Cresterea prepelitelor (4)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Izolata termic - este esential. De asemenea ai grija la sobolani ca asa cum descrii tu si din cate stiu eu - este un mediu propice al lor. Sa nu fie nici excesiv de mare (volumic discutand mi se pare foarte mare pt 100 de capete de prepelite) pentru ca la iarna o sa-ti fie foarte greu sa tii o temperatura de macar 17 grade cand afara vor fi -15. Este doar as ao observatie rapida. 100 de pasari ocupa foarte putin - nu stiu care este inaltimea banuiesc ca are vreo 2m. La ce spui tu optim cred ca se poate discuta de la 400-500 de capete in sus daca sunt organizate pe baterii.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Camera in care tin eu prepelitele are 1,2/1,5 si aprox. 2 metri inaltime.
Pe un raft cu 5 custi merg cam 200 - 250 de prepelite.
De fapt e o bucatica dintr-o camera mai mare, asa cum s-a spus deja am incercat sa reduc la minim spatiul care trebuie incalzit iarna / racit vara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipin spune:

Intr-o incapere de 4m(L) x 3m(l) x 2m(I) am 50 de prepelite (deocamdata).

Temperatura este de 24-25 grade C. Este prea mult?
Cat timp trebuie sa fie lumina aprinsa? Si mai ales, intre ce ore? Am un bec de 100 de watti deasupra lor. E bine?

Exista vreo diferenta intre prepelitele tibetane, polare si japoneze? Care sunt mai productive?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

In asa o camera merg lejer 1000 de prepelite. Acum depinde unde e camera. Daca e intr-un imobil care oricum e incalzit tot e ok. Daca incalzesti asa o camera doar pentru 50 de prepelite e risipa.
Oricum caldura e prea mare, eu zic ca 18-20 de grade e suficient.
Iar un bec economic consuma 6-8 w, nu 100.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

PS: Eu acum am 17-18 grade.
Lumina au 18 ore pe zi (5 a.m. - 11 p.pm.)
Referitor la specii nu stiu ce sa zic. Eu tot aud de cele japoneze (pentru oua cel putin).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

bury30: Miros de-ti dau nasul pe spate doar daca uiti sa le faci curatenie. Daca la 2-3 zile macar te ocupi de ele si in restul timpului ai o aerisire corespunzatoare nu e chiar asa de rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bury30 spune:

fac de 2 ori p zi. dimineata si seara...
dar tot miros.... ma gandesc, ca le cam stresez... nu stiu... dar mirosul ma cam deranjeaza...poate miroase de la furaje...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipin spune:

Ce furaje sunt bune (sau care este reteta) pentru crestere si ouat intensiv?

Cum imi pot da seama de varsta prepelitelor? La 2 saptamani, la 3, 4, 5 saptamani?

Pana la cate saptamani se dau vitamine si de care?

Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cum sunt dejectiile? uscate sau nu?


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bury30 spune:

nu sunt f uscate,.... in principiu cred ca sunt normale.... stau in frma lor naturala...:))))))))))))

Mergi la inceput