Jocul cu carti 2.11 - freestyle:)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Autor care, in urma studiilor de filosofie si literatura medievala, a incetat sa mai creada in Dumnezeu. A scris chiar si o lucrare despre Thomas Aquino :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Umberto Eco ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

tanar rus exilat politic in Franta castiga pentru prima data in istoria premiilor literare, atat premiul Goncourt cat si premiul Medicis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Andrei Makine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Scriitoare americana care, pana sa ajunga sa scrie bestseller-uri, a fost la inceput actrita obscura, model care prezenta lenjerie. Apoi a inceput prin a scrie piese pentru Broadway, fara succes. A nascut un baiat autist pe care l-a internat intr-o institutie "de profil" pentru tot restul vietii si a fost banuita de bisexualitate.
Cand si-a publicat prima carte, s-a dus la staff-ul care ii organiza turneul pentru lansarea cartii si cu totii se uitau la tv pentru ca tocmai fusese impuscat Kennedy. Comentariul ei atunci a fost ceva de genul: "Of, de ce trebuie sa mi se intample tocmai mie?! Asta o sa-mi distruga turneul!" (in original, "my ****-ing tour")

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Fetelor, am fost eu prea "ermetica" sau v-ati plictisit de joc? Nu vreau sa produc chiar eu vreun blocaj...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pai daca nu ne prindem, (si nu ne prindem), ori mai dai indicii, ori dai raspunsul si mai pui o ghicitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Pai ziceti asa, io de un' sa stiu? Daca nu se plange nimeni!
Uite, asta e ca si cum as da raspunsul, ca sa mai puna si altcineva ghicitori:
- cea mai de succes carte a ei a fost "Valley of the Dolls" care, la vremea ei, a avut record de vanzari si a stat la baza unui film nominalizat la Oscar in 1967.

Mergi la inceput