Prietene la bine si la greu - 113

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

pai nu e vorba ca nu se raneste etc. Cel mai des se joaca cu turnul montessori si dupa ca pune discurile de 10-20 de ori, incepe sa arunce cu ele prin casa. Si cum alea sunt f grele, nu numai ca a facut multime de gaurele in parchet, dar daca te nimeresti in fata lor, nu e moale. Plus zgomotul. Deci e cu "nu". Cam asta e situatia in care se ajunge la nu mai arunca cu jucariile ca ma supar... .
Sa stii ca si eu sunt convinsa ca daca as mai face un copil ar fi baiat





Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)


neatza

pai in cazul turnului distruge parchetul, obiectele tinta si (doamne fereste) capul mamii , poti sa incerci sa ii iei din mana discurile si sa-i spui: "gata mami, daca nu te mai joci cu ele le strangem pt ca : vecinul, parchetul, etc etc"
zic si eu




Anca, mami de Sabina Ioana (03 nov 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Beii da ce matinale sunteti!!!
Monis , se vede ca ai ajutoare, nu gluma!! super tare tati!
Gabitza, si a mea alearga pe canapea ca si Sabi, si topaie ca o vrabiuta, de imi sta inima in loc.
Si noi avem un turn de asta de lemn de suprapus cercuri una peste alta, si cand o apuca incepe sa bata cu cate o piesa de aia grea de lemn in parchet, mobile, pfoai...
Va las sa va clatiti ochii cu un pinguin(mai mult sa va oftic, ca de prestat nu mai prestez model de asta din lipsa atza potrivita)

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 16+ cu Iris/ul

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Am fost intr-o seara la Ruxi si piciul meu s-a prins repede ca daca el tipa fetita plange, asa ca de cate ori incerca fetita sa intre in camera in care se afla el, camera care, de altfel , era spatiul ei de joaca, piciul tipa. Ba, ca s-o faca lata de tot, dupa ce facea fetita sa planga punea o mana la gura si se stramba ca si cum ar plange .
Asa prost m-am simtit... cel mai nepoliticos si needucat copil de pe aici am
Sa va mai spun ca acasa ii povestea lu'bunica-sa ce a facut? Tipa, imita apoi plansul, apoi radea amuzat. L-am certat de i-a pierit cheful.... Ce sa-i fac?! nici asa nu pot sa-l las sa procedeze!!!!


lasa mai, nu te mai simti prost, ce sa-i faci, e copil...
el gasea amuzanta toata treaba asta.
si daca fiica-mea e asa sensibila ce sa-i fac...
macar vine caldura de-acum si o sa ne intalnim mai mult pe afara, pe teren neutru, ca sa zic asa...

plus ca ai vazut ca la Bea a fost ceva mai rezonabila si fiica-mea...
eu cred ca Mihnea a pus ochii pe altcineva, pe Andra sau pe Ariana si de asta vrea s-o faca pe Ruxi sa-l paraseasca...

many felicitari pt. samburica. ma bucur mult pt. tine



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Monis tocmai au dat spotul la tv si mi-am dat seama ca de'acum, de cate ori o sa vad reclama, involuntar ma voi gandi la tine , vei sughita des in perioada ce urmeaza



Anca, mami de Sabina Ioana (03 nov 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Buna dimi, coffe si etc Monis Multumesc Ajutoarele, stii tu "asta e o prostie", "nu cumpara ca e urat/n-are sens/nu ii va veni", "merg sa-i fac pizza-de ce pierzi timp cand poti sa cumperi-pentru ca nu stiu ce a bagat in ea si nu stiu daca s-a spalat pe maini dupa pipi-pai si ce, la paine s-a spalat?" - 10 minute pauza, dupa care "ai vazut ce tare e tipa aia? face pizze in forma de inima la copil". As putea sa umplu tot capitolul asta cu 15.000 de afirmatii de genu', nu mai vreau!La faza cu aruncatul nu stiu ce sa-ti raspund, pentru ca nu am prea citit, dar noi avem obiecte care se arunca si obiecte care nu se arunca. La cele care nu se arunca "mami sau tati se supara". Nu stiu daca e sanatos sau nu, dar asa simt sa-i spun. Daca mami se supara, nu mergem ciao ciao si asa pricepe. La restu' ... chiar aruncam impreuna daca trebuie, ne distram, evident cu "ssstttt" sa nu ne vada tati, dupa care, inainte de ciao ciao strangem impreuna. Il pup si pe Mihnea mic , exact asa povesteste si Chiara cand vine de la plimbare, ma distrez copios de sunetele pe care le scoate si de mimica, atat a ei, cat mai ales a lui tati, care evident nu pricepe o iota din ce ii povesteste Chiara. Sanatate lui Geo mic !Ce mai vroiam sa spun? Aaaa, suna tare bine reteta postata de Miany , o prestam si noi zilele astea. Zi frumoasa! Minunea mea care s-a lasat asteptata atat de mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Buna dimineata si de la noi,

Eu sunt calcata de tren, dar na , ma bucur ca imi este rau
Si la noi a fost o perioada grea, per. in care mergea in picioare in pat, a trecut acum vrea sa se dea jos din pat ca oamenii mari, adica se duce la marginea patului si sta in funduletz cu picioarele atarnate si apoi sare. Imi este tare frica sa nu muste din podea, sper sa ajungem la 6 ani cu dintii intregi.
Maine plecam din Buc. se incalzeste si la tara se incepe curatatul livezilor. Sper sa-l tin la aer cat mai mult, sa faca si el treaba si sa mai respir si eu. In plus avem un vitelus de 4 zile si sunt tare curioasa cum reactioneaza.
O zi frumoasa va doresc

mami de Vlad (29.10.2009) si 6+
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Monis, cum Rares mananca ce vrea, cat vrea, cand vrea... si nu in totalitate conform standardelor varstei... asemenea articole care desfiinteaza toate alimentele de ajungi sa nu mai stii ce e safe pentru copil ma fac sa fiu mai linistita ca am un copil dificil la capitolul alimentatie si care nu accepta strict ceea ce este recomandat varstei lui. Nu mai imi fac probleme ca bea maxim o jumatate de canuta de lapte si nici aceea in fiecare zi.

Despre aruncatul jucariilor: Rares se joaca frumos cu jucarii, probabil pentru ca o are pe Iarina drept exemplu; Iarina insa, la varsta lui se juca aruncand jucariile si nu avea nici un sens sa o cert pentru asta, era ca si cum as fi certat-o ca se joaca.

Magda, mami de Rares si Iarina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

citesc pe bucatele blogul postat de Monis ieri, zice tipa aia acolo ca : "Noi ne mai facem iaurt în casa iar cand nu reusesc am gasit doua marci pe care scrie clar ce bacili lactici contin."

stie cineva care's marcile astea doua? ca atat s-a mai votat pe-aici pro si contra marcilor de iaurt ca nu mai stiu exact care sunt ok si care nu...noi mergem pe Muller in continuare, nimic altceva, iar laptele de la Milli sau La Dorna

(Milli iau pt ca au la 1,5 L si mi-e mai usor decat sa cumpar zi de zi cutie mai mica)





Anca, mami de Sabina Ioana (03 nov 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Monis,astept cu interes postarea cu impresiile de la Agentia de prestatii sociale....am fost si eu acum o luna sa-mi ridic decizia CIC si sunt curioasa daca impresiile ne coincid. Acu',intr-o luna s-or mai fi schimbat lucrurile dar nu in totalitate



Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

da, deci mi-a raspuns tipa de pe blog

Muller si Gusturi Romanesti de la Mega Image



Anca, mami de Sabina Ioana (03 nov 2009)


Mergi la inceput