Cresterea prepelitelor (4)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ida_rus spune:

Adita - testul suprem: ia fain frumos una bucata prepelita, intoarce-o cu "rotile" in sus, strange usor cu 2 degete de cloaca prepelitei. Daca ea este umflata, mai rozie si iese din ea o substanta alba/spumanta (sperma) din abundenta, atunci te-ai ales cu un baietel. Daca este culoarea pielii si nu este umflata, iar din ea nu curge nimic, doar se vede un lichid incolor, poti sa te bucuri deoarece este fetita.

Sa-mi spui rezultatul, ca sunt curioasa deoarece eu recunosc (in proportie de 90%) puii de 3 saptamani deca sunt baietei sau fetite si daca sunt de culoarea prepelitei japoneze, deci foarte posibil sa le fi deosebit si cel de la care le-ai luat si posibil sa-ti fi dat o gramada de baietei

Bafta,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Multumesc mult de raspuns. Am vazut multe filmulete pe net si am incercat sa le separ dupa culoarea penelor de pe piept, de jumate sunt aproape sigura ca-s baieti, iar la restul nu-mi dau seama, am si albe, si maro roscat, iar eu am gasit filmulete cu din astea bejulii. Asa ca ar trebui sa aplic "testul suprem" de care spuneai. Am incercat eu la cateva, dar la unele n-am reusit, pur si simplu nu puteam sa apuc de nimic, erau mai in relief niste oase decat cloaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mai Adita nu ai cum sa faci confuzii. Prinzi animalul il intorci invers si daca are um bumb(umflatura) e baiat iar daca ar o taietura e fata.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

De unde pot cumpara si eu 10 buc. prepelite + cusca aferenta?? La cheie...sa spun asa...

Multam' fain !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Custi am eu dar sunt departe de tine...

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meduzu23 spune:

Buna sa va fie inima... Uff... Am reusit sa termin de citit toate cele 4 capitole... Sincer , de vreo 3 zile tot citesc, asa cand imi gasesc timp.
In primul rand, felicitari celor initiati pentru puzderia de informatii si "succesuri" in continuare si celor care sunt la inceput de drum. Ma mir ca de anul trecut nu s-a mai scris nimic pe-aici, desi, ar fi trebuit sa fie o perioada de maxim a activitatilor in domeniul asta.

De ceva vreme cochetez si eu cu ideea de a-mi incepe o activitate de "prepelitar" si incet incet , idee cu idee sa pun in practica ce am citit pe-aici si prin alte parti.

Deocamdata voi incepe cu un efectiv de 50 de pasarele, din care 45 fetite si 5 baieti. Locui destinat custii va fi o camera improvizata (separeu) din placi de OSB, inchisa pe toate laturile. Aceasta camera va fi amplasata intr-o pivnita (crama) a unei case. Doresc sa fac aceasta camera pentru ca in viitor sa pot controla mai usor si mai ieftin aerul, umiditatea, temperatura, fara ca acestea sa fie foarte influentate de ambientul (nu foart propice) din pivnita.

Stadiul in care ma aflu acum e contruirea separeului, chestie care poate sa dureze.
Am vorbit cu cineva din orasul in care locuiesc (Cluj-Napoca) care ma va ajuta cu primii pasi care urmeaza sa-i fac. De la dansul voi achizitiona efectivul de pasari, cusca si furajul. Spun "deocamdata" pentru ca sunt convins ca in timp, daca voi vedea ca pot sa vand din oua , peste ceea ce voi consuma eu si familia, ma voi extinde.

Cam atat am de spus pentru moment, sper ca am postat unde trebuie.

Toate cele bune si... sper sa revina entuziasmul cu care a inceput acest thread.

Mergi la inceput