ajutor-pensie alimentara

ajutor-pensie alimentara | Autor: mama lia

Link direct la acest mesaj

Buna ziua.

Fostul meu sot nu mai plateste pensie alimentara de aproape un an.
Intre timp a divortat si de a doua sotie (careia i-a infiat copilul) si din septembrie 2010 ii plateste studiile acestui copil (19 ani) in Olanda.

Precizez ca are propria firma.
Vreau sa imi dea pensia alimentara in continuare si nu stiu cum sa procedez, mai ales ca noi cand am divortat a facut niste smecherii si a dovedit ca nu lucreaza si i-au stabilit pensia in cuantum minim.

Actuala lui firma o duce destul de bine, dar cum fac daca iar incearca sa-si ascunda veniturile si sa ascunda ca plateste o alta pensie alimentara??? Tipul e uns cu toate alifiile....

Astept sfaturi....

Multumesc anticipat!!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela_lz

Buna seara.

Te poti duce la Registrul Comertului si cere certificat constatator care sa specifice daca si la ce firma/firme este asociat si administrator si in ce conditii. De asemenea, poti cere, tot la Registrul Comertului, copii dupa situatiile financiare anuale.






Po t merge personal, cu ce acte in mana ?
Sau trebuie trimis avocatul ???

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Chiar daca are dividende repartizate impozitate si ridicate ca atare din firma nu ai nici o baza legala sa soliciti un venit incert sau instabil ca si baza de calcul pt o eventuala recalculare a valorii pensiei alimentare.
Una este firma si alta este persoana chiar daca este asociat unic sau nu in acea firma.
Nu confundati profitul firmei cu veniturile unei persoane. La ORC poti sa afli doar profitul firmei nu veniturile unei persoane pt pensia alimentara.
Insa este obligat sa plateasca actuala valoare stabilita a pensiei alimentare. Asta se poate dar nu are legatura cu firma.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Mai concret nu e in regula ca nu ti-a platit pensia de un an de zile. Din ce stiu daca depaseste 3 luni poti face plangere la politie.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

*Nota
Raspunsul dat mai jos este intr-un context al unui mesaj postat anterior de un alt utilizator si sters ulterior de catre acesta.
Nu am sa sterg mesajul meu pt ca este informativ.



1. Dividende incasate in avans este o aberatie fara suparare, Ok? De unde scoti asa ceva? Dividendele sunt o repartizare a unui rezultat fiscal cert - profitul si nu pot fi obtinute decat dupa inchiderea unui exercitiu fiscal. Ok? Deci cade
2. Daca a obtinut dividende pe anul 2009 si acestea au fost fiscalizate - sigur ca vor apare in Finante.
Dar are dreptul sa solicite daca doreste recalcularea pensiei prin evidentierea tuturor veniturilor certe / stabile.

Insa avem o problema pentru ca este vorba de venituri certe stabile ori dividendele nu sunt venituri stabile nu sunt venituri certe - ele pot sa existe sau pot sa nu existe in consecinta la tribunal nu vor fi luate in consideratie pentru ca nu sunt venituri stabile sau certe. Ori legea face referire strict la venbituri certe say stabile. Deci dividendele cad.
3. Asigurarea de sanatate in cazul in care are un venit se face in baza legii in procentele stabilite de HG 158/2005 - insa daca plateste deja (teoretic) pensie este clar ca are un venit luat in considerare de tribunal pe baza caruia sigur a fost stabilita valoarea pensiei actuale si din care sigur i se retin si asigurarile de sanatate - sau daca nu are nici un venit i s-a stabilit la valoarea minimului pe economie cf legii.
Deci chiar daca cineva ar furniza informatia de la CASS asupra valorii asigurarii de sanatate - ceea ce eu nu cred pt ca daca ar face asta este caz penal pentru acea persoana divulgarea acestor informatii, dar presupunand ca ar face asta ar avea cel mult o informatie orientativa asupra veniturilor asupra carora s-a calculat asigurarea de sanatate. Deci mare branza nu-i.


