Cresterea prepelitelor (4)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai sunt fete sau baieti?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

sunt fete!!!dar de cand le dau eu mancare au inceput sa oua,si azidimineata am gasit 14oua!!!Doamne ajuta la mai multe ca au inceput cererile si nu am oua sa vand,tocmai de asta intrebam cum sa le controlez si in noaptea asta las becul aprins sa vedem ce o sa gasesc dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filip.morar spune:

salut. are cineva de pe aici rabdare sa-mi spuna cum se deosebesc cocosii de femele. stiu ca este scris pe undeva pe aici dar nu prea am rabdare sa mai caut unde(sau spunetimi voi unde este scris)am 100 de prepelite care au inceput de cateva zile sa oua(azi am gasit 30)dar banuiesc ca vreo jumate sunt cocosi.ar trebui sa fac o selectie.
cam cat furaj ar trebui pe luna la 100 de prepelite?mie nu-mi ajunge un sac de 40kg.am impresia ca e cam mult.si inca o intrebare mai am daca sunteti buni sa-mi raspundeti. am inteles ca primele oua nu sunt bune pentru incubat. cam dupa cat timp sunt bune?
si inca o intrebare si gata. la ce pret vindeti voi ouale?ca mi s-au strans cateva si nu stiu cu cat sa le vand.
toate cele bune la toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Le intorci cu fundul in sus.
2. Cocosii au o umflatura ca si varful degetului mic in timp ce femelele au o taietura ca sa ma exprim cumva sub forma gurii care sambeste adica semirotund (cloaca). Nu pot fi confundate cele doua forme.
Iti recomand sa separi cocosii (cei care crezi ca sunt cocosi) in alta baterie si sa urmaresti daca nu cumva ti-a scapata si vre fata printre ei. De asemenea cocosii au penaj maroniu roscat pe piept in timp ce femelele sunt pestrite (asta pentru cei care au penajul clasic) deci este un criteriu mai slab. Cloaca este definitorie. Scoate cocosii dintre fete formeaza-ti bateriile fie pt productie oua: 1 baiat la 5 fete - fie pentru reproductie (incubare): 3 baieti la 5 fete.
Tot ce depaseste ca si cocosi poti sa sacrifici (sau sa pastrezi pentru schimb incrucisare cu alti crescatori) dar mananca degeaba deci
vezi cum iti faci socotelile.
3. 40 kg / 100 pasari / 1 luna nu e mult - dar scoate cocosii ce sunt in plus de la consum ca mananca degeaba.
4. poti sa astepti 30 de zile ca sa fi sigur ca sunt atat femelele cat mai ales cocosii suficient de virili. A rata incubarea este mai costisitor decat a astepta 30 de zile si a vinde ouale pt consum.
5. eu le vand (end user) la 0.62 lei/buc (15 lei/caserola de 24 buc)


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

1. Le intorci cu fundul in sus.
2. Cocosii au o umflatura ca si varful degetului mic in timp ce femelele au o taietura ca sa ma exprim cumva sub forma gurii care sambeste adica semirotund (cloaca). Nu pot fi confundate cele doua forme.
Iti recomand sa separi cocosii (cei care crezi ca sunt cocosi) in alta baterie si sa urmaresti daca nu cumva ti-a scapata si vre fata printre ei. De asemenea cocosii au penaj maroniu roscat pe piept in timp ce femelele sunt pestrite (asta pentru cei care au penajul clasic) deci este un criteriu mai slab. Cloaca este definitorie. Scoate cocosii dintre fete formeaza-ti bateriile fie pt productie oua: 1 baiat la 5 fete - fie pentru reproductie (incubare): 3 baieti la 5 fete.
Tot ce depaseste ca si cocosi poti sa sacrifici (sau sa pastrezi pentru schimb incrucisare cu alti crescatori) dar mananca degeaba deci
vezi cum iti faci socotelile.
3. 40 kg / 100 pasari / 1 luna nu e mult - dar scoate cocosii ce sunt in plus de la consum ca mananca degeaba.
4. poti sa astepti 30 de zile ca sa fi sigur ca sunt atat femelele cat mai ales cocosii suficient de virili. A rata incubarea este mai costisitor decat a astepta 30 de zile si a vinde ouale pt consum.
5. eu le vand (end user) la 0.62 lei/buc (15 lei/caserola de 24 buc)


Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Felicitari!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

marius: pentru incubat zici 3 baieti la 5 fete. Eu stiam de 1 baiat la 3 fete. Vroiam sa-mi confirmi ca e corect ce-ai scris.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filip.morar spune:

merci Marius.
dau o palinca, un gratar si-un vin cand vi pe la maramures

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

si deci asa iti dai seama si care au ou in cloaca sau nu?eu dau oul de tratament cu 0.30,e putin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1 baiat la 3 fete - scuze ---
Nu e departe nici raportul de 3 baieti la 5 fete... e Ok si asa.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Referitor la mancare: 40 kg/100 pasari mi se pare chiar prea putin. Eu iau in calcul 25 - 30 grame/pasare/zi (ce mananca plus ce mai risipesc), deci cam 0,8 - 0,9 kg/pasare/luna.

Mergi la inceput