Cum ati intarcat copiii de 1,5 ani?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Anna-mama, asta cu puterea de intelegere e asa.... fara cuvinte...unii au alti nici nu vor sa auda.
Eu am avut o noapte fara treziri DELOC, in schimb acum, cand am venit de la servici, a cam sarit de gatul meu si m-a tras de bluza.

nici el nu bea din biberon, ci din canuta din aceea cu pai.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

Multumesc pentru raspunsuri .

Andra_bell frumos ce spui tu cu cele 6 luni.... din pacate nu am atata la dispozitie. Ca daca aveam, nu mai deschideam subiectul asta... Si la noi a renuntat la suptul de dimineata, insa cele de noapte, daca ma duc eu la el, sunt batute in cuie. Daca se duce tati, plange putin si apoi se culca.
Ce i-ai spus dupa 2 luni cand a cerut tzitzi? (am incercat sa caut pe blog insa sunt multe postari si sunt cu timpul cam limitat.... ai scris cumva despre asta?)






Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)


Pai ce sa-i spun? M-am facut ca ninge si i-am distras atentia. Eu ma asteptam sa-si aduca aminte dupa 2 sau 3 saptamani, dar doua luni.....?! La noi noaptea a fost cel mai usor, ea se trezea de multe ori pe noapte si plangea sau chiar tipa. Nu cerea sanul, nu tragea de mine, eu ii ofeream si nu intotdeauna sugea. Asa ca am incercat intr-o noapte sa ma abtin de la a-mi oferi mie mai mult confort calmand-o pe ea imediat cu sanul si cand s-a trezit am mangaiat-o usurel pe spate si s-a culcat la loc. Nu-mi venea sa cred. am repetat 2-3 nopti si gata, a renuntat la suptul de noapte. Despre intarcarea noastra am scris aici
Daca bea lapte din canita, ofera-i canita peste noapte, nu vad de ce nu? A mea n-a servit lapte decat dupa 2 ani jumate

blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Dici, poate ai dreptate si unii copilasi sunt mai incapatanati. Mie mi-a demonstrat fi-miu de mai multe ori ca il subestimez si ca ma pot intelege cu el. Recunosc ca au existat si alte situatii in care nu am avut succes cu discutia, dar poate nu am gasit eu argumentele bune

Nici al meu nu a baut niciodata din biberon, iar la aproape doi ani nu mai avea rost sa ii dau asa ceva, dar laptele seara il bea din canuta, iar apa bea numai din sticla de 2 l

de steluta norocoasa (09.02.2009)


e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

si eu am intarcat foarte treptat (pe ambele fete la 1 an jumate)
la amandoua a durat cam 3 luni intarcarea. eu n-am vrut sa le las fara ceva de supt asa ca am inceput prin a le oferi biberonul seara si cand l-au acceptat, tot cu vorba buna, e gata titi, acuma papam biberon, etc. cea mare a cam plans, dar eram gravida in 4 luni si ma dureau rau sanii, i-am explicat ca "au tzitzi" si ca e gata laptele.
eu zic ca le-am intarcat foarte ne-traumatic. asta am facut si eu in principal, le-am vorbit.

http://cemaitraim.blogspot.com

Perlutele mele: Karolina Maria (10.06.2007) si Eszter Maia(14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coquelicot spune:

Ilinca, piticul meu are aproape un an si 5 luni, va avea aprox. un an si jumatate cand voi pleca.

Ok, atunci sa pun altfel problema. E clar ca el nu renunta la mine cat sunt prin preajma. Sa il adoarma altcineva noaptea am incercat o singura data, insa la trezirile lui din timpul noptii am fost eu mereu.
Daca eu nu fac nimic in sensul asta, il alaptez ca si pana acum si in saptamana aceea il las pur si simplu cu bunicii, va fi ingrozitor pentru el?
Sau sa incerc sa il dezvat treptat pana atunci prin neprezenta?

El nu ma solicita intens acum, a avut si momente cand vroia numai la mine, insa la somn mereu incepe plansul daca nu sunt acolo. Acum in weekend, adormit la pranz de bunici, nu a plans mult, o mica matzaiala, insa cand s-a trezit dupa 2 ore fara sa se miste, si-a cerut portzia, desi el nu cere niciodata san la trezire.
Eu tot sper ca el nu va duce lipsa si nu va cere cat voi fi plecata si va cere totusi la intoarcere. Desi spuneam ca e fantezista ideea ca un copil sa mai vrea sa suga dupa o pauza lunga, poate ca asta se aplica numai daca inlocuiesti mesele cu biberonul, cazul bebelusilor, insa pentru toddler-i care au mese solide serioase, risul sa piarda reflexul de supt nu intra in discutie.

Si mie mi-a fost sugerata ideea legarii sanilor, sincer, nu-mi surade, in plus, eu incerc sa il dezvatz sa imi ciupesca celalalt san si-l acoper cu mana si asta il enerveaza cumplit. De fapt, pana nu e cu mana pe celalat san nu se calmeaza, chiar daca suge.

Si eu l-am luat si il vom lua si la vara cu noi, insa in calatoria asta este dificil, imposibil sa il integram in program.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cory_B spune:

Deci Coquelicot pe masura ce citeam ceea ce ai scris, ma regaseam din ce in ce mai mult: exact aceleasi framantari le am si eu, exact aceleasi reactii le are si bubu al meu(culcat cuminte cu bunicii, miorlait dupa mine-tzitzi-la trezire) etc.Si cel mai tare: exact asa face si al meu cand suge, vrea neaparat mana pe celalat san si cateodata ma ciupeste dureros iar daca incerc sa-i iau mana sau sa trag bluza peste, e jale mare, se enerveaza maxim. La fel si noaptea....Am citit aici experientele fetelor pt ca si eu planuiesc sa-l intarc si nu stiu ce metoda sa adopt, fiecare copil e diferit, la noi nu ar merge cu discutii...eu ma gandeam sa plec o saptamana insa cand am citit ca-si pot aminti de tzitzi si dupa 2 luni pfff chiar nu mai stiu cum sa abodez problema...El la trezirile nocturne nu vrea nimic altceva,inlocuitor...De culcat cu bunica am incercat, la 1 noaptea dupa urlete, eram inapoi cu el in pat...

Mergi la inceput