canal infundat - temperatura

canal infundat - temperatura | Autor: alina.n

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor, am si eu o problema de aseara.
La sanul drept cred ca s-a infundat un canal , ma inteapa sfarcul si aveam ca o vena tare,dureroasa de-a lungul sanului.Nu este rrosu.Am pus pe bb la san,am golit si cu pompa , sanul e detensionat,nu e dureros tare. Problema mai mare e ca de ieri tot fac febra si frisoane,am luat paracetamol insa ma ajuta pt cateva ore si apoi iar am temperatura.
Ce pot sa fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

sanul cu probleme, febra, frisoane, dureri de cap, sunt toate simptome ale mastitei. a fi bine sa vezi un dr, in principiu daca nu se rezolva cu nurofen (mai bine un pic decat paracetamol pt ca e si antiinflamator) de obicei se da augumentin care e compatibil cu alaptarea.

orice ai face, nu intrerupe alaptatul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Eu una mai pateam sa fac febra si sa ma doara sanul (stangul) atunci cand aveam mialgii intense (ex in viroze cand faceam febra, ma dureau toti muschii si sanul stg sau dupa eforturi prea intense de ganul o tura intensiva de schi). Sanul era dureros, dar nu era rosu, de obicei nu ma durea tot ci un cadran si partea de areola adiacenta, se golea usor.
Ca-i mastita, ca-i viroza, ca-i canal infundat si viroza trebuie deocamdata sa iei antitermice gen paracetamol la 4-6 ore sau ibuprofen la 6-8 ore si sa alaptezi cat mai mult din sanul respectiv. Daca semnele locale se accentueaza (sanul devine mare si dureros, rosu, umflat, nu mai ai senzatia ca reusesti sa-l golesti tu sau bebe in totaliatate si febra depaseste deja 48 de ore atunci se impune si un antibiotic compatibil cu alaptarea gen amoxicilina sau o cefalosporina (cefalexin). Alaptarea continua oricum.


Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor!

Mergi la inceput