Gravidutze si mamici de Cluj-171-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ALEX29 spune:

DIANA si eu ma relaxez cand fac prajituri
bine ca ati scapat de vaccin

Si daca tot am pomenit de prajituri am o retzeta super pt "pancakes"
(clatite americane)
cateva poze cu noi,cu catzeii ,cu gainile etc


https://picasaweb.google.com/117177643159303883547/LABUNIMartie11#

va pup ,fug la somn

SCUMPA MEA FETITA TIADRIS- 3 oct 2007




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Alex, ce gaini faloase aveti! Unde ii tineti pe ciini?? cE au crescut.. nu demult ziceai ca s-au nascut.
Pe FB, vezi ca sunt si poze mai vechi... poate de aia zici ca intineresc Mersi oricum



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaAlina spune:

PAULA - eu nu pot decat sa te incurajez si sa iti spun ca vor veni si zile mai bune. raspunsul tot m-a deszurajat inca o data in totalitate (oricum nu eram eu prea convinsa...)

DIANA - pupam si noi mica balerina si felicitari pentru micutul curajos, pe care Maria il pomeneste in fiecare seara ca fratiorul Anei .

ALEX - pai atunci noi asteptam rezultatul! spor!



Oana si printesa inimilor noastreMaria-Teodora (30.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaAlina spune:

DIANA - te rog sa imi spui si mie reteta de budinca de care vorbeai marti ca mi-ai facut pofta. multumesc!

Oana si printesa inimilor noastreMaria-Teodora (30.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

Paula- de cand ai scris prima data am tot vrut sa raspund, dar se pare ca e greu cu doi si nu puteam sa-mi fac timp, hihi.Uite, acum asta e parerea mea, nu o lua in nume de rau.Eu zic ca la tine nu neaparat e vorba de lipsa timpului, ci mai degraba o depresie, care poti s-o numesti postnatala, sau chiar sa fie rezultatul zilelor care au aceeasi rutina, fara timp pt tine...Tu zici ca si daca te culci la 9, tot la 12 adormi.Asa eram si eu si mi-a zis o mamica ca daca esti rupta tare, dormi in fund, inseamna ca-ti ajung orele pe care le dormi, nu esti obosita fizic ci mai mult psihic, de la aceeasi rutina cu doi copii, si neavand timp si pt tine, in care sa simti ca traiesti.Si acum, cum am dat de dracu ca amandoi sunt iar bolnavi, Timea e cu amigdalita, are niste ciorchini de puroi in gat de toata minunea, David din pacate cred ca si el e pe drumul cel "bun", nedormit in ultimele zile decat in reprize de jumatate de ora ca fug ba la unul, ba la cealalta, si-au spus cuvantul si trebuie sa recunosc ca intradevar pot dormi chiar si in picioare,hihi.Daca am timp.Deci,, cred ca am vorbit o gramada fara rost:ideea e ca sa incerci cum zic si fetele sa-ti faci timp pt tine, o ora pe zi, in care, nu stiu, doar sa faci o simpla baie, sa iesi la o plimbare, sa te uiti la o emisiune care-ti place, chiar si seara daca atunci ar putea sotul sa te inlocuiasca, ar prinde tare bine.Uite, daca vrei, in we, dupa ce se fac copii bine, adu-i incoace, se vor juca cateva ore, ma descurc sigur si mergeti doar voi doi undeva, la un suc, la un film, la plimbare in parc....ca ai nevoie!Si cum zicea si Andrea, nu te mai framanta ca totul e cu susul in jos.Asta e mai important sau sa ai tu linistea ta interioara si copii sa aiba langa ei o mamica fericita?Le vai aduna mai rar, voi traiti cu alea in jurul vostru, si sigur nu-ti va reprosa nici sotul , nici copii ca nu-s toate la locul lor!
Iar de atitudinea lui Stefan jur de parca as vedea-o pe Timea, si ea era la fel la inceput, inclusiv ca a facut pipi pe covor, iti mai aduci aminte? ca si al tau....si si acum mai are momente ca face ca pisica sau ca si cainele si-mi dau seama ca atitudinea mea de a controla totul, de a vrea sa fie totul perfect, strica mai mult si uit ca am langa mine doua comori pt care cel mai important e sa ma simta fericita ca sa fie si ei la randul lor.Si ai sa vezi ca daca asa faci se schimba incredibil de repede situatia.....
si fetelor, si Paula, legat de doi copii, cu mana pe inima va spun ca cu un copil nu m-am simtit asa ca o familie cum ma simt cu doi, cand ii vad ca incep sa se joace impreuna plang de bucurie, ii ador pe amandoi la fel de mult si nu trece zi sa ma gandesc cat de norocoasa sunt ca-i am, nu as schimba pt nimic in lume sa am doar unul, daca imi inchipui acum sa am unul mi se pare ca n-am copil...e asa frumos, si va fi din ce in ce mai frumos, doar sa mai ai putina rabdare sa mai creasca.de cand stam in fundic deja stam si singurei o vreme sa ne jucam, am mai mult timp la dispozitie....dar cu starea asta depresiva a ta trebe sa faci ceva, in primul rand sa-l constientizezi ca se poate agrava si sa nu-ti fie rusine sa ceri si sa accepti ajutor ca ai nevoie!
si uite ca eu mai am si jobul de care trebuia sa ma reapuc ca daca nu, imi pierdeam toti pacientii si tot ce m-am chinuit in ultima vreme, si nu-i usor sa mai si lucrezi, mai ales cu aomenii care vin la tine speriati ca doar merg la medic, sau vin cu tot felul de ciudatenii, si tu trebe musai sa ai o fata vesela intotdeauna....dar intradevbar cred ca-ti va prinde bine jobul, eu zic ca dupa doi copii ma duc cateodata acolo sa ma odihnesc psihic,hihi.DAR TOT N-AS DA PT NIMIC IN LUME AL DOILEA, MA BUCUR CA AM PUTUT SA-L AM, SI CRED CA CE A FOST MAI GREU A TRECUT!

Alex-din tot sufletul ma bucur ca ai hotarat asa, eu nu vroiam sa te influentez intr-o directie sau alta, sunt sigura ca totul va fi bine, si tu stii mai bine ca mie care n-am frate sau sora ce inseaamna!deci, astept vestea cea buna!

fetelor va pup, sa aveti un we fain, probabil voi mai intra, dar, na...

Meli, mai de Timea si David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Un anunt umanitar!
DAca aveti un carucior de care nu mai aveti nevoie, este nevoie de el, aici, la Centrul maternal. Este o mamica cu un handicap la picior si are 3 copii, din care o fetita de 10 luni. Puteti veni si in Week-end cu el. Unele fete stiti depsre ce centru vb. cine nu, sa ma traga de mineca prin PM>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamica spune:

Oana nu era nimic special, o budinca de paste cu branza dulce si stafide la cuptor, doar ca eu bat albusurile separat si mai adaug smantana dulce sa fie mai grasa/cremoasa. Cantitatile sunt ochiometrice M-a impresionat Maria ce afectuoasa a fost cu Tudor, a venit singura sa-l vada si sa se joace cu el, asa ca, eu zic sa va ganditi la bb2

Meli, tu chiar esti de admirat ca ai reinceput si jobul! Sanatate multa puilor! in afara de amigdalita, cum a fost readaptarea Timeei la gradi?

