nasterea la arcadia - iasi (5)

nasterea la arcadia - iasi (5) | Autor: maitreyi

Link direct la acest mesaj




Capitolul 1, Capitolul 2, Capitolul 3, Capitolul 4

-----

MAMICI

maitreyi de Bogdan-Filip, 18.09.2010, 3700g, 53 cm, cezariana, 38 s, Dr.Mihaila Catalin, si de Alexandra - 17.06.2008
cip17ina de Anisia, 26.11.2010, 3150g, 56 cm, natural , Dr.Cacicovschi, si de Matei - 28.08.2009
mamaluighe de Andrei, 04.01.2011, 4320g, 52 cm, cezariana , Dr.Cacicovschi, si de Gheorghe Mihail - 03.11.2008
AlynaB de Alexandru Mihai,17.03.2011, 3510g, 51 cm, cezariana , Dr.Cacicovschi
monik_03 de Tudor,22.03.2011, 3790g, 54 cm, cezariana , Dr.Samoila
Stefana de Tudor Stefan,24.03.2011, 3970g, 57 cm, cezariana, 39s , Dr.Cacicovschi
andreea_mdm de Daria,, 2950g, x cm, 37s, cezariana , Dr.Cacicovschi
camiki de Calin,, 3980g, 56 cm, 40s, cezariana , Dr.Samoila

-----

BURTICI

oiyoy, cu , DPN 05.05,Dr.Cacicovschi
DadaIna, cu , DPN 09.05, Dr.Cacicovschi
madline82, cu , DPN 15-22.05, Dr.Cacicovschi


-----

www.arcadiahospital.ro/maternitate/info/maternitatea-arcadia" target="_blank"> Maternitatea Arcadia






Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

fetele care au nascut deja + mamicile cu burtici care se pregatesc de nascut la arcadia, dati-mi pm cu datele voastre + ale piticilor sa facem si o listuta faina pe prima pagina. e ok?

adica mamicile - nume bebe, data nasterii, greutate,cm, apgar, tip de nastere (ceza/ natural), medicul care a asistat.
burticile - DPN, medic care va asista
si fratioarele/ suriorii care asteapta cu nerabdare la joaca bebelusul



-----

O poveste cu Minuni - o roza si un fluturas dragalas


Slava Tie, Doamne!

The colder the winter the warmer the spring

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

Neatza mamici! Voiam sa va intreb cat timp au putut sta alaturi de voi taticii? toata perioada travaliului?pe durata nasterii( chiar daca s-a intamplat noaptea)? au fost nevoiti sa respecte programul de vizita si sa plece spre ora 20?

35 saptamani, DPN 5 mai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Pentru mamicile care au nascut la arcadia si care au solicitat sa dea la bebe lapte cu lingurita: de cand ati cerut acest lucru, si cui v-ati adresat??Multumesc!

Maitreyi de ce nu ai vrut ca bebe sa fie vaccinat la arcadia?

DPN 15-22 mai, fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui madline82

Pentru mamicile care au nascut la arcadia si care au solicitat sa dea la bebe lapte cu lingurita: de cand ati cerut acest lucru, si cui v-ati adresat??Multumesc!

Maitreyi de ce nu ai vrut ca bebe sa fie vaccinat la arcadia?

DPN 15-22 mai, fetita


Eu am cerut cand mi-au adus prima data copilul sa-l vad. Am comunicat fetei de la neonatologie, care era atunci pe tura la copii, si ea a comunicat mai departe celorlalte asistente care au grija de copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

tati a putut intra si iesi de fiecare data cand a vrut fara sa dea socoteala nimanui

vaccin - nu am facut pt ca nu sunt pro vaccinari in general nu pt ca as fi avut ceva cu vaccinurile lor

daca cineva vrea modificari la listuta sa spuna ca nu e batuta in cuie - culori, date, etc

-----

O poveste cu Minuni - o roza si un fluturas dragalas


Slava Tie, Doamne!

The colder the winter the warmer the spring

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlynaB spune:

Citat:
citat din mesajul lui oiyoy

Neatza mamici! Voiam sa va intreb cat timp au putut sta alaturi de voi taticii? toata perioada travaliului?pe durata nasterii( chiar daca s-a intamplat noaptea)? au fost nevoiti sa respecte programul de vizita si sa plece spre ora 20?

35 saptamani, DPN 5 mai

Buna dragutza mea! Tati nostru a stat cu mine pe toata perioada travaliului si l-au lasat sa stea in camera cat am fost eu in sala de nasteri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlynaB spune:

Buna mamici si burtici!!!!!!!!!! Ce faceti? Mi-a fost tare dor de voi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Noi nu mai reusim sa intram deloc pe forum Alex are in continuare colici, este agitat zi si noapte, nu doarme decat o ora sau chiar jumate de ora cateodata.....nu mai stim ce sa ii facem. Mie imi este f greu pt ca am si probleme cu operatia.....ma doare ingrozitor de tare si acum, plus de asta imi curge operatia, nu mi s-a cicatrizat cum trebuie intr-o parte si din 2 in 2 zile merg la spital sa ma curete....Sper sa ne revenim si noi intr-o zi.

Pupici si multa sanatate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Pupicei AlynaB. Chiar ma gandeam ce mai faci insa mi-am dat seama ca nu mai poti intra pe forum pentru ca mai tot timpul acum trebuie sa fie dedicat puiutului.
Pentru colici ai incercat Infacolul?Din cate am citit eu pe net din ce au scris si alte mamici cica e cel mai eficient pentru colici.Vad ca se pot face si comenzi pe net si mai nou a aparut si in unele farmacii de la noi, ceea ce e un lucru bun.Nu stiu de ce mamicile recomanda produsul englezesc (cica e cel mai bun) desi pe toate flacoanele: olandez, englezesc etc. au acelasi ingredient: simeticona.Adica e acelasi lucru.Eu am sa ii dau micutei mele din prima saptamana preventiv.
Sanatate si tie sa se vindece operatia si puiutului sa ii treaca colicile!
Uite ca au discutat mamicile si aici despre Infacol si colici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=142813

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

copiloi si maitreyi multumesc de raspunsuri.

Alyna B, am fost la un curs de puericultura si la una din sedinte a venit o doct neonatolog f bine pregatita si tare de treaba si a vb f mult despre alaptat si despre colici. A spus ca bebe face colici datorita: schimbarii poztieii lui de la un san la altul mai repde de 15 min, datorita gazelor care raman blocate in intetsin, datorita laptelui praf, sau daca bebe nu trage bine din san, ca o ventuza.Ea era impotriva ceaiurilor sau altopr prepartate pt colic, zicea ca sunt doar calamnte, gen sedative, dar nu ineparteaza cauza, si ca trebuei gasita cauza.Pt alte mamici care vreti sa participati la cursul acesta ce se tine gratuit la cuza voda, va ofer nr de tel sa va inscrieti: 0744-665-875.

DPN 15-22 mai, fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia33 spune:

madline , ma intrebai de ce mi-a recomandata dr. o zi in plus de spitalizare... pai la ultima discutie avuta cu ea am intrebat-o eu ce o sa fac daca de ex bebe face icter chiar inainte sa plec din spital. Si de aceea a zis ea ca recomanda la nasterea naturala o zi in plus de spitalizare pt ca eventualele probleme ale bebelui apar la 48 ore dupa nastre, is mai ales daca nasterea are loc noaptea...cu atat mai putin timp de spitalizare.

Mergi la inceput