Floricele de liliac de mai iunie 2010! (57)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Lumy, Carla merci de raspunsuri
Da, bineinteles ca ma gandeam si eu sa le rasplatesc cumva pe vecine, dar din cate am auzit le-ar placea mai mult niste

Azi e oribila vremea la Cluj, oare cat o tine asa ?
Si am avut o zi ...
L-am dus din nou pe Alexandru la controlul periodic si EKG si din nou am stat acolo 5 ore , copilul nu a vrut sa manance nimic si mi-a stat nemancat 7 ore, timp in care a baut doar apa.
Dupa ce am ajuns acasa m-au lasat nervii ca erau asa obositi cum le stricasem programul de somn ca nu puteau adormi de oboseala, 1 ora jumate m-au chinuit pana s-au culcat.

Sincer sunt tare suparata si dezamagita ca daca merg undeva cu copiii mai multe ore Alexandru nu vrea sa manance nimic in deplasare, asa a facut si duminica in parc, 5 ore nu a mancat nimic , apoi abia a vrut ceva piure de fructe pe care l-a vomat oricum pe masina la intoarcerea acasa.
Eu tind sa cred ca are rau de miscare, deoarece dupa vreo 2 curbe a inceput sa planga si a urmat nenorocirea, asa ca am inaugurat scaunul de masina, am spalat deja husa.
Ati mai patit careva sa vomeze pe masina ?

In alta ordine de idei din ce magazine mai cumparati haine bebeilor ca sunt tare dezamagita ca nu mai gasesc nimic dragut la mall ?
Toate magazinele mele preferate din care am cumparat cand eram gravi hainute ff dragute s-au inchis sau cele care mai exista au rafturile tare goale.

Am gasit in cartier un magazin micut pe care nici nu l-am bagat in seama pana acum si are balerini, ghetute, sandalute Melania f. dragute la 80 lei o pereche de ghetute si la gemeni da si discount 10 % asa ca am mers sa cumpar si surpriza : Maria mea are piciorusele asa de grasute ca nu au cuprins-o nici o pereche din cei cu scai si cu floricele aplicate si nici balerinii, o singura pereche am reusit sa ii iau cu sireturi care mi s-au parut mult mai uratei ca restul dar asta este.

Atatea vroiam sa mai zic dar atat mi-am amintit , oboseala isi spune cuvantul ca acum la 7 dupa ce i-am dat Mariei de mancare (ea e prima de obicei) m-am dus si am luat-o tot pe ea sa ii dau in loc sa il iau pe Alexandru




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Gata si baita.
N-a avut nimic.
Ma bucur ca nu e alergica.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taty_ana spune:

buna seara,

Softurela steamerul il ai cu BPA sau fara?te intreb de curiozitate ca am si eu,i-am mai facut la el dar cu inima indoita ca stiu ca nu e BPA free

Mira,felicitari pentru casa noua,sa petreceti clipe frumoase in ea!

Nana am vazut poze cu iubiricea in iarba,frumooos,da ce iarba frumoasa,prin parcuri pe-aici n-am vazut asa ceva.....si eu sunt putin paranoia cu bagatul mainilor prin pamant si asta pt ca Emma se joaca ce se joaca si pac isi baga degetul in gura sa-l suga si baga toata mizeria aia in gura insa cu alti copii sa se joace chiar n-am nici o problema

Artu, brrr mi-ai amintit ca se apropie vaccinurile de 1 an

Ioanact da ce bunataturi ii faci tu Iustinei

...chiar nimeni nu mai congeleaza mancarea gatita pt bebe?sunt singura?mi-as fi dorit sa aud niste pareri pro,contra ca nu sunt impacata 100% cu metoda asta

noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Taty_ana eu nu ii congelez mancarea, o fac pt. 2 zile si o pun in frigider in borcanel cu capac. Dar am citit si eu ca e OK sa o congelezi. Asa ca nu cred ca e gresit sa o congelezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Buna sa va fie dimineata!

Dat fiind vremea de afara, astazi ne refugiem sa servim un intreg mic dejun pe plaja




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Am avut o noapte grea, asa ca raspund din ce imi amintesc sau am fost intrebata:

Tatyana, si eu mai congelez mancare, atat pt noi, cat si pt Mariuta. Cel mai des sos cu carne pentru paste bologneze. Este ok sa procedezi asa, atat timp cat nu recongelezi ce a fost decongelat odata (intentionat sau din greseala). A, si nu re-incalzesti de mai multe ori. Deci daca ai decongelat si incalzit o portie si nu s-a mancat totul din ea, o arunci.

Vero, la mine sunt cam incurcate linkurile in bookmarks acum si mi-e destul de greu sa le caut pe toate, iar unele le am salvate pe calculator. Uite www.prudentbaby.com/2011/01/dress-round-up.html" target="_blank">unul dintre site-urile care imi plac mult. Mai departe, prietena ta poate sa caute cu nenea guglu ceva gen "baby dress pattern and instructions" si sigur gaseste chestii dragute.

Nana, e ok daca ii trimit Letitiei un colet cu hainute sa le puna ea in bazar? Eu nu reusesc de nicio culoare sa pozez si sa postez ceva...
Ti-am admirat floricica movulie
E asa mare si frumoasa, off, unde zboara timpul asta?!

Mary, este genial piticul tau cu revista

A mai intrebat cineva ceva? Va rog sa ma mai trageti de maneca..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Buna!

Eu va servesc cu o cafea!

M-am trezit s-o duc pe Ioana la gradinita, dar iar se trezeste tarziu.
tay_ana da, imi place sa gatesc bunatati.
Intre timp s-a trezit , am imbracat-o repede, spalat pe dinti si la gradinita.
Bine ca e aproape.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Mi-am mai amintit ceva:

Diana, in ce o porti pe Eva, de zici ca te doare spatele dupa 15 min?

Carla, si eu folsesc betadina ca si dezinfectant, pt micile zgaraieturi de gherute ascutite. Trec foarte repede si nici nu ustura.
Mi-am propus de cateva saptamani bune sa increc reteta de biscuiti de pe blogul tau si inca n-am reusit
Poate azi, ca tot ploua afara si nu stiu daca iesim la plimbare, decat dupa amiaza.
M-ai molipsit si pe mine cu bunataturile raw-vegan
Nu ma pot dedica 100% acestui stil de viata, dar cred ca voi introduce 1-2 zile pe saptamana cu mancare de acest fel.

Fetelor, mai vroiam sa intreb: cum imbinati plimbarile lungi cu mancarea?
Pt mine e o provocare treaba asta deocamdata, asa ca m-am limitat la rondele de orez pe care gandacica mea le devoreaza singura, din mers, la mine in port-bebe, sau banana, tinuta de mine, din care ea doar musca. Si , bineinteles.
Ca sa o las pe ea sa mamance singura o masa, tre sa ma desfasor cu un intreg picnic E de gandit...
Cred ca ma duc sa intreb si dincolo, la autodiversificare..

A, si nu are nimeni idei pentru izolarea cuptorului??


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Uite, aici aportul de fier si magneziu la semintele de dovleac:
http://nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3066/2

si uite si la faina de roscove, aportul de calciu:
http://nutritiondata.self.com/facts/legumes-and-legume-products/4324/2



Din cate imi dau seama, normele astea sunt calculate pt adulti. Sa fie la fel si pt bebei? Daca nu, cum ajustezi cantitatile, ca sa iasa aportul necesar?
Ca eu sunt in ceata...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

neata

eu nu mai congelez nimic, gatesc zilnic. la david faceam asa, stiu ca e ok, insa acum nu-mi vine, nu stiu de ce. adica mi se pare ca au gust aiurea morcovii fierti, de ex. congelati ai apoi incalziti. prefer sa-i azvarl la aburit in fiecare zi. (bine, nu mananca morcovi in fiecare zi, era doar un exemplu).

corina, si noi avem problema asta cu mancatul afara. mai iau la mine biscuitei sau banana. am mai vazut mamici prin parc cu caserola plina cu fructe taiate bucati. e o varianta si asta, eu inca n-am incercat-o, stiu ca dupa o masa de genul asta ar trebui sa am schimburi la mine, ceea ce mi se pare complicat, mai ales cand sunt cu amandoi copiii.

eu am o alta problema. damian nu mai vrea sa bea apa deloc. el stie sa bea din cana cu pai, uneori trage o data si gata, se stramba un pic si apoi cere sanul daca ii e sete. scaunele sunt ok, adica nu se constipa din lipsa lichidelor (cum ziceam, compenseaza cu lapte la greu). dar mie nu mi se pare normal sa bea lapte pe post de apa.
ceva sugestii?


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput