Cresterea prepelitelor (4)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

salut, ia spuneti-mi la cate zile exact s-au ouat pasarile voastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiub spune:

Salut,
Am intrat si eu in lumea prepelitarilor :).
Am 21 de fetite si 4 baieti din luna august. Le tin in camera tehnica de la casa unde este si centrala, ca sa aiba caldura la iarna. Am luat si un incubator Cleo 5 in care am bagat pe 02.10.2011 63 de oua de la pasarelele mele.Abia astept sa vad ce iese.Sunt la primul experiment de incubare.Raportul de 5 fete la un baiat este cam mare asa ca nu ma astept la o incubare prea stralucita :(.
Nu stiu daca in aceasta perioada se pot pune la incubat oua cu rezultate prea bune.
Multumesc tuturor care au introdus informatii pe acest forum.Am invatat o gramada de lucruri de aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

Eu ti-as recomanda sa muti prepelitele de langa centrala ca se vor stresa si nu vei mai vedea oua de la ele.
Nu am auzit pana acum pe cineva sa zica ca o anumita luna din an nu este buna pentru incubat. La prepelite nu este ca la gaini si alte pasari. Le poti incuba in orice luna din an.

O zi frumoasa si un weeknd odihnitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiub spune:

Multumesc pentru sfat.
Am 2 zone in care le pot tine;
1) camera tehnica unde functioneaza centrala pe gaz(nu este foarte zgomotoasa), are dimensiunea de 1,4x1,4m.Acum aici locuiesc prepelitele si oua destul de bine intre 15-16 oua pe zi. Le-am mutat de 3 saptamani aici.
2) garajul care este separat de casa si neincalzit.Aici au stat pana acum 3 saptamani.Cat a fost foarte cald afara au ouat foate bine chiar si 18 pe zi.Dupa ce s-a facut mai frig noaptea afara au inceput sa faca foarte putine oua 1 sau 2 .Garajul este foarte mare si nu puteau sa se incalzeasca singure.
Am revenit la solutia camera tehnica si a revenit si ouatul asa am adunt oua si de incubat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiub spune:

Din ce am citit eu pe forum am vazut ca majoritatea incubeaza mai mult din ianuarie in colo, foarte putini in perioada asta.Cred ca este mai greu dupa ce ies puisorii pentru ca nu au timp sa se meturizeze suficient pana se face frig. De fapt asta este si problema mea. O sa ii tin in casa 2 saptamani in maternitate dupa care sper sa ii pot muta in camera tehnica langa surate.Asta daca o sa iasa ceva puisori din ce am pus la incubat.
Mai am o mica problema. Nu stiu ce sa fac daca se ia curentul la incubator.Stiu ca luni este program de intrerupere curent in zona mea de la ora 9 la 17.Nu stiu ce sa fac mai ales ca sunt la servici in perioada respectiva.Caut solutii.Ma poate ajuta cineva cu o idee.Am citit pe forum ca in cazuri de genul asta se baga o sticla cu apa firbinte in incubator.Problema este cat timp poate mentine sticla temperatuara in icubator. Adica si 8 ore?Cred ca nu.
Temperatura pe care o indica afisajul digital de la incubatorul meu in mod constant este de 38,3-38,5, asa a fost reglet de producator.Nu este cam mare? Am vazut ca pe forum voi reglati undeva intre 37,9-38,2.
Multumesc la toti pentru sfaturi si un sfarsit de saptamana cat mai placut tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

1. Poti incuba cand vrei, doar sa le poti asigura la pui temperatura necesara in primele 3 - 4 saptamani.
2. Personal cred ca in camera tehnica e ok.
3. Pentru o asa mare perioada de timp, mai bine duci incubatorul la o cunostina care "are curent".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiub spune:

Multumesc,
Mihai, asa m-am gandit si eu.Sunt tare curios ce o sa iasa, mai ales la raportul meu de 5 fete la 1 baiat.Cand am intors ouale am gasit unul crapat (1 sapt de incubare), l-am desfacut si am vazut ca s-a creat o zona goala la fundul oului si continutul s-a tras in partea de sus.Cred ca este mul prea devreme sa vad format ceva pui sau embrion, sau oul a fost nefecundat.
O saptamana cat mai buna .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

Buna din nou, prepelitele mele au inceput sa se oua. Problema: am prima serie care au inceput sa oua de doua saptamani, prima zi doua oua, iar dupa doua saptamani deabia iau 10, cat sa mai astept? Mentionez ca lumina au, caldura nu scade sub 18 grade, mancare buna, zic eu, deoarece ouale au fost la culoare normala de la inceput. Nu ar fi trebuit dintr-o cusca de 40 fete cu 8 baieti sa se oua mai multe pana acum? Cauza??????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

Ca in fiecare toamna, doresc sa colectez oua de prepelita. Iar nu fac fata cu comenzile.Cine are de dat oua, ma poate suna la 0763.692.152.


O zi frumoasa
Liliana_28


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

Buna,
a venit frigul, iar voi tot nu mai intrati pe aici? Ce se intampla, nu mai cresteti prepelite? V-ati lasat?

Mergi la inceput