dormitul pe burtica la bebei..controversat dar...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=95

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Draga mea, nu-ti mai face probleme ! Eu din cate am citit, SIDS nu are o cauza foarte clar definita, dormitul pe burta nu este singura cauza (nici macar nu este foarte clar ca e o cauza).

Fata mea a dormit pe o parte pana la 2 luni, cum mi-au spus medicii, si se trezea incontinuu (probabil nu doar din cauza asta), iar la 2 luni m-am trezit cu ea cu nasu-n asternut NOAPTEA !!! Am crezut ca intepenesc de spaima, am sarit instantaneu din pat, mai ales ca dormise mai mult de obicei (de fapt, de-aia m-am trezit), si cand colo fii-mea dormea bustean, n-avea nici o treaba !

In principiu, la 2 luni isi poate ridica singur capul, deci nu cred ca ar mai fi o problema ...

*****************************
Irina (2006) si 21+ cu
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns imeia spune:

buna ,doamnelor!vreau sa va spun ca am facut o noapte alba dat fiind faptul ca ma trezeam destul de des sa vad cum reactioneaza piticul.dar bb a dormit tun!totul a fost super bine,isi intorcea capul cand trebuia,mai ramanea si cu el in cercefel dar remedia repede problema.dimineata la noua m-am trezit cu asstenta medicului de familie care a venit sa il vada(vine cam la doua saptamani,saraca!)si i-am zis.mi-a spus sa las copilul sa doarma linistit ca e super bine,super vioi si garantat nu se intampla nimic.o sa am destul timp sa imi fac alte griji mai importante cand o mai creste..asa ca m-am calmat si in noaptea asta am sa dorm si eu 3-4 ore legate,pentru ca daca eu clachez psihic nu mai pot fi o mama buna bbelui meu.asa cred eu.daca eu sunt linistita si odihnita bbele simte si va fi la fel.atat ma duce capul.desi nu alaptez,dar....
cristina c.,mersi ptr articol,l-am citit si eu,dar cum am spus intr-un post anterior nu vreau sa fiu mama cu "drobul de sare" .fratele meu a murit la cateva zile in spital dar sincer nu am intrebat-o niciodata pe mama.mi s-a parut aiurea sa ii amintesc de asta.dar maine vine din italia si am sa incerc sa abordez subiectul.
burtocika,multumesc de incurajare.am vazut ca tu cosi goblen,sau ma insel?mama mea are foarte multe cusute,acum nu mai are timp.am cusut si eu vreo doua acum vreo zece ani,eram pustoaica si imi placea la nebunie.cred ca am sa ma apuc din nou.daca vezi postul meu da-mi un pm.poate mai dezvoltam...va pup si o zi minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Hai sa va povestesc si eu experienta copiilor mei cu dormitul pe burtica. Pe Matei l-am lasat sa doarma pe burta pe la vreo 2 luni (pana atunci il culcam doar pe cate o parte). Dee, era primul copil si eu total lipsita de experienta.
La Maria, mi-au spus asistentele in maternitate ca, daca cumva nu reusesc sa-i scot aerul, sa o pun putin pe burtica si sa o masez pe spate. Zis si facut, am pus-o prima data si pitica a adormit bustean. Stateam eu asa in fund si o pazeam, cand deodata a intors capul (precizez ca e copil nascut de aproape 4 kg). Am zis ca nu vad bine (mai ales ca am un copil mai mare ca nu a fost asa precoce). Si am tot pazit-o eu asa pana cand mi-am dat seama ca nu e nici un pericol atata timp cat nu are nimic in jur (o acopeream doar pana la mijloc cu paturica). Fetita mea are acum 1 an si 7 luni si in continuare doarme numai pe burta. Nu cred ca a fost vreo seara in care sa doarma si in alta pozitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns imeia spune:

buna roxxy!alte generatii, tata....noi am fost nise inapoiati cred ori parintii nostri nu aveau atata timp pentru noi,cat le alocam noi piticilor nostri.cat deapre precocitate,sa iti spun daca ma crezi sau nu ca bbele meu de 2 luni jumate vrea sa stea in picioare.aha...se impinge cu o forta in picioruse fantastica.l-am pus pe podea si a facut doi pasi.adica a stiut a pune un picior in fata celuilalt .poate nu ma pricep eu dar...gangureste si se uita la noi cand vorbim incat la un moment dat se enerveaza cred ca nu poate sa spuna si el ce vrea...poate sunt eu prea entuziasmata insa...am ramas afis cand am vazut cat e de ambitios..si cred ca nu numai al meu e asa..e vorba de o intreaga generatie..deh..gata cu ceausismele:)_pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Noi avem acum 11 ani , a dormit pe burtica de cand era bebe, tin minte cat ma amuza pozitia picioruselor, parca era o broscuta, iar acum tot pe burta e pozitia preferata.

[poze]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Mai asta cu mersul e normal, e un reflex, Moro parca daca tin bine minte, o sa ii dispara la citeva luni. Nu e precoce, e un copil normal :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Mai asta cu mersul e normal, e un reflex, Moro parca daca tin bine minte, o sa ii dispara la citeva luni. Nu e precoce, e un copil normal :)))




Asa este, tin minte ce ne-am mirat cand pediatrul, la controlul de rutina de la varsta asta, ne-a aratat figura. Dar era ceva normal!

Apropo de pediatri: in Germania, la iesirea in maternitate, recomandarea lor (si a neonatologilor) pentru mame este sa culce bebelusul pe spate. Eu am respectat aceasta recomandare, mi-ar fi fost frica sa fac altfel si rezultatul a fost un copil de 8 ani caruia cel mai mult ii place sa doarma... ghiciti?... pe spate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Si noi dormim pe burta, dar doar supravegheati si neinveliti deocamdata.

Poate cand sunt sigura ca isi poate rasuci si ridica usor capul o sa il las si in timpul noptii. Pozitia e intr-adevar confortabila, ii ajuta sa elimine gazele...si mai sunt si adorabili cand dorm asa :)

cel mai frumos martisor: Alex 1 Martie 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_ella2005 spune:

Am vazut una din emisiunile lui Doctor G pe Investigation unde prezenta ,,tragedia zilei''- moartea unui bebelus de patru luni. Dupa autopsie nu a gasit nimic in neregula cu bebelusul, iar pentru a elicida cazul a trimis politistii cu o papusa acasa la mama sa descrie exact care au fost ultimele momente din viata copilului.
Mama le-a aratat si explicat politistilor ca s-a trezit noaptea, a hranit copilul si apoi l-a pus inapoi la somn pe burtica. Dimineata cand s-a trezit, copilul era mort.
Dr. G a explicat ca, la o varsta foarte mica, atunci cand copilul nu se poate intoarce singur de pe o parte pe alta, este riscant sa il lasi sa doarma pe burta, ceea ce s-a intamplat si in cazul prezentat, iar copilul a murit sufocat. Tot ea a mai explicat ca aproximativ 20 % dintre parinti pun copilul sa doarma asa. Pacat, caci era o tragedie ce pute fi evitata.

Mergi la inceput