Alex draga, superbi cateloii, ii iubeste Tiadris?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEX29 spune:

sal
Ioana ,Diana
Catzeii astia cresc foarte repede ii tzinem la mami acasa si gainile la fel iar cand ne facem casa ii luam la noi
Tiadris ii iubeste foarte mult ,sunt foarte protectivi ,ii adoram cu totzii :)

IOANA am vazut poze recente cu tine ...cred ca de 8 Martie ....hai tu mami ca doar stiu cum arati si in realitate asa ca sustzin cele scrise in mesajul anterior
mai am un carucior dar e la Blaj si nu stiu cand merg ....poate peste vreo 2 sapt . o sa l aduc daca ...nu e prea tarziu ..
MELI sanatate multa puisorilor ,ce bine ar fi sa nu se imbolnaveasca niciodata si ms pt incurajari

Idei de papa :ciorba de legume cu carne de vita ,cus-cus cu pulpe si desert ...n am facut dar cred ca fac clatite





SCUMPA MEA FETITA TIADRIS- 3 oct 2007




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

oana, eu nu am vrut sa descurajez pe nimeni, da prea frumos ziceau aici fetele astea ca se simt minunat si eu nu ma simt ..:):)

meli, sigur ai si tu dreptate si sunt convinsa ca am nevoie de job. nu sunt mama care sa stea acasa cu copiii, sa faca restul- desi le fac, dar pt ca trebuie, nu pt. ca mi-ar face placere in mod deosebit.

chiar contabilizam azi cat timp stau efectiv cu ei..si m-am uitat- pai am pregatit micul dejun, am strans vasele (ramase de seara, ca mi-a fost lene), am bagat la spalat, i-am facut aerosoli lui stefan.
am luat micul dejun impreuna cu stefan.
l-am hranit pe micut.
am iesti afara- aici am stat aprox. 2 ore.

apoi la fel..intinde rufele,preg pranzul, hraneste-l pe mic..l-am dus in camera la joaca, am luat pranzul impreuna cu stefan- felu 2 l-a mancat singur (cu tv ), ca cel mic deja urla, ca trebuia sa adoarma.

deci, am avut activitati cu ei super uzuale, de hranit, grijit, nu distractie nu nimic.

ce draguta esti sa stai tu cu toti 4????aoleo...stefan distruge juma de casa..sau nu intra..:)

a sa va zic faza. ieri am plecat de acasa, cd am ajuns in parc sotu si-a dat seama ca i-a uitat trotineta acasa. no..stefan n-a mai vrut sa coboare din masina :):) dupa 15 minute si interventia salvataore a socrei l-au scos de acolo.

elena si eu incerc sa fiu ferma cu ei.pai cum a fost si faza de ieri dc am zis odata ca ajunge un pahar de suc, chit ca urla nu am facut cum a vrut el..bine, pana la urma i-am mai dat un pic, profoitand ca era fata de la curatenie la noi..am zis sa mearga sa o ajute sa stranga la el in camera si apoi ii mai dau un pic. dar pana atunci a deschis frigiderul de 20sde ori

aha, deci si timea s-a apucat de facut pisu in camera..hihi..si al meu facea in vara. bine ca era cald :)

meli din cate stiu tu ai si bona si atunci un pic altfel e situatia.eu nu imi permit si bona.
azi sunt si eu fresh, ca MINUNE mare mihai s-a trezit DOAR o data, la ora 2. si m-am trezit eu singura pe la 6 jumate :):)

aaa eu vorbeam de dezordine in sensul general, nu legat de curatenie.
ei, ce nu-i simplu cu un copil care vorbeste, mananca cam de toate, se cere la olita, doarme doar o data pe zi, se joaca?...stie sa nu umble la lucruri periculoase, e adaptat la gradinita...cat e de simplu...pentru noi.
normal ca si eu ma bucur cand vad ca ei doi se iubesc, mai ales asta micu atata rade si de e cu lacrimile siroi, daca vine stefan si ii zice linisteste-te..gata rade :)si pentru ei am vrut sa fie 2, ca nu am vrut eu ca stefan sa creasca singur.



Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

ioana, tot am zis sa ajung pe la centru..dar mi-e peste mana..si am reusit de am impartit cumva hainele. dar jucarii mai am. carucior si scoica voi avea dar un picut mai tarziu, peste vreo 2 luni, cd trec la cel sport, respectiv la scaun de masina.
am un sterilizator, primii pasi dc stiti pe cineva interesat.folosit doar la stefan.

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput