Cand dam bebelusului apa?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

buna!!!
eu ii dau baietelului meu apa de la 4 luni, clar apa plata si fiarta!!!am inceput asha devreme din cauza ca eu il alimentez cu lapte praf, se spune daca este alimentata la san , se recomanda dupa 6 luni, aceeasi idee ar fi si pt alimentatia artificiala, dar fiecare in final ia decizia care crede ca este cea mai potrivita pt bebelusul ei!

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bebe strumph
bobocel de 6 luni
Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

buna!
eu primul baiat l-am hranit artificial cu NAN si i-am dat apa pe la 4 luni;acum am un bebe de 1 luna pe care il alaptez exclusiv la san,iar daca am sa ii dau pana la 6 luni,nu ii voi da apa,ptr ca daca ii dau apa se zice ca deja s-a facut diversificarea,oricum laptele de la san are tot ce ii trebuie bb-ului pana la 6 luni;

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

PROBA

POZE

Vera; cu ANDREI-23.08.2007 si
; MARIO-25.11.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andru_mami

buna!
eu primul baiat l-am hranit artificial cu NAN si i-am dat apa pe la 4 luni;acum am un bebe de 1 luna pe care il alaptez exclusiv la san,iar daca am sa ii dau pana la 6 luni,nu ii voi da apa,ptr ca daca ii dau apa se zice ca deja s-a facut diversificarea,oricum laptele de la san are tot ce ii trebuie bb-ului pana la 6 luni;

POZE




Cine zice asta?? Chiar nu am auzit asa ceva. Daca ii dai apa ii dai , daca nu nu , dar nu ii zice ca ai inceput diversificarea. Diversificarea reprezinta introducerea alimentelor semi-solide sau solide in alimentatie ( aici intra si sucurile )


de gaza mica Luca Adrian


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette01 spune:

Eu i-am dat numai san pana la 5 luni cand am inceput diversificarea, asa am crezut de cuviinta, ca in laptele meu gaseste toate cele necesare. De la 5 luni, i-am dat apa plata Aqua fiarta si racita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaela_36 spune:

Tot pe Aqua Carpatica am mers si eu mai ales ca nu am putut sa-i dau san lui Cosmin decat in primele 3 saptamani, desi aveam dar era slab calitativ si nu se satura.

Ca orice mama, atunci cand prepar hrana bebelusului am intotdeuna grija ca ingredientele sa fie de calitate, dar adesea imi scapa din vedere faptul ca si apa pe care i-o dau celui mic trebuie aleasa cu atentie.
Cand credeam ca le stiu pe toate, am aflat ca fierberea, cel mai utilizat procedeu pentru purificarea apei, nu ajuta cu nimic in cazul apelor in a caror compozitie se afla cantitati mari de nitrati, ba din contra, amplifica concentratia acestora. Altfel spus, sporeste toxicitatea apei. Asa ca aveti mare grija ce apa ii dati bebelusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Nu exista lapte slab, din care sa nu se sature copilul!


Are fata 8 luni si inca nu i-am dat apa. Ii dau san,si daca ii e doar sete,scoate sanul dupa ce l-a baut pe cel ce "tine de sete".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deutzamica spune:

Ba exista lapte slab. Intreaba doctorii. Eu am si putin si slab. Vecina mea are mult si slab...copilul bea mult si nu ia deloc in greutate...laptele ei nu e bun...fapt afirmat si de medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaela_36 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete

Nu exista lapte slab, din care sa nu se sature copilul!


Cum sa nu fie? Eu am avut lapte mult dar slab calitativ. Bebe nu lua in greutate asa ca am fost nevoita sa-l trec pe lapte praf.

Musette01, apa plata doar se incalzeste, nu se fierbe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

daca ati cauta un pic pe net ati vedea ca nu exista lapte matern slab
copii alaptati exclusiv nu iau in greuate ca la carte
sau de ex copilule lenes si trage doar un pic,cand e laptele de hidratare nu cel care vine dupa si care e mai gras
si sunt multe variante sa intrepti acest lucru fara sa treci pe lapte praf

nu scriu aceste lucruri ca sa intru in contraziceri cu cele care nu ati mai alaptat si ati trecut pt LP ci pt alte proaspete mamici care poate intra si citind cele scrise vor cauta mai multe info inainte de a renunta la alaptare

Mergi la inceput