Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (106)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Btz, da, eu am fiert gulia alaturi de restul legumelor si apoi am pisat-o.
Paula, sanatate multa, ai grija de tine.

Mami fericita de Raisa - 01.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Referitor la soacre nici a mea nu iese din tipar .Ea este mai desteapta decat toti -si pana la urma ea a crescut doi-nu uita niciodata sa ne arunce pastila.
Cand am fost externati , Luca a vrut sa trecem si pe la ei-nu vreau sa imi amintesc ca in fiecare saptamana trebuie sa merg vrei nu vrei la pranz la ei doar ca nu este Duminica ci Lunea-, a vazut ea cand il schimbam pe Giuliano ca ii iesise o bubita in locul in care a avut canula pentru anestezie fixata cu o garza cu leocoplast ,mi-a adus repede crema speciala pentru ca si ea este alergica .Eu am refuzat-o i-am spus ca nu dau nimic copilului fara sa consult pediatra si am facut bine , pentru ca mai tarziu am sunat-o si mi-a zis sa-l las asa ca se retrage -acum nu mai are nimic.
Eu nu o bag in seama prea mult si sunt distanta nu-mi place sa intru prea mult in amanunte , chiar daca ea isi da silinta sa-mi fie pe plac-este o chestie de feeling , daca nu e , nu e.

mami fericita de Giuliano (07.07.2010)


http://picasaweb.google.com/102421590206055963392

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Bravo Victo, ma bucur ca ai luat atitudine si ai si primit raspuns. Acum sa dea Domnul ca intr-adevar sa se ia masuri.
Crissy multumesc tare de tot. Chiar ieri ma uitam la o ridiche neeagra, cand ma plimbam cu Raul, azi ma duc sa o iau.
Ramona, ne vedem azi la balaceala. Eu vin cu nelipsita masca, acum m-a sunat Cosmin ca ajunge pe 5, ca daca nu vedea el, nu veneam nici noi...

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Poze luna 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Ce sa dormi cu nebunia din scara??
Crissy si Paul e cu ochii pe Bea.
Paula sanatate multa
Da,cea rea vrea sa ne mutam la ea.

Noi am avut un succes nebun cu prunele uscate,ar manca in fiecare dimineata.Eu nu mai zic.

Victo am citit si la subiectul legat de pedeapsa corporala rezultatele de la Protectia Copilului insa nu specificau si ce se va intampla cu acele mamici.



Bytz si Ovi, parinti fericiti de PAUL CHRISTIAN 21.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

buna fetele!

mami Ilinca(Deveghe), LA MULTI ANI
La multi anisori si sarbatoritilor delfinasi
Vladut de CRISPRO!!!
Priscilla Serayah de 86CMM
Victor Petru de KATALINA
sa cresteti mari si sanatosi!!!

Ooana am scris reteta de lasagna de ieri dar nu am mai avut timp sa o postez. dau copy aici asa cum e scrisa ca nu mai am timp sa corectez greselile sper sa intelegi ceva...si am mai scris si o alta reteta de rigatoni al'forno. si mai e o problemuta ...nu am pe cantitati ca la restaurant se face totul din ochi

deci:
lasagna
- sos bolognese
-lapte
-faina
-mozarella
-parmezan
-foi pt lasagna
- se face un sos besamel din faina si lapte care se amesteca pe foc pana ajunge la consistenta uni smantani(atentie sa nu se faca cocolosi) apoi se adauga sosul bolognese peste besamel si se da de pe foc . intre timp se fierb foile pt lasagna al'dente
se pune putin sos in tava pe fund, se adauga un strat de foi de lasagna, se pune mozarella,parmezan ras si sos- se repeta de 3 ori dar la ultimul strat sa fie mozarela, sos si parmezan deasupra . se acopera cu folie de aluminiu si se da la cuptor 30 de min la 200 de grade dupa care se iafolia sise lasa sa se faca o crusta deasupra. se lasa putin la racit si la servire se mai poate adauga mozarella si parmezan.

rigatoni al'forno
-paste(rigatoni)
-mazare(poate fi congelata)
-ciuperci(taiate felii)
-prosciutto cotto sau sunca presata
-putin ulei
-sos napoli
-mozarella
-sare

- se prajeste in ulei mazarea impreuna cu prosciuto cotto(ori sunca praga) si ciupercile. dupa ce s-au calit se adauga sosul napoli si sare dupa gust. se fierb rigatoni separat al'dente dupa care se adauga peste sos , se amesteca bine si se pun intr-o tava (la alegere se pot pune 5 oua fierte tari si taiate rondele) se adauga mozarella deasupra se acopera cu folie aluminiu si se da la cuptor 15 minute la 200 de grade dupa care se ia folia si se mai lasa sa se faca o crusta deasupra.

Racusor pt tiramisu
crema-la 500 gr mascarpone -2 oua si o lingura de zahar. se bat ouale cu mixerul f bine si se adauga mascarpone, se mixeaza pana crema se omogenieaza si devine tare.
cafeaua- sa fie mai moale si se poate pune si putin amaretto

acum fug sa fac la fata de papa


Mami de Andra Maria 02.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Mycya -ai uitat de unt -bechamela se face cu unt , faina si lapte

mami fericita de Giuliano (07.07.2010)


http://picasaweb.google.com/102421590206055963392

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Vladut de CRISPRO, a mai trecut o luna, mami!!
Priscilla Serayah de 86CMM
Victor Petru de KATALINA

Ilinca(Deveghe), LA MULTI ANI!

Azi nu a vrut mandra mea nimic, LM nu prea mai e. Puteti sa mai postati o data ce stimulente se mai pot lua?
Azi am incercat sa ii dau:
- caise
- caise cu mar
- mar
- suc de mar
- caise cu mar si cereale
- caise cu mar, cereale si iaurt
- lapte praf
Nu a vrut nimic din astea, scuipa tot. Fata mea o sa faca foamea dupa ce raman fara LM:(:(


Sanatate multa, Paula


*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anne45

Mycya -ai uitat de unt -bechamela se face cu unt , faina si lapte

mami fericita de Giuliano (07.07.2010)


http://picasaweb.google.com/102421590206055963392

asa mi-a dictat sotul deci nu stiu daca ei pun ori nu unt.


Mami de Andra Maria 02.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bambi_bv spune:

BTZ nu stiu cum vom fi noi, dar sper sa ma pot controla...bine, eu nici acum nu ma contrazic cu alte mamici despre cum sa isi creasca copii sau nu le spun unde cred eu ca gresesc cum mai fac alte "prietene" de-ale mele.Fiecare face cum simte!

Oricum, sfatul meu e sa nu te muti cu socrii! Am cazuri de cupluri nefericite in jurul meu o gramada, din cauza asta.Asa ca si eu prefer sa platesc cu greu rate la banca, si sa nu ma mut cu socrii (ma rog, ei nici nu sunt in Bucuresti, dar mi-as indeplini visul sa plec de aici sa stau in Pitesti) ... sa stau eu linistita cu sotul si copilul nostru si sa nu imi coordoneze nimeni pasii in viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bambi_bv spune:

Victo, in doua cuvinte daca poti, zi-mi si mie despre ce e vorba...mie si celor care mai sunt noi pe aici...scuze...dar sunt o curioasa din fire!

Mergi la inceput