Cresterea prepelitelor (4)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Pentru apa sunt bune adapatorile pentru papagali(am gasit un model mai mare, nu cel standard), dar puse mai multe si doar pentru primele zile. Cand mai cresc o sa stai sa le tot umpli...
Varianta 2: adapatori pentru pui (cele mai mici au 1,5 litri). In canalul in care sta apa pui niste pietricele mai lunguiete. Astfel puii vor bea apa printre pietre, dar vor calca pe pietre si nu se pot uda/inneca. Dupa cateva zile se scot pietrele. De asemenea ridicati adapatoarea pe masura ce crsc puii.

nikmar:
1. ce varsta au prepelitele (cumva prea tinere/batrane?)
2. dupa ce le muti se poate ca o perioada sa nu faca oua (stres)
3. temperatura poate fi si ea o problema
4. mancarea pe care o descrii nu stiu ce e, eu recomand ceva special pentru prepelite, sau macar pe aproape. Cele facute dupa retete proprii sunt discutabile...

amiraroby:
1. in perioada in care ies puii trebuie mare atentie cu umiditatea, altfel coaja e tare si puii n-o pot sparge
2. incubatorul e la fel de important
3. conteaza desigur si ouale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikmar spune:

Multumesc mihain2010 pentru raspuns
Dupa spuesele vinzatorului la momentul procurarii aveau 68 zile, ultimele 3-4 zile temperatura s-a normalizat, nu au fost mai mult de 25gr.C.
Lumina am facut sa fie 16-17 ore/zi, am schimbat si cusca (am facut una mai mica) caci cea initiala era prea mare pentru ele.
Alimentarea e corspunzatoare gainelor outoare
Incerc sa repar greselile care li-am facut pe parcurs.
Alte motive care ar putea fi, pentru a le putea analiza si repara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondul spune:

multumesc pentru sfaturi,sper sa functioneze si la mine daca a functionat la voi .succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neneavictor spune:

S-a finalizat si la mine prima incubare. Redau mai jos cateva date statistice (poate intereseaza pe cineva):

- 05.08.2010, ora 22.00 - pus la incubator hexagonal CLEO 5 183 oua;
- in primele zile, la intors am spart / gasit sparte 3 oua, ramas 180;
- 21.08.2011, ora 17.00 (ziua 16) - a iesit primul pui;
- 04.08.2011, ora 20.30 (ziua 19)- a iesit ultimul pui;

Pe zile stam cam asa:
- 26.02.2010 - 1 pui;
- 27.02.2010 - 29 pui;
- 28.02.2010 - 57 pui;
- 01.03.2010 - 6 pui;
-TOTAL......... 93 pui;
In primele zile/ore au murit 26 pui, din diverse motive: unul inecat in adaptoare. 3 in incubator, restul in maternitate.
Oua neeclozate - 83, din care:
- 16 oua limpezi;
- 71 oua cu pui in stadiu avansat de dezvoltare - majoritatea ciobisera deja cu ciocul coaja oului.
Avand in vedere datele de mai sus, consider aceasta prima incubare nereusita. Ouale au fost toate din productia proprie. Nu erau mai vechi de 7 zile. Au fost tinute la 18 grade inainte de a le pune in incubator si intoarse. In incubator, in primele 48 ore si dupa ziua 14 oule nu au mai fost intoase. Din ziua 15 am pus apa in ambele alveole + am spreiat apa peste ua cu pulverizator. In prima saptamana de eclozare s/a luat curentul o data timp de 4- ore. Am avut parte si de un numar destul de mare de pui cracanati - pui care nu se pot tine pe picioare asi in cateva zile mor.
Unde am gresit, ce nu a fost ok? O fi fost pana de curent? Ma ingrijoreaza in special numarul extrem de mare de pui care au murit dupa ce au ciocanit coaja dar nu au putut sa iasa din ou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

A fost umezeala prea mica. Sfat - sparge - crapa oul pt cei care incep sa sparga - sa ii ajuti

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

Buna din nou, am revenit in forta, mai e cineva pe aici? Sau v-ati lasat de afaceri? Am scos 150 de puiuti faraon si 120 de cei comuni, totul merge bine , vroiam sa vad daca foloseste cineva mancare bio pentru pui? Am luat o punguta de 5 kg de concentrat pentru prepelite ouatoare, desi mai trebuie sa treaca timp pana ajung sa le dau, puii abia au o saptamana. Se face cu 15 kg de cereale si scrie pe punga VIVABIO 35%. Ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

1. De vazut exact ce inseamna la ei "BIO". Sa nu fie numai numele. Mai ales daca e si cam la acelasi pret cu cea "normala".
2. Proportia de cereale mi se pare cam mare. Trebuie calculat cat este procentul de proteina dupa ce faci amestecul. La 3 parti porumb si 1 parte concentrat, ar trebui ca acesta din urma sa aiba proteina in jur de 50%, ceea ce nu prea cred. Ei vand la prepelite acelasi concentrat ca pentru gaini, ori la prepelite necesarul de proteina e mai mare (18-20%). Am auzit si de persoane care merg cu proteina 14 - 16%. Nu stiu ce sa zic de rezultate, sau daca e chiar asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

neneavictor:
Pe langa lipsa de umiditate a cojii in ultimile zile de incubare (rezultatul fiind imposibilitatea puiului sa iasa din ou chiar daca sparge coaja) un alt factor care trebuie avut in vedere este carenta de vitamine a pasarilor outoare, cu rezultat direct in reusita incubarii si a supravietuirii puilor in primele zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

Mersi Mihai, am sa vad rezultatele si va tin la curent. Mai scrieti si voi cate ceva, mai lasati prepelitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

iar si iar cu aceleasi intrebari,de ce nu oua?am pui de cca 2luni si inca nu au inceput sa oua?de ce?aseara am facut si matca adica 3femele si un baiat dar inca nimic? este cineva pe acet forum din jud brasov

Mergi la inceput