesc lipsa de apa bauta....aaah si beau si bere fara alcool. Burtica e proeminenta bine, la saptamanile mele se vede prea rotunjoara zic eu, daca aveam probl cu likidul amniotic ramaneam mai plata sa vedem ce spune medicul marti...

seidana bafta

alayna papaya si mango? hmmm medicii astia au innebunit cu totii, la ei or fi fructe autohtone astea...ce stim noi. Noi ne axam pe fructe autohtone si de sezon.

ancaroro eu maioneza o cumpar, m-am obisnuit cu ea si nu mai fac, mi se pare mult mai uleioasa cea facuta de mine.

oanaiasi mi-s curioasa cum sunt pantofii de bortzi

inutsa care va sa zica bb2 iese mai mare ca bb1?

Dani a avut la nastere 3,650 si 52 de cm. A fost un bebe dolofan(percentil 97 sau 100) pana pe la 15 luni cand a luat-o la goana. Acum e atletic, iar la ultima revizie pediatrul ne-a spus ca va fi mai inalt decat media spaniolilor

fetele care doriti nastere naturala, lamuriti-ma, naturala inseamna fara epidurala? ca eu anunt de pe acum ca voi cere 6 epidurale!!
11+
Dbunny si Daniel (23.11.2006)
I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

dnbunny asa stiu eu, din cele citite si de la dr, ca bb2 e mai "dolofan" decat bb1.
A naste natural poate presupune si epidurala. Si eu am cerut epidurala, dar din anumite motive, strict birocratice romanesti, nu s-a putut. Trebuia sa mentionez cand era dna dr de garda, ca sa faca "aranjamentele". Ei, asta a fost, am nascut si fara epi, si moasa a zis ca m-am comportat exemplar, a se citi "Nu m-am bocit chiar tare, ci am scarsnit mai mult din dinti"

oanaiasi pantofi de bortzi? Eu citisem pantaloni de bortzi... Ce ti-ai luat pana la urma? Rochie de bortzi?

de si15+

bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Poti naste natural si fara epidurala.


Eu am mancat ca o vacuta ca sa nu zic vaca salata de rosii+cartofi prajiti+1paineCum naiba sa nu pun 6 kg pana acum?


Merg sa ma intind in pat pentru ca o sa crap.




Cu ajutorul, Bunului Dumnezeu, Sfantului Nectarie, Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu Izbavitoarea sunt 18+ cu
Doamne, ajuta-ne in continuare!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Aoleu fetelor eu am o foame..........deabia astept sa ajung acasa sa mananc..........azi am fentat foamea ca n-am avut chef sa-mi iau ceva de mancare de jossi acum vad stele verzi de foame.


18+ cu Eva Maria si mami de Razvan Gabriel 7 anisori

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Inutsa depinde si cu ce faci diversificarea. Daca incepi cu cereale, cand copilul este peste medie, normal ca se pufoseste in continuare. Dar daca il treci pe legume se echilibreaza. Nici varsta de diversificare nu e batuta in cuie. Eu cred ca in jur de 6 luni e cel mai bine, dar daca copilul e gras sau hranit cu formula se poate si mai repede, pe la 4,5-5 luni. Insa in jur de 3 luni eu cred ca e mult prea devreme, chit ca sunt sucuri sau hrana propriu-zisa. Are toata viata inainte sa fie hranit cu de toate, de ce graba asta sa scape de lapte? Dar no, parerile sunt multe. Eu am avut de-a face cu soacra, care tot voia sa bage in gura la copil una, alta. Ne tot spune ca cine face copii sa si-i creasca, dar nu se poate abtine sa se bage.

bujo mami de Filip si 18+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Mei, nu mai vorbiti de mancare! Ca eu de vreo juma de ora zic ca merg la smotru dar trag cu ochiul la prajitura de pe masa. Parca as manca ceva sarat, totusi

bujo motivul pt care mamica respectiva a inceput de la 3 luni diversificarea a fost... pt ca copilul sa nu mai fie asa dependent de ea, sa nu mai alapteze asa mult. Zic exact cum mi-a zis ea! Si nu era deloc slab bebele, destul de dolofan chiar, doar ca maica-sa se plangea ca copilul sta toata ziua calare pe ea. Si pe principiul "Pe mine asa m-a crescut mama si sunt bine", i-a dat cam de toate copilului. Vazand poze cu ea mica, am vazut ca la fel de "grasa si pufoasa" a crescut-o si maica-sa, si acum e corpolenta.
Acu nu vreau sa fiu rautacioasa, dar cred ca trebuie sa fie un echilibru. Nu poti sa dai copilullui la inceputurile diversificarii inghetata, care e plina de toate cele, sau copanel copt, pt care stomacelul copilului este insuficient de matur. Iar zicala "Asa ne-au crescut parintii si a fost bine" o dezmint pana si medicii de "veche generatie". Si, in plus, nici mancarea nu mai e ce a fost, acum e imbibata de hormoni si alte prostii

S-a trezit gaza, gata forumeala mea

de si15+

bebe din burtica

Mergi la inceput