Prietene la bine si la greu - 114

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Lumi, imi pare rau sa aud ca sunteti bolnavioare

Dankuta, ai mei nu prea dau atentie jucariilor educative sau poate ca eu nu stiu prea bine care-s alea asa-zis educative si care-s alea doar "distractive". Ai mei mai "studiaza" niste carticele cu animale cartonate, adora sa darame cuburile asezate de mine, mananca hartii, chestii din astea...
Ca sa-l "linistesti" pe sotul, spune-i ca se poate si tripleti cu inseminare
Bafta multa la bb2

Merci pentru informatiile despre pasapoarte, trebuie sa mergem si noi sa le facem la pitici, ca la mijlocul lui iunie ne asteapta o vacanta de 2 saptamani la malul marii in Sydonia, Halkidiki.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

seara buna,

Dupa cum spuneam,am prestat pt mucosi urzici by Lili cu ochi romanesc (Lumi )...au papat,fara entuziasm,dar si fara sa icneasca sau sa scuipe...chiar am reusit sa-i strecor cateva bucatele mici mici de galbenus si Evei.Varianta de back-up nu prea exista,eventual piureul de linte pe care tocmai mi-l pregatisem. Cred ca problema nu au fost urzicile,ci usturoiul,se simtea mai mult decat erau ei obisnuiti.
Meniul de azi.
10 lapte migdale+ fulgi ovaz+ banana
15 ciorbita de vita
urzici cu ochi romanesc(un ou pt amandoi... albusul l-am mancat aproape tot numai eu )
20 iaurt

intre mese am cam rontait ingrasacioase

NB,ma ducla somn

Dragos si Eva _30.11.2009



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Ariadna,ce frumos povestesti tu de frumosii tai....Of,cat regret ca nu am facut gemeni,ca la bb2 nu am curaj sa ma gandesc...
Noi am facut pasaport temporar ca ne grabeam,si acum trebuie sa merg sa-i fac pasaport din nou.
Cu vacanta nu ne-am hotarat unde sa mergem,abia astept sa incep "cautarile". V-ati hotarat la un hotel anume?



Annabelle nu are prea multa rabdare cu jucariile. La sortarea formelor,daca nu intra din prima, imi da mie forma si ea pleaca sa se joace cu altceva.
Ii place sa fluiere,a descoperit ca poate sa o faca cu o siringa de la Nurofen,ii place sa-i citesc si sa-i arat animale/poze etc,dar nu o tine mult,ii place sa "citeasca" singura,ii place sa danseze,masuta de activitati o mai atinge din mers,mai avem un cub cu forme,abac,serpentina cu forme-il plimba prin casa,pune diverse chestii in el,dar tot pt putin timp... Le da sa pape la plusuri si lui "baby"(o papusica bebelus),ia din sertar linguri/furculite,ii ma dau castroane,mazgaleste in caiet(max 2 minute)-culorile sunt mai bune cand le baga in gura....Si se mai joaca cu mingea.
Lego abia acum a inceput sa mai puna cateodata una peste alta,dar tot mai distractiv e sa le desfaca si sa le arunce,iar cuburile sa le darame
Este,in continuare,"dependenta" de cateva melodii,pe care trebuie sa i le pun over and over again pe calculator



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

la primele sapaturi cu lopatica pe net, am gasit loc mult mai prietenos pt pasapoarte la pitici si anume in Pipera:
http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexBucuresti.htm

Cand o sa ajung, o sa postez detalii si impresii.
Am fost acolo cand mi-am schimbat permisul de conducere in noul format si a durat 1 ora . Nu ma astept sa fie cine stie ce, dar totusi am credinta ca e mai aerisit decat in Iorga (din Iorga am ramas cu o trauma, am stat la coada la pasaport - pt mine - de la 4 dimineata pana la 1 la pranz, acum un nr de ani )





Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

seara buna,

mda si eu sunt racita, remus azi a avut toate ziua 38.1 cand 38.2 pe la 6 abia a crescut la 38.7 sa-i pot da ceva, acum doarme linistit, vedem cat pana vor incepe mucii sa curga (Lumi)

eu pasaport am facut anul trecut temporar in Pipera pe Fabrica de Glucoza, nu m-am baga in discutie ca noi suntem de Ilfov insa cred ca sunt aceleasi ghisee. a durat tac pac imediat, succesuri

Fug la treaba, noapte buna

mami de 1 An pt. Remus Andrei(8 nov '09)

in asteptarea lui cu trandafirul in gura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

De cand nu am mai apucat eu sa zic buna seara!!!!

Monis
, pedi zice ca se fierbe ghimbirul 2-3 minute si gata. consumul ar fi de 2 litri pe zi. Ea il recomanda la adulti evident in cazul racelilor insotite de tuse. De asemenea recomanda aerosolul in detrimentul siropurilor.

Lumi, pt tuse daca nu ai aparat cu aerosoli optiunea ar fi sirop expectorant (pedi a mea zice sa nu i se dea dupa ora patru dupa-amiaza pt ca va tusi toata noaptea), spray nazal cu apa de mare pt curatare plus picaturi in caz ca este infundata. Pedi le recomanda oricum pt ca eviti o eventuala otita sau afectiune a urechii (crede-ma ca are dreptate). Lipsa poftei de mancare este absolut normala. Eu ii dau fructe mai multe, iaurturi si lapte sau orice alt lichid. Pedi mai zice ca nurofenul ajuta cand are rosu in gat indiferent daca are febra sau nu insa numai inainte de culcare (si aici are dreptate). in camera unde doarme tb creata umiditate rece - pui niste rufe la uscat insa nu pe calorifer si daca e posibil o perna sau doua sub cap. eu am cumparat din Ro si aparatul Salin si este un aer f bun in camera ei.
Eu dupa fiecare raceala o duc sa-i asculte plamanii si sa-i verifice urechile. A facut o data bronsita si se comporta normal - daca nu as fi dus-o nu mi-as fi dat seama.

sper sa te ajute si-ti doresc sanatate maxima si rabdare - tb sa-si creeze imunitatea chiar daca e neplacut

Noapte buna si pupici!
Edit ne-editat: eu i-am facut Giuliei pasaport la Iorga si e asa cum a zis Dankutza - a mers super ok, serviciul a fost impecabil.


