Pufi de ian-feb 2010 (8) - Felicitari Bea!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Tomaca - ma voi interesa. Eu stiu de la cumnata mea, ea le-a facut gemenilor ei injectabila, pt ca uita sa le dea zilnic si pt ca e mai eficient. Dar asta era acum 4-5 ani.



de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


Da, era alta poveste. De un an si ceva stiu ca s-a schimbat. M-ar interesat motivele pentru care unele tari au retras forma aceasta injectabila. N-am gasit. Chiar daca s-o mai gasi pe undeva, poate e controversata, cine stie.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un



eu i-am facut Mirunei la 10 luni D injectabil
la 1 an dr nu a mai vrut sa ii faca
dar fara o explicatie clara
raspuns-mai bine e cu picaturi
ii venea sa-i spun ca nu-i mai bine ca tot uit de ele
dar nu am insistat,desi ma agitasem un pic sa fac rost de fiole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

ne-am intors si noi de afara...foarte frumos, parcul plin de copii...acm l-am pus in patut cu sticluta sa vedem daca l-am obosit suficient

sondaj:
1. da, le spal impreuna de ceva timp..separat insa de cele foarte murdar si doar cand nu am suficiente hainute de-ale lui sa umplu o masina.
2. eu nu l-am mai schimbat noaptea de foarte mult timp..doar daca cumva am avut vreun accindent si era ud..daca nu..dimineata la trezire...totusi nu mi s-a parut funduletul niciodata ud chiar si atunci cand pampersul era plin plin...

-----------------------------------------
Dragos-Andrei(08.01.2010)...de acum suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Citat:
citat din mesajul lui danasor
Voiam si eu sa va intreb 2 chestii:
1- ati inceput sa spalati hainutzele lor la comun cu a voastre? eu inca nu dar as incepe, fara lenjeria intima bineinteles;
2- noaptea ii schimbati de pampers? daca nu sunt prea chiauna de somn o mai schimb caci orice scutec i-am dat daca facea pipi tot se simtea rece la funduletz, si asa ma simt de vinovata s-o las , mi-e frica sa nu faca vreo cistita ceva...

pui mic


1 - ahaaa....de mult....cu ariel, cu persil, cu ce am. Nu a facut niciodata nimic gen alergii. Nu le combin cu haine f f murdare sau cu lenjerie intima, in rest....la gramada.
2. noaptea nu il schimb niciodata. de pe la 4 luni nu il mai schimb....ca nu se trezeste. Cum adica e rece la fund? Pai de ce? Nu absoarbe bine scutecul?



de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


idem daca tot a muncit BF sa raspunda profit si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

1. le spalam de muuuulta vreme la gramada.
2. nu il mai schimb noaptea... de pe la 6-8 saptamani.
3. vit. D se poate administra in ambele moduri. DAR: varianta injectabila se prefera in mediul rural sau la copiii car ajung la dr din an in pasti sau au mame iresponsabile si neglijente care ignora schema de prevenire a rahitismului. in rest, recomandabila si de preferat e schema cu 2-3 pic in fiecare zi. are o biodiponibilitate mai buna, nu se acumuleaza "in salturi", iar organismul are parte de ea zilnic, pentru o distributie uniforma si in functie de necsitate.

PS: eu le spun asa cum le invat. asa cum sunt schemele la ora actuala si cum se recomanda de catre dr. care se mentin la curent cu noutatile aparute. nu dati cu oo... daca nu corespunde cu indicatiile primite din alte surse. bineinteles, fiecare copil are o situatie particulara care trebuie analizata de catre dr. curant.

vin cu o idee... bea nu vrei sa apari pe prima pagina ca esti graviduta? ca eu ma mandresc grozav de tare cu mamicile de pufuleti care sunt gravi din nou!

aaa... stiati ca profilaxia rhitismului se face din timpul sarcinii? se face o injectie in luna a 7-a? eu habar nu am avut...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui plateea

1. le spalam de muuuulta vreme la gramada.
2. nu il mai schimb noaptea... de pe la 6-8 saptamani.
3. vit. D se poate administra in ambele moduri. DAR: varianta injectabila se prefera in mediul rural sau la copiii car ajung la dr din an in pasti sau au mame iresponsabile si neglijente care ignora schema de prevenire a rahitismului. in rest, recomandabila si de preferat e schema cu 2-3 pic in fiecare zi. are o biodiponibilitate mai buna, nu se acumuleaza "in salturi", iar organismul are parte de ea zilnic, pentru o distributie uniforma si in functie de necsitate.

PS: eu le spun asa cum le invat. asa cum sunt schemele la ora actuala si cum se recomanda de catre dr. care se mentin la curent cu noutatile aparute. nu dati cu oo... daca nu corespunde cu indicatiile primite din alte surse. bineinteles, fiecare copil are o situatie particulara care trebuie analizata de catre dr. curant.

vin cu o idee... bea nu vrei sa apari pe prima pagina ca esti graviduta? ca eu ma mandresc grozav de tare cu mamicile de pufuleti care sunt gravi din nou!

aaa... stiati ca profilaxia rhitismului se face din timpul sarcinii? se face o injectie in luna a 7-a? eu habar nu am avut...




Visez, visez...

povestea unei pastai...numita bbTo


Nu stiam de chestia asta cu profilxia. Sincer mi-ar fi fost teama de injectie.

Mai este si o alta mamica in afar de Bea?

Ah, da. Mi-am adus aminte!

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Hello fete dragi!

Bubu felicitari pt capitol, la cat mai multe!

Tomaca ca ai intrebat de noi, suntem putin in deplasare.

Vitamina D injectabil stiu din 2 surse difetite ca se gaseste in Germania.

Iris bravo fetita vorbareata!

toti pufuletii bolnaviori, speram sa se faca bine repede.

Gratiana priorixul e vaccinul pt ror (m-au luminat si pe mine fetele). Bafta la vaccinare, noi inca n-am facut niciunul.

Felicitari Simply!

Bafta Ayanna, Ana, Ruxita cu intarcatul, noi mai asteptam.

Alex si va asteptam pe plaiuri mioritice.

Puiutmic welcome!



_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)


Da stiam dar febra buburuzei m-a afectat si pe mine. Am rectificat cand m-am desteptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui danasor
Voiam si eu sa va intreb 2 chestii:
1- ati inceput sa spalati hainutzele lor la comun cu a voastre? eu inca nu dar as incepe, fara lenjeria intima bineinteles;
2- noaptea ii schimbati de pampers? daca nu sunt prea chiauna de somn o mai schimb caci orice scutec i-am dat daca facea pipi tot se simtea rece la funduletz, si asa ma simt de vinovata s-o las , mi-e frica sa nu faca vreo cistita ceva...

pui mic


1. - nu, nu le spal la comun si nici nu cred ca am s-o fac in curand.
2. - noaptea nu-l mai schimb de mult de pampers. De cand nu se mai trezeste, adica de pe la vreo 2 luni? (exceptand fataielile evident, dar nu-l schimb caci asta ar insemna sa-i afectez somnul)

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Noi hainele inca le spalam separat.
De pampers nu ne mai schimbam noaptea de pe la 2 luni, de cand doarme fara trezire pt papa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui danasor

Sorina ce minunata e Iris , asa de frumos ai zis de ea, bravo, desteapta ca mami


Voiam si eu sa va intreb 2 chestii:
1- ati inceput sa spalati hainutzele lor la comun cu a voastre? eu inca nu dar as incepe, fara lenjeria intima bineinteles;
2- noaptea ii schimbati de pampers? daca nu sunt prea chiauna de somn o mai schimb caci orice scutec i-am dat daca facea pipi tot se simtea rece la funduletz, si asa ma simt de vinovata s-o las , mi-e frica sa nu faca vreo cistita ceva...



de aprecieri..

Pupam papusa Anastasia dansatoare, si pe mami, sa-i treaca durerea de cap de tot.

Sondaj:
1. Hainutzele nu le spal la gramada, doar separat, dar m-am gandit la asta, de mai multe ori, cand nu se umplea masina cu hainutzele ei.... Detergent si balsam separat.
2. Nu o schimb noaptea de pampers, ma bagi la idei....; N-am mai schimbat-o de pe la 3 luni, cred, de cand a inceput sa pape doar in somn, si ziua si noaptea. Acum nu mai papa in somn, nici ziua, nici noaptea, dar n-o schimb noaptea de chilotzei... mi-e teama ca se trezeste de tot...

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Raspund si eu, punctual, din motive de timp...

  • Hainutele Marei le spal inca separat.
  • Pampersul nu-l mai schimb noaptea de la 2-3 luni.




R, mamica lui L si a M
I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput