Cand dam bebelusului apa?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Ei cum a constat Medicul ca nu ai lapte suficient, sunt curioasa?

Si da, exista si cazuri in care lsptele matern nu e suficient


Medicul a constatat ca nu am lapte dupa un consult detaliat al sanilor, palpare a acestora si avand in vedere ca aveam canalele desfundate , reuseam sa mulg cca. 30 ml din ambii sani, astea in conditiile in care in primele 2 zile strangeam 100 ml dintr-un sg san.
Deci da, asa cum si tu ai precizat, exista cazuri in care nu este suficient lapte. De ce mi-a scazut cantitatea de lapte brusc, nu stiu sa iti spun, cel mai probabil datorita starilor de dupa nastere, variatiilor hormonale , sau din cauza unei asistente , care dupa o noapte in care l-am tinut pe bebe 1 ora la un san si 1 ora la celalalt, a venit dimineata sa imi tina teorii conform carora NU VREAU sa imi alaptez copilul. Am izbucnit in plans si am tinut-o asa toata ziua...si probabil asta a fost momentul declansator.
Cu greu am trecut peste faptul ca nu am avut lapte, insa , crede-ma pe cuvant , exista situatii in care nu e laptic. Dupa nicio luna nu mi-a mai curs niciun strop.
De aceea si eu incurajez mamicile sa alapteze cat mai mult , si cat mai des.
Si nu in ultimul rand sa se documenteze despre tot ce inseamna alaptat, si sa nu se rezume la pregatirea oferita in spital-care in cazul meu a fost aproape absenta- cu exceptia catorva asistente care m-au ajutat ,atat cat au putut.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_ilyes spune:

teoretic laptele de la san contine absolut toti nutrientii, vitaminele si mineralele de care are nevoie bebitul/bebita. totusi sunt situatii in care lapticul nu este asa cum ar trebui sa fie sau in care mama nu are pur si simplu suficient lapte. adevarat ca imunoglobulinele si anticorpii din lapte sunt de neinlocuit...dar...daca bebele nu ia in greutate, si nu se dezvolta normal....eu zic ca este de preferat o alimentatie mixta, cu adaos de apa si alte ingrediente pentru a satisface nevoile celui mic. eu de exemplu am nascut la 34 de saptamani, la o maternitate privta din tm, unde, asistentele s-au chinuit cu mine, masaje, explicatii, muls, pus copilul la san, tot tacamul...si nimic. imi pare extrem de rau ca nu am avut posibilitatea de a-i oferii cel mai de pret dar de dupa nastere...dar...asa a fost sa fie. acum avem 9 luni jumatate, suntem cu 500 gr peste greutatea optima, suntem mancacioase, papam legume, fructe, cereale, apa, ceai, carnita, etc...intr-o proportie variata si intr-un program de mese bine stabilit. Concluzia este ca daca nu ai alta solutie...te adaptezi la situatie si incerci sa o intorci in favoarea ta...eu asa am facut si multumesc lui Dumnezeu ca suntem bine, sanatoase. toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns underqueen spune:

am citit pe aici de alaptat...recunosc ca si eu sunt pe cale sa fac o greseala, din cauza ca am senzatia ca laptele meu nu e bun sau ca pitica nu se satura...in ultimele zile am introdus din ce in ce mai mult lapte praf si am constatat ca nu mai curge asa mult la tzitzi...chiar ma gandeam ca am avut dreptate si chiar raman fara...azi a trecut pe la mine o prietena asistenta care mi-a zis ca daca nu-i dau sa suga secretia lactata se regleaza in functie de ea...adica scade...asa ca in urmatoarele zile intentionez sa ii dau exclusiv sa suga, sa vad ce se intampla...bine, poate un biberonel mic seara tot ii mai dau, ca nu ma indur :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

Citat:
citat din mesajul lui underqueen

am citit pe aici de alaptat...recunosc ca si eu sunt pe cale sa fac o greseala, din cauza ca am senzatia ca laptele meu nu e bun sau ca pitica nu se satura...in ultimele zile am introdus din ce in ce mai mult lapte praf si am constatat ca nu mai curge asa mult la tzitzi...chiar ma gandeam ca am avut dreptate si chiar raman fara...azi a trecut pe la mine o prietena asistenta care mi-a zis ca daca nu-i dau sa suga secretia lactata se regleaza in functie de ea...adica scade...asa ca in urmatoarele zile intentionez sa ii dau exclusiv sa suga, sa vad ce se intampla...bine, poate un biberonel mic seara tot ii mai dau, ca nu ma indur :D




Tine-o la tzitzi cat se poate. La inceput ei vor aproape non-stop, stiu ca e coplesitor dar nu imposibil. E cel mai bine pt ea si pt tine!!! In primul rand e cel mai sanatos mod de a creste un bebelus (fizic si psihic) si cel mai comod Sa ii dai si noaptea daca cere pt ca noaptea creste mai bine productia de lapte. Daca accepta sanul din start si nu plange dupa bib, scoate-i LP din start.
Multa putere mami!!!

Vad ca esti din moinesti. Chiar daca sunt din Rep. Moldova am si eu un cumnat din Moinesti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruta1 spune:

referitor la apa si cand sa-i dam bebelusului apa, stiu ca a fost o problema si pentru mine; il alaptam inca, insa ii dadeam si lapte praf si citisem ca ar trebui sa-i dau si apa, mai ales ca era vara, insa nu vroia; nu aveam probleme cu masa de lapte, era mancacios, ii placeau si tetinele( aveam de la Tommee Tippee)si laptele praf, pana intr-o zi cand am intarziat afara si se facuse destul de cald, si i-am dat iar putin biberonul cu apa: a baut atunci micutul aproape jumatate de biberon! a baut asadar cand a avut el nevoie de apa. se pare ca ei stiu ce vor, doar sa fim noi pe faza si sa prindem momentul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaela_36 spune:

Voi ce apa dati la copii, plata imbuteliata sau fiarta si apoi racita?

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Nu inteleg de unde pana unde fobia asta de apa. In Franta se recomanda apa de la nastere, nu mai spun in caz de caldura. Apa nu e in nici un caz contraindicata.
Ok, laptele matern are apa, tine si de sete o sa ziceti. Eu nu sunt de acord. Mie daca imi e sete imi e sete de apa, nu de o chestie dulce.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaela_36 spune:

Prin filtrare pe langa clor se opresc in filtru si mineralele de care are nevoie bebe, cum ar fi calciu si magneziu. O fi bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzacat spune:

al meu bebe are 6 luni tocmai ce am inceput sa ii diversific alimentatia...si nu vrea aa sub nici o forma...in schimb bea ceai la greu...este vb de baby drink care stiu ca e controversat fiind dulce dar asta este acum..apa am cumparat hipp speciala pt sugari..

Mergi la inceput