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_a spune:

Seara buna fetelor
dana felicitari!!! Bun venit la brumarei si craciunite
monis super jucarii ce ai aratat tu acolo, eu tot am un stres sa nu aiba Lila prea multe jucarii ca nu le mai apreciaza si nici eu nu mai am loc de ele. Ti-am admirat si pozele atit de frumoase, nu mai stiu daca ti-am zis In Iorga nu mai e asa horror ca pe vremuri (si eu am stat o mie de ani la coada la 40 de grade in plin soare cind mi-am facut pasaportul), eu am fost in noiembrie pt Lila si era foarte aerisit acolo la copilasi, in 15 minute am plecat. Mie de zona Pipera mi-e frica din cauza traficului.
jucarii educative Marturisesc ca am cam neglijat capitolul asta - cuburi n-are decit unele de burete de la Primii Pasi, sortator de forme are la antemergator si oala cu biscuiti, cu Lego nu se joaca deloc dar nici eu n-am insistat.
raluci m-am minunat si de cit de scump si drag sta Bubu in fiecare seara cu tati la citit povesti pina ii crapa pijamaua
dankutza am vazut-o si pe Pinky pe fb, ce sigura pare pe picioruse, e tare dulce
douradoudou ce face printesa mica?
Strumphy mai spune-ne ce face Andra, n-am mai vazut-o de secole
Lumi of of, tare rau imi pare ca e Alexa mica bolnavioara. Am luat si eu lopatele dar nu le-am scos inca in parc, sper sa fie un succes la fel de mare ca la voi
floricik bietii de voi, cit mai dureaza programul asta in care toata saptamina stati fara Zburly?
gabitza ce faza cu urzicile si usturoiul, eu am uitat sa-i pun Lilei tura asta si nu i-au placut, se pare ca la ea e tocmai invers
coquelicot ce faci? cum mai merge convinsul lui Matei ca tzitzi nu-i mai trebuie? (aici am incercat sa evit cuvintul intarcare, ca nu-mi prea place mie cum suna) Ma gindeam ca o metoda mai gentle ar fi sa-ti diminuezi intentionat stocul - ceva gen baut ceaiuri de menta, salvie etc, noaptea sa nu te mai duci tu la el ca sa nu mai stimulezi lactatia...

Eu ma simt oarecum blocata intr-un anotimp al bebelusiei, n-am nici un gind de concediu fara copil (de fapt nu m-am gindit la concediu deloc ca avem niste treaba vara asta), de intarcat nu simt nevoia ca Lila doarme noaptea de luni bune si suge de fix 3 ori pe zi - dimineata, la prinz si seara, ma gindesc ca nu prea evoluez

Pt ca nu mai aveam inspiratie am inceput sa gatesc dupa cartea de bucate pt copii din care extrag sarea, piperul, zaharul, prajeala si tot ce nu-mi place, mai inlocuiesc din ingrediente si fac niste retete hibrid
Meniul de azi:
- piine, cascaval, goji berries si niste mar (total haotic dar asta a vrut donsoara). A propos de goji astea, mie nu-mi plac deloc la gust, sint aromate si in acelasi timp amare si nu merg mincate decit daca le inmoi in prealabil. Lila zice ca merg
- chiftelute marinate - carne de vita tocata din cutit, marar, patrunjel, fulgi macinati de ovaz, albus si fulgi de drojdie inactiva ca sa lege, facute chiftelute si date la cuptor 15 minute + sos de rosii cu morcov, usturoi, cimbru si tarhon. Asta inainte de somn, la trezire supa cu galusti, doar zeama ca puiul l-am halit eu
- budinca de orez cu lapte aromat cu fulgi de cocos si pastaie de vanilie si data putin la cuptor cu niste unt, asezonata cu pasta de mar cu mango
Si cel pt prinzul de miine ca acum am terminat de gatit
- supa crema de conopida cu putin brocoli (monis ) aromata cu fenicul macinat
- burgeri din linte cu usturoi, chimen, fulgi de ovaz, drojdie, ou, curry facuti la cuptor la care intentionez sa prestez miine un sos de iaurt cu menta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Raluci,multa sanatate va doresc

Laura_Andreea multumesc din suflet pt sfaturi.
Maine mergem din nou la doctor(l-am sunat si i-am spus ca e mai rau),voi vorbi de sirop expectorant. Aparat de aerosoli nu am....cu umiditatea rece se poate rezolva

Fug si eu in pat...noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Buna seara.
Sper sa reusesc sa intru si eu maine mai mult.Zilele astea am reinstalat tot si am schimbat partitiile la pc asa ca va rog sa-mi motivati absenta.
Ca sa ma iertati aveti poze noi de aici.

sarcina usoara Smara ,Licurici,Ionela,Many!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Salut fetele

Noi suntem ok. Nimic nou si interesant

Citat:
citat din mesajul lui Lumi_Richard


Aparat de aerosoli nu am....cu umiditatea rece se poate rezolva



Daca vrei un aparat de imprumut, cu draga inima ti-l ofer pe al meu. Nu-i cel mai performat dar isi face treaba


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 9+

Mergi la inceput