Ce citim azi?

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

Si mie imi placuse padurea norvegiana .
Tocmai asta-i faza cu Murakami, nu scrie deloc-deloc ca un japonez si prin asta e si controversat. Sau cu atat mai interesant

Imi dati si mie niste hinturi despre Margaret Atwood cea pe care vad ca o tot cititi? Ce gen e, cu ce se mananca?


Eu o citesc tot dupa impresiile postate de cineva la aceasta sectiune.E singura carte inceputa ,asa ca nu ma pot pronunta. Dar ca gen SF nu e tocmai favorita mea.Nu mi se pare deosebit de creativa ,poate si pentru ca e aparuta in 1985 si de atunci s-au schimbat multe in domeniu.De exemplu mie imi place Asimov,desi recunosc faptul ca citesc SF accidental.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Corap, sarumana!

Update: muncesc la "Cocosul decapitat" al lui Schlattner. In romana a aparut in 2001, dar autorul n-a fost multumit de traducere si nu s-a mai reeditat. O aveam de muuulta vreme in lista, acum am gasit-o pe okazii. Ma intereseaza mult subiectul - lumea ardeleneasca dinainte de '44, altfel cartea - si nu stiu daca e doar vina traducerii - e ceva cam bolovanoasa si mai degraba biografie decat literatura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Salutare, ca de mult n-am mai fost in vizita:)

Am citit doua carti din categoria 'foarte misto'. Una e 'Zona Sinistra' (nu sinistra, ca in adjectivul nearticulat) a lui Adam Bodor - vai ce mi-a mai placut! Omul asta e un vrajitor minimalist.

Ailalta e 'Badenheim 1939' a lui Aharon Appelfeