Drepturile mamelor

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Am primit raspuns ca nu am dreptul la stimulent...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru ca? Te rog sa reproduci raspunsul integral daca nu te deranjeaza. Sunt interesat de motivarea legala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

O sa incerc sa scanez hartiile si o sa vad cum ti le trimit.
Pe scurt e din cauza ca nu am obtinut venituri supuse impozitului inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an.
Vivi a implinit un an pe 1 noiembrie iar eu am inceput pe 2. Nu cred ca am vreo sansa sa contest decizia lor...

Am primit doua hartii, in cealalta mai sunt mentionate niste articole, dar o sa incerc un scan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns girl_simonyk spune:

Buna ziua! sunt insarcinata in 33 de saptamani.lucrez in invatamant si ma intereseaza daca in luna septembrie 2012 am doar o saptamana lucrata iar restu lunilor sunt complete pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu. Trebuie sa ai intreruperea sub jumatate din luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianas spune:

Buna ziua, as avea si eu cateva intrebari legate de drepturile femeilor insarcinate:

1. mai este valabila legea conform careia femeile insarcinate au dreptul la 16 sau 14 zile libere lunar, la recomandarea medicului? (mi-a spus cineva care a nascut in urma cu mai multi ani)

2. eu sunt angajata cu contract de colaborare, exista riscul sa-mi fie rupt contractul pana nasc? Stiu ca angajatele cu CIM nu pot fi concediate in perioada sarcinii, dar nu stiu care e situatia cu contractul de colaborare. Eu nu am anuntat la servciu ca sunt insarcinata, iar din cauza crampelor si a oboselii nu mai sunt la fel de eficienta si ma tem pentru postul meu. In plus, uneori sunt obligata sa tin locul colegelor plecate in concediu si nu prea mai fac fata.

3. daca am contract de colaborare, firma e obligata sa-mi dea concediul pre si postnatal, cel de 126 de zile?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Nu am auzit de asa ceva
2. Contractul de colaborare/civil poate sa inceteze oricand si nu are nici o legatura cu munca salariata deci nci cu concediul medical sau ingrijirea copilului.
Angajatele pe baza de contract de munca pot fi concediate pe perioada sarcinii.
Asa cum am spus mai sus contractul de colaborare/civil nu are nici o legatura cu nimic. Prestati un serviciu si este platit cu X lei. Atat. Ceva de genul cat im dai sa-ti zugravesc casa? Eu o zugravesc si tu imi dai X lei cat am convenit. Pentru contractul de prestari servicii nu exista post. Nu stiu despre ce vorbiti cand spuneti ca va temeti de post.... Am senzatia ca dvs. sunteti pacalita. Adica sunteti angajata? Daca raspunsul credeti ca este DA va spun foarte clar ca este NU daca aveti un contract civil de prestari de servicii. Asa cum spune numele (citit titlul actului) prestati servicii
3. Nu... am mai spus aveti doar un contract de prestari servicii - tine serviciul - tine banii mai putin impozitul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianas spune:

Multumesc pentru raspuns si revin cu o mentiune.

Eu am lucrat cativa ani cu contract individual de munca la aceasta firma, insa din varii motive, la sfarsitul anului trecut mi-a fost preschimbat in contract de colaborare pe perioada nedeterminata, cu suma fixa lunara. Mi se platesc contributiile la sanatate, pensii, mai putin cele la somaj. Am o activitate zilnica, sunt exact ca orice angajat, cu diferenta ca muncesc de acasa si am contract de colaborator.

Nici in aceste conditii nu am dreptul la cele 126 de zile de concediu natal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Din ce stiu eu,la acel venit trebuie platit impozit la Anaf ca sa poata fi acordata cresterea copil,deoarece legea cere"veniturile realizate".
Referitor la concediul medical,cata vreme lucrezi de acasa,nu vad care i-ar fi utilitatea,oricum e platit cu 85% ...
Cel mai bine la Casa de sanatate de care apartii trbuie sa intrebi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wish42 spune:

Buna seara tuturor,
va rog ajutati-ma cu un sfat.
Sunt o proaspata graviduta in aproape 7 saptamani.
Vreau sa anunt oficial la serviciu acest lucru.
Exista o cerere tip in acest sens sau ce trebuie sa specific in adresa?

Multumesc!


6+
MULTUMESC,MULTUMESC,MULTUMESC DOAMNE !


MTHFR ambele gene pozitive heterozigote,ATPO pozitivi

Mergi la inceput