Floricele de liliac de mai iunie 2010! (57)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Marilenac La multi ani!!! Sa fii fericita alaturi de Matei si Tudor!

Onana eu in principiu am programul liber, adica dedicat Evei. Asa ca pot veni oricand ne decidem. Sa vedem cum e vremea, sa prindem o zi frumoasa. Cand va hotarati dati un semn cu o zi inainte, ca sa nu ratez post-ul.

Mary multa sanatate lui Mateo!!! Medicamentele eu i le dadeam Evei cu seringa (cea de la Panadol sau nurofen) pe care o bagam in coltul din spate al obrazului (adica pe la maselele de minte). De acolo nu mai poate scuipa. Stiu ca e chinuitor pentru ei, insa altfel nu am reusit.

Taty_ana multa sanatate si voua! Imi pare rau, insa nu stiu raspunsul la intrebarea cu bronsiolita (desi as spune ca nu e pericol daca nu are febra si nu tuseste). Insa ar fi bine sa ii tragi mucii mai des. Noi am gasit un spray de nas cu apa de mare de la Nivea pe care Eva il accepta mult mai bine decat fiolele cu apa de mare. O pun in fundulet, ii pulverizez putin spray si mai treg putin mucii. Daca e nevoie, repet. Face mult mai putin scandal asa. Poate v-ar face bine si niste aerosoli, daca aveti prin casa aparat. Mai fluidizeaza secretiile. Poti pune doar ser fiziologic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Marylena, sa fii fericita, sanatoasa si sa imbatranesti frumos, alaturi de copii, nepoti si stranepoti! La multi ani!

Mary, imi pare rau de problemele cu urechiusele lui Mateo!... Multa sanatate ii dorim si sa se faca bine cat mai repede! In privinta administrarii medicamentelor, acceasi problema a refuzului o intampinam si noi. Ca si solutie, noi am folosit o tetina a biberonului in care am pus medicamentele si le-am dat fetelor sa le bea ca si cum le-am fi dat biberonul normal... asa ca pana sa simta ca e altceva in afara de lapte, deja inghiteau cei cativa ml de lichide... Exista in farmacii si niste sticlute speciale, ca si biberoanele in miniatura, pentru administrat medicamente. Sau, daca nu exista contraindicatii, ii poti da antibioticul acoperit de zeama de lamaie sau portocala, care "taie" gustul si mirosul de dulce...

Tatyana, nu vreau sa te speriu, dar fetele mele au facut bronsiolita dupa 3 zile de raceala tratata necorespunzator, ce se manifestase prin mucozitati, stranuturi si o foarte usoara tuse... Problema e ca infectia sa nu coboare din nas si gat catre bronhii si plamani, de aceea trebuie bine aspirat nasul si tratate rapid simptomele racelii. De fapt, noua la primul consult medical ni s-a si spus ca fetele au o "otita medie asociata", aceast insemnand ca la bebelusi de la orice raceala pot aparea probleme la urechi, prin intermediul canalelor interne de comunicare... Ca sa vezi daca copilul are dureri de urechi e suficient sa-l apesi pret de cateva secunde in fata urechii, chiar in mijloc, iar daca copilul incepe sa planga e semn ca are dureri interne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui r_ocsy

Mary : cum de ati facut otita, suspectezi ceva ? Sper sa ii treaca repede puiutului tau !

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."



Rocsy, cica mucii neaspirati corespunzator sunt de vina...insa ma intreb eu: cind nu erau aspiratoarele astea nazale care sa ia si secretiile normale din nasuc si sa traumatizeze copii... adica pe vremea noastra, toti copiii aveau otita?!
Habar nu am ... daca e de vina altceva...
Suspectez insa sistemul si pe acea madame care ne-a vazut initial si care voia sa mai merg de 2 ori la control pina la finalizarea tratamentului, de interes financiar, ca i-am strecurat la primul consult 100 lei in buzunar...si daca o tin asa, sunt o buna sursa de valorificat.
Gresit imi fie, daca vorbesc de pe pereti!

Mary, lui Mateo,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui taty_ana

buna seara,

intru si eu pe fuga,motivul fiind raceala Emmei care ma ingrijoreaza mai ales ca n-am ajuns inca la medic

Mary vroiam pe tine in special sa te intreb cum a facut otita?pt ca emmei a inceput sa-i curga nasul miercuri,muci curgatori pana-n gura,joi mai putin iar de vineri mucii sunt grosi si-i blocheaza nasul,sta cu gura deschida in permanenta.....o aspir dim si seara in ideea sa nu se produca si mai multi insa ma intreb daca nu ar trebui mai des pt ca nu reusesc sa scot tot de acolo pt ca sunt grosi si nu prea iese desi pun ser caldut,ca sa nu mai zic de crizele emmei ca-i traumatizata saraca...imi este frica sa nu se infecteze....mucozitatile sunt alb-galbui

...si mai am o rugaminte la voi fetele care stiti,exista posibilitatea sa faca bronsiolita daca nu tuseste absolut deloc?deci inafara de mucozitati multe si consistente altceva nu are gen febra,tuse

noapte buna !
si o sa fiu mai activa dupa terminarea mucilorca ma termina si pe mine

mamica fericita de Emma Antonia(02.05.2010)



tatiana, nu stiu ce sa iti spun: e de preferat in mod categoric sa va vada un medic.
Zic asta pentru ca la noi nu au fost muci aproape deloc... acum cica faptul ca nu au curs, m-a facut sa nu ii aspir... Nici nu mai stiu ce sa cred, insa la Mateo nu erau cum descrii, nu curgeau, nu ii faceau dificila respiratia, insa existau. Noi am chinuit/traumatizat/aspirat copilul la 2 zile, asa, de facon... si iata ca trebuia mai des... Offf ca nu mai stiu ce sa cred, insa pentru a preintimpina alte neplaceri, vizitati medicul.
Sanatate!
Daca e otita (chiar si numai congestiva, cum e la noi) plinge de nu-l pot opri, nu sta nicicum, nu se lasa manipulat, pentru ca in mod evident in doare...
Sper sa nu aveti nimic de-a face cu asta!


Mary, lui Mateo,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dienutza

Marilenac La multi ani!!! Sa fii fericita alaturi de Matei si Tudor!

Onana eu in principiu am programul liber, adica dedicat Evei. Asa ca pot veni oricand ne decidem. Sa vedem cum e vremea, sa prindem o zi frumoasa. Cand va hotarati dati un semn cu o zi inainte, ca sa nu ratez post-ul.

Mary multa sanatate lui Mateo!!! Medicamentele eu i le dadeam Evei cu seringa (cea de la Panadol sau nurofen) pe care o bagam in coltul din spate al obrazului (adica pe la maselele de minte). De acolo nu mai poate scuipa. Stiu ca e chinuitor pentru ei, insa altfel nu am reusit.

Taty_ana multa sanatate si voua! Imi pare rau, insa nu stiu raspunsul la intrebarea cu bronsiolita (desi as spune ca nu e pericol daca nu are febra si nu tuseste). Insa ar fi bine sa ii tragi mucii mai des. Noi am gasit un spray de nas cu apa de mare de la Nivea pe care Eva il accepta mult mai bine decat fiolele cu apa de mare. O pun in fundulet, ii pulverizez putin spray si mai treg putin mucii. Daca e nevoie, repet. Face mult mai putin scandal asa. Poate v-ar face bine si niste aerosoli, daca aveti prin casa aparat. Mai fluidizeaza secretiile. Poti pune doar ser fiziologic.

Diana, mamica Evei (18.05.2010)



Diana,
am incercat si asa, insa masculul meu, cu un cromozom X si unul Y isi face greata... uff...
Voi incerca, poate excelez pina la urma...
Numai cit vede seringa nu stie unde sa se ascunda. Sau daca vede ca tin ceva ascuns in pumn... se pune pe plins, sau cum zareste aspiratorul... iar copilul meu nu era asa, niciodata nu a fost un plingacios, decit in suferinta... Nu stiu cum sa ma mai comport... sa il imbarbatez sa treaca "peste"


Mary, lui Mateo,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

Marylena, sa fii fericita, sanatoasa si sa imbatranesti frumos, alaturi de copii, nepoti si stranepoti! La multi ani!