Si ca sa nu uit pensia alimentara se stabileste cf legii pe baza veniturilor realizate din munca
Asta inseamna salariul. Nu dobanzi, nu dividende, nu rente samd. Ok?


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela_lz

Buna seara.

Te poti duce la Registrul Comertului si cere certificat constatator care sa specifice daca si la ce firma/firme este asociat si administrator si in ce conditii. De asemenea, poti cere, tot la Registrul Comertului, copii dupa situatiile financiare anuale.



In afara de faptul ca o sa cheltuie aiurea banii - ce sa faca cu aceste acte?


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Mai concret nu e in regula ca nu ti-a platit pensia de un an de zile. Din ce stiu daca depaseste 3 luni poti face plangere la politie.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


Corect! Intra sub incidenta art. 378 CP ca si abandon

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

ok, multumesc, dar nu am inteles mai nimic...m-ar interesa sa mi se spuna care ar fi pasii de facut, mai ales ca in curind fata mea face 18 ani...
ati inteles sper ca si la divort el a adus dovezi ca are venit minim...dar tot el ne povestea ce Rollex i-a luat nevestei, ce inel cu diamante fetei infiate, cum ii plateste studiile in Olanda
...ce vacante exotice fac...

problema mea e serioasa, nu vreau sa ma agit si el sa aduca iar dovezi ca are un salariu de 500 lei...

daca este cineva care imi poate recomanda un avocat cu care sa ma consult putin...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

a, stiti cat e valoarea pensiei...100 lei pe luna
ca eu am fost o proasta si nu am cerut recalcularea...
si cand a venit anul trecut la fata ultima oara era intr-un jeep BMW x5, x6,nu ma pricep, nou nout...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Sper sa te ajute urmatoarele informatii:
In principiu: poti sa formulezi o plangere penala impotriva fostului sot pentru "abandon de familie", respectiv art. 305, lit. c din Codul penal (Este o practica foarte folosita de mamicile divortate pentru a obtine o parte din bani - pensie). Plangerea o depui la Parchetul de pe langa Judecatoria unde ai domiciliul sau la polilia locului de domiciliu. Oriunde o depui tot politia face cercetari. In eenta trebuie sase demonstreze ca pe perioada reclamata de tine sotul a obtinut venituri (salariu, dividente, pensie, ajutor de somaj, alte activitati independente, etc.) Daca a avut venituri se poate considera rea-credinta neplata pensiei.
Daca nu a avut niciun venit, solutia este mult auzitul N.U.P. (neinceperea urmaririi penale)
Daca a avut/ are venituri si este de acord sa plateasca restanta la pensie, ai posibilitatea sa recuperezi o parte din bani, sau chiar toti si iti poti retrage (daca vrei) plangerea.
Daca nu vrea sa plateasca, atunci se incepe urmarirea penala fata de el si solutia depinde in principiu de procuror.
Totusi legea este cam dulce in astfel de cazuri (in Romania) si un pic ciudata: Exista o Decizie a Curtii Constitutionale prin care sunt iesite din termen plangerile formulate pentru o perioada mai mare de 4 luni. Daca vrei sa iti explic incercam pm sau la telefon.
Bafta multa.

RAISA MARIA
BLOGUL NOSTRU
POFTITI IN BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

A!!!
In completare: nu iti face probleme ca fata devine majora. Daca ea isi continua studiile beneficiaza de pensie de intretinere pana la terminarea studiilor dar nu mai tarziu de 25 ani. De la majorat (de fapt chiar de la 16 ani) poate depune plangerea in nume propriu. Totusi, trebuia sa faci o cerere la judecatorie sa fie specificata intr-o sentinta treaba asta. Si cu aceasta ocazie ceri si majorarea pensiei. Cererea de majorare este scutita (parca) de taxa de timbru. In general pensia e stabilita la 1/3 din salariul minim pe economie in cazul in care nu se poate stabili venitul lui lunar.

RAISA MARIA
BLOGUL NOSTRU
POFTITI IN BAZAR

Mergi la inceput