Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (58)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Cucul fetele,

Adishor - asa e e o problema de abordare..
URAA-bine ca te-ai descurcat, felicitari!
Nu mulg 300 la o masa ...ci in total din pacate. Dau masa asta in parc la ratze. Cum a fost cu colacii la bae? baga pictures!

Monas eu cu fardatu mai zlabut-doar ma dau cu creion de buze si ruj mai rosu, sa ma tie.Ca pe la oki nu prea am timp.. Da acu ca imi ziceti ca va faceti bele cu tuatele am sa ma belifichez si eu, macar pt starea psihica. A, si pt ca tot se uita lumea la noi sa nu vada o sperietuare..

Noi coboram in prima tura cu carutu-il las jos si apoi iau Puficele una in portbebe si una in brate+genti. E greu, da am decis sa nu ma mai grabesc, sa nu ma mai enervez, ca mai mult imi fac rau mie.

Azi am vazut in parc doo fetite, de manuta, gemenase identice, atata de frumoaseeee..Imi vedeam parca pe ale mele in viitor-aveau 6ani si 4luni, asa cumintele si draguteee, am murit de dragu lor!

Puficele va roaga sa le dati un vot la concurs.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Buna fetelor, eu va citesc mereu, dar nu prea postez.
Ieri au facut si copilasii mei 3 saptamani. Au luat in greutate aproximativ 400g, tot de ieri la unele mese am inceput sa le dau si supliment, cate 30 ml de NAN 1HA, am observat ca vine tot mai putin laptic si nu stiu de ce... Iau si Galafor, beau si ceai, sper sa se regleze din nou lactatia, ca tare as vrea sa-mi alaptez copilasii mai mult timp.
Azi am iesit si eu singurica cu cei mici, tati a fost la servici. Am noroc ca stau la parter, iar carutul il tin la intrare in scara blocului. Eu sunt bine, cu psihicul sunt ok, ca cei mici au papat si au dormit tare bine pana acum. Sper sa fie si de acum incolo tot asa...
Mmammarutza, ma tot gandesc la tine, ma regasesc de multe ori in randurile tale... bafta in continuare, nu mai ai mult si o sa-ti tii si tu in brate minunile..
Va pup pe toate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

buna, fetelor.sper ca nu ne-ati uitat.
- am citit si eu din urma .., ca nu am mai intrat la net de vreo cateva zile.am avut niste zile grele, grele. nu stiu cum,dar nu s-au mai decalat la masa, asa ca la 3 ore cand venea ora de masa, incepeau sa planga amandoi- urlau in concer pana pregateam biberoanele, apoi pe unul sa-l tin in brate, pe unul peperna
- fata mananca repede, si se ineaca , treb batuta pe spate
- baiatul mananca incet, dar la final varsa.initial in jet pe nas si gura.nu a luat decat 60 grame intr-o sapt.iar el e si cel frijit,adic mai slabut, si mai nervos- nume de laint-" nervozel".a facut si nsite scaune mai moi..asa ca, cum s aia in greutate? ca la cum se agita cand il deranmjeaza si o musca?sau un fir de praf?am ajuns la budimex pana la urma, suspect boala antireflux gastro-esofagian.ne-am dus ptr asta,apoi la eco s-a observat hidronefroza rinichi stang- adica rinichi mai dilatat.asa ca, am trecut si pe la nefrologie..sapt viitoare repetam eco, apoi alte investigatii in mai si iunie, ptr rinichi.
- ptr antireflux, treb sa-l tinem in brate, cat mai pe verticala 30 minute dupa masa.cand plang amandoi, il iau pe unul, vomita celallt,il las pe ala, ii vine inapoi celulilalt. am avut o zi cand am bocit cu ei impreuna.grele,nene, grele.pe care sa-l iei,pe care sa lasi? pe care sa alini,pe care sa lasi sa urle?de-as avea 4 maini..
- iar eu, dupa ce la 3 spat am dat semne ca se termina lohiile,am luat-o de la capat. si mi-a curs nene..mult.de ma vedeam deschisa, si chiuretata. dar nu am sunat nici un medic,de frica sa nu treb sa ma internez, si cu copii ce sa fac?cui s-ai las? am si stat in picioare mult cu ei, ca i-au agitat drumurile prin spitale, s-au devansat orarele de masa..iar eu, de la atatea sangarare ma tineam de patutul lor, sa nu cad,si ma gandeam ca nu am nici o solutie..treb sa ma tarai mai departe.plus ca matusa care m-a crescut, s-a dovedit susupecta de cancer col uterin, a venit sa se opereze-sa-i scoata tot aparatul genital..iar eu cum s-o ajut?ca nu ma puteam ajuta nici pe mine..a stat varamea cu sotul in buc, ca altfel..si colac peste pupaza, a facut matusimea hemoragie interna la 3 zile dupa operatie, a treb s-o bage din nou in sala, s-o chiureteze iar.a fost la limita dintre vieti.acum e bine
- ptr mine, weekendul in care e si sotul acasa, e mana cereasca.sa mai existe cineva care sa hraneasca copilul nr. 2 e mirific.nu-mi doresc decat sa-mi revin fizic mai repede.presupun ca si eu eram stresata rau, si le transmiteam si lor starea..off..am inceput si un tratament care scade si el tensiunea.asa ca, eram ametita,anemiata, hipotensiva, si dupa ce-i adormeam,acea liniste aparenta, care dura 5 minute, ctae unul pe rand, incepea sa se frichineasca, sa piarda suzeta..ma asezam in pat, ma ridicam ..si tot asa..un cerc vicios.acum sunt mai bine.



Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

si noi incercam sa-i tinem cat mai putin in brate. nu ca nu mi-as dori, dar cand raman singura in timpul sapt, cum sa ma descurc? ca 4 brate nu am..dar dc e sa fie treji pe rand, e altcevalepalce tare in patul nostru, uc capul bagat in tricoul meu, sua pierduti intre bratele lui tati,lapieptullui. o fi legat d emiros matrern, de caldura corpului nostru..dispar toate atunci, colici, dureri date de ghips, refluxulam ajuns la performanta de a-i pune pe amdoi, unul la stanga unulla dreapta mea,iar eu pe o parte, intre ei,ca de,jumate pat era si tati, deci locul mai strampt.dar cred ca as dormi in orice pozitie. am atipit cu baiatul in brate, de 30 minute dupa masa, la verticala, iar eu cu capul sprijinit de dulapul de haine de langa patsunt momente cand as zice ca dua un regat ptr un pic de somn
-ma bucur in schimb de alte placeri- placerea de a face baie fara sa vars ulterior- de la obosealade a te incalta singura, de a dormi pe burta,de a ma privi in oglinda- cele 2 ,minute cand ma imbrac inainte de apleca undeva- asa slaba nu am mai fost de 6 ani,si nici atunciam cautat prin pungi mai vechi dupa niste pantaloni mai stramti,sa nu arat ca adunata dupa strazi.mi-e ciuda ca nu am cantar in casa,atat fericire as avea si eu, din toata starea de rau- ameteala, stat cu orele pe la usi prin spitale..la chirurgie, cu piciorusele, la nefrologie, la camere de garda, controale..
- una peste alta, si copii mei au facut ieri o lunasunt mandra ca sunt mamica, ca nu am cedat si ma insitat cu "n" inseminari, si fertilizari,ca am luptat cu dezaprobul celor din jur,chiar si al sotului uneori- cand banii se duceau, iar rezultatele nu se vedeau..acum rezultatele sunt cu noi,alaturi de noi,si in ciuda oboselii,ii iubim pe amandoi, iar dc as da timpul inapoi, nu as schimba nimic,as lua-o de la capat

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-apropo- sa va povestesc de kg mele- am inceput sarcina cu 62, la 12 sapt aveam 59-varsam, eram stresata sa nu-i pierd,si la final am ajuns la 69 -cu 2 spat inaintea nasterii.ei bine, in sfarsit azi m-am cantarit in parc, ca n-am cantar acasa,am 52 kgcat aveam acum 10 ani, mi-am cumparat de la o taraba de langa parc-colanti marimea S.ma infipsesem la unii L, dar zice domnul- S va vin domnisoara, ca sunteti slabuta tareauzi, da, despre mine era vorbaasa ca, sa-mi traiasca copiii si oboseala- m-au facut fotomodeala

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

draga Viss, sa-ti traiasca Ioana si Ionut!

prima luna e grea, noi avem 2 luni implinite si o sa vezi, se regleaza toate, va fi bine la 2 luni, am reusit sa mai si dorm, fetele s-au mai linistit.

si eu sunt convinsa ca transmit tot copiilor. ai grija de tine.. cand eram stresata rau, erau si ele. cum m-am linistit si m-am inteleptit, si fetele s-au cumintit, suntem fericite toate, mai relaxate.

gandeste-te ca doar inceputul e asa greu, urmeaza frumosul.

te pup, Adishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-multumesc adishor.
-de sambata vad ca s-au mai redus sangerarile mele.si asta se resimte in starea fizica, s-a mai redus ameteala si oboseala- ca de, a fost tati in week-end si am hranit copii cu 4 maini,fara varsaturi, fara urlete prea multe.a fost liniste,am glumit, i-am pupat,am mai facut ceva curat prin casa..am iesit o ora pana in parcul tineretului, am stat la o masa la MacDonald pe terasa afara, am savurat o cola,o inghetata..am fost o familie linistita, deci echivalentul =fericita.

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

vis sa ti traiasca copilasii
si noi am iesit sambata in tineretului
am intalnit o mamica cu gemeni, dar aveau 2 luni jumatate
in IOR ieri erau 5 carucioare cu gemeni

pupici

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

- multumesc mirela. sa-ti traiasca si tie baieteiicat te-am mai privit din umbra la FIV,cat m-am mai bucurat ptr tine si apoi la odiseea ian- febr..te-am si invidiat un pic- ca ai nascut fara probleme, copii erau vii si sanatosi- iar mie asta mi se parea un vis de neatins.na, ca acuma..am ajuns la aceeasi odisee

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilyjeuly spune:

buna mamici si viitoare mamici de !

ma primiti si pe mine? in urma primului fiv am ramas gravida si la prima eco (6 saptamani) am descoperit ca aveam doua perechi de gemeni. doi intr-o placenta si 2 intr-alta. doua saptamani am stat ca pe ghimpi pentru ca daca nu se reduceau singuri trebuia sa apelam la embrioreductie .
azi am fost din nou la eco si se pare ca am ramas doar cu gemenasi, monozigoti si se pare ca nonocorionici (sper ca am scris corect). am inteles ca este destul de dificil cu astefel de sarcina. asa ca m-ar intresa sa stiu daca mai este/a fost cineva aici in cu o astfel de sarcina? m-ar ajta mult sa aflu din experientele voastre.
DPN meu ar fi 11.11.2011, dar cred sa se va mai modifica.
sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea si ca ma primiti si pe mine printre voi!
sarcini usoare viitoarelor mamici si sa va traiasca gemenasii fetelor deja mamici!

Emily 9+

Doamne, iti multumesc pentru miracolul meu!

Mergi la inceput