Mary, imi pare rau de problemele cu urechiusele lui Mateo!... Multa sanatate ii dorim si sa se faca bine cat mai repede! In privinta administrarii medicamentelor, acceasi problema a refuzului o intampinam si noi. Ca si solutie, noi am folosit o tetina a biberonului in care am pus medicamentele si le-am dat fetelor sa le bea ca si cum le-am fi dat biberonul normal... asa ca pana sa simta ca e altceva in afara de lapte, deja inghiteau cei cativa ml de lichide... Exista in farmacii si niste sticlute speciale, ca si biberoanele in miniatura, pentru administrat medicamente. Sau, daca nu exista contraindicatii, ii poti da antibioticul acoperit de zeama de lamaie sau portocala, care "taie" gustul si mirosul de dulce...

Tatyana, nu vreau sa te speriu, dar fetele mele au facut bronsiolita dupa 3 zile de raceala tratata necorespunzator, ce se manifestase prin mucozitati, stranuturi si o foarte usoara tuse... Problema e ca infectia sa nu coboare din nas si gat catre bronhii si plamani, de aceea trebuie bine aspirat nasul si tratate rapid simptomele racelii. De fapt, noua la primul consult medical ni s-a si spus ca fetele au o "otita medie asociata", aceast insemnand ca la bebelusi de la orice raceala pot aparea probleme la urechi, prin intermediul canalelor interne de comunicare... Ca sa vezi daca copilul are dureri de urechi e suficient sa-l apesi pret de cateva secunde in fata urechii, chiar in mijloc, iar daca copilul incepe sa planga e semn ca are dureri interne.



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

www.jocurban.ro/injoaca" target="_blank">Blogul mazarichilor


Carla, merci pt sugestii.
Noi nu cunoastem notiunea de biberon - apa o bea din pahar sau cana cu cioc, sucul de portocale la fel.
Eu am niste suzete cu un mic rezervor pe care le-am folosit cind era mic - insa acum imi refuza si suzeta... iar rezervorul ala e de numai 2ml... ori eu am de dat si 10 de sirop de Eusespal... deci nu e de pacalit copii mari, precum al meu...
am pus doar ACC-ul in suc de portocale - ala il primeste fara probleme, antibioticul am incercat sa i-l dau in kefir (a mers doar o data, a doua oara nu l-am mai putut pacali) si in brinza de vaci in seara asta, dar nu l-a primit...
Multumesc pentru urari!


Mary, lui Mateo,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

sunt in trecere

Mary, sanatate multa lui Mateo . Tatiana, sanatate multa si voua .

vroiam doar sa zic ca eu stiu ca nu se iau medicamentele cu lactate, acestea din urma impiedica absorbtia medicamentului. fetele in domeniul medical sa ma traga de maneca daca spun prostii.






Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui bilica

Gata fetelor intru cu forta pe forum deacum! Matusa va pleca acasa duminica si se duce stresul meu....Imi va fi greu la inceput,dar am sa ma descurc eu....Cum nu am murit prime 6 luni cu Sury,nestiind nimic....am sa ma descurc si deacum; binenteles cu ajutorul vostru ca tot ce stiu am invatat de aici datorita forumului.
Deci....obiceiurile de a fi leganata,de a nu sta in scaunl ei la masa,de a nu sta legata cu centura in masina,de a musca ,de a dormi in patul mare,de a nu manca mancare pt bebe.....etc,se vor duce treptat , cu rabdare si calm din partea mea,sper !
Cum va descurcati voi toate fara ajutor,am sa ma descurc si eu....Mare admiratie am pt fetele cu gemeni si cu alti bebei imprejur!!!
Poate ca am facut copilul la batranete si nu mai am rabdare prea multa ,dar trebuie sa lupt caci mai vreau si alti bebei...inca 2 ....,ei hai inca unul macar.
Sury are doar 8,490 kg la 10 luni acusi...e micuta asai?Dar nu papa deloc mancare,doar lapte cu celeale si ala doar cate 150 ml...de vreo 4 ori pe zi, mai ia cateva gurite din mancarea noastra,dar sa fie pt ea,nici nu se uita...
Deci iubitele mele,voi fi langa voi,ca laptopul va fi doar al meu deacum.....,ma intor sa va citesc si revin sapt viitoare cu noutati..Va pop si va urez un wekend placut!

MAMI de mulatra....SURYA RACHEL( 10.06.2010)


Mirela, tot raul spre bine: a plecat matusa, dar va veti avea tu si Sury mai aproape! Ce poate fi mai frumos?
Lasa stresul! Te vei descurca, fii sigura!
Un de incurajare!
Asta e, cu matusile si soacrele, uneori. Nu stiu daca te incalzeste cu ceva, insa eu nu ma vad lasindu-mi copilul in grija soacra-mii vreodata, nu din cauza ca mi l-ar rasfata, ci pentru ca nu.... nu se pricepe, nu-mi place cum imi manipuleaza si cum se poarta cu copilul... Asta ca sa vezi ca se intimpla si la alte case;).
Pupici la doua fete dulci!
Acusi e vara si vii acasa... ai sa vezi;).


Mary, lui Mateo,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vivela

neata

Mira, am luat uleiul de dovleac din primul plafar in care am intrat. cam scumput, dar merge. 200 ml - 12 lei sau 16 lei. eu am luat din cel mai ieftin, ca a fost prima data cand am luat, am zis ca daca e ok, iau si din celalalt, "mai bun" dupa spusele vanzatoarei. si mie imi place, il mananc pe o feliuta de paine (10 zile de cura, nu in mod uzual). si nu va zic cate seminte de dovleac am mancat in ultimele zile (crude, nu prajite). teoretic ar trebui sa nu am probleme cu parazitii intestinali toata viata (preventiv, fac o cura primavara).

va multumesc ca l-ati vizionat pe pufosul meu. da, il spal de cele mai multe ori dupa masa. nu se face chiar mereu asa rau, dar ma enerveaza sa descopar mai tarziu pe el chestii uscate din mancare.
acum ii place sa-si puna farfuriile in cap, nu are ocazia foarte des, ca ii pun mancarea direct pe masuta, dar cand prinde momentul, profita.

multumesc si referitor la subiectul cu apa. asta e, s-o invata el pana la urma. eu nu vreau sa bea lapte in loc de apa (si nici altceva), pt sete exista apa. e mai sanatos asa. eu imi amintesc ca david bea multa la varsta lui si la fel, era addicted to tzitzi rau de tot, de am zis ca n-o sa-l dezvat niciodata.

fug ca plange.







Traiesc in Orasul Alandala


N-am fost pe faza la discutia cu dovleacul, am prins acum din zbor:), si zic: si uleiul de in e bunutz in salate MIRA, are Omega 3 si ... e si mai scump: 10 lei, 100 ml. Il mai folosim si la bruschete, citeodata.
Super dragalas Damian - mi-era dor de el, iar tu Gabi, imi lipseai;)
SI tu Artu!
POate va faceti timp sa scrieti mai des

Mary, lui Mateo,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Onana

Ziua buna, mamici!

Corina, multumim de cafea, eu as vrea vreo 3, ca-s Am vrut si eu sa ajung cu Tudor la intalnirea cu "purtatul bebeilor", dar nu mi-a iesit..

Bia, votat!

Nana, felicitari Adelinei si bun venit in clubul dintosilor!

Carla, mersi de sugestie, n-am masina de macinat de care zici, nici mama nu are..Si am vazut filmuletul cu joaca mazarichilor, sunt grozave!

Eu de maine sunt fara mama vreo 10 zile, pleaca la Roma (o invidiez) iar noi ramanem sa ne distram loco, eu cu cei 2, tati vine seara de la serviciu. O sa fie greu cu amandoi fara ajutor, m-am obisnuit cu mama prin preajma, dar ne-om descurca noi, de-abia astept sa ne facem program de parc impreuna, numai sa vina o data primavara asta. Apropo, nu ne intalnim prin ior saptamana viitoare, cine sta prin zona si are chef? Eu as veni cu amandoi..

, weekend frumos va dorim!





Sorana
Matei (21.02.2008) si Tudor (24.04.2010)



Distractie maxima mamei! Sincer, si eu o invidiez;)... iar despre tine, sunt sigura ca te vei descurca, numai sa fiti sanatosi

Mary, lui Mateo,

Mergi la inceput