Cresterea prepelitelor (4)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pavel_2502 spune:

Am nevoie de un sfat!
Ieri am gasit de dimineata o prepelita moarta , iar dupa amiaza alta...care sa fie oare cauza si ce sa fac?
Am constatat ca cele care au murit au avut "diaree" (am vazut pe penele de la coada...) .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Du-te la veterinar. Exista remedii. Apa o schimbi des? Mancarea este Ok?
Daca au diaree trebuia sa vezi de ceva zile, plus mirosul specific. Nu au sange in dejectii?


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pavel_2502 spune:

Se poate sa moara pt ca nu au putut oua?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da - se poate si asta.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pavel_2502 spune:

Atunci asta a fost cauza...pe a doua ce am gasit-o moarta am disecat-o si am gasit un ou mare in ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Se mai intampla. Imi pare rau... asta e.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pavel_2502

Atunci asta a fost cauza...pe a doua ce am gasit-o moarta am disecat-o si am gasit un ou mare in ea...

Chestia asta cu oul prea mare mi s-a intamplat si mie cand am schimbat mancarea cu una mult mai buna, dar la mine a apucat sa oua, saraca, dar cu tot cu matele din ea.
Daca se mai intampla amesteca hrana pe care o ai cu putin malai sa mai iei din concentratie. Sanatate maxima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipin spune:

Am cumparat pe 21 martie 50 de prepelite. Vanzatorul mi-a spus atunci ca au 4 saptamani. Astazi, 6 aprilie nici una nu oua. M-am gandit ca exista 2 posibilitati: ori au fost mai mici de 4 saptamani ori sunt numai cocosi. Alta cauza care ar mai putea fi?
Mentionez ca au lumina de la 5 dimineata la 11 seara, le dau furaje de Crevedia, temperatura in camera este de 20-21 C, in perete este un mic ventilator care scoate aerul viciat afara, apa o schimb in fiecare zi, curatenie in fiecare zi. Nu intru la ele decat dimineata si seara, nu sunt niciun fel de zgomote in jur.
Pareri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai rabdare -

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Eu am cumparat prepelite care teoretic aveau cam 6 saptamani. Acum au mai trecut aproape inca 2 saptamani si nimic.
Ac cumparat de la aceeasi persoana si mancare, pentru a introduce mancarea mea treptat.

Sunt curios daca stie cineva la cat timp de la cumpararea unor prepelite adulte si mutarea lor ar trebui sa inceapa sa se oua (desigur in conditiile in care nu exista alti factori de stres ci doar mutatul)?

Mergi la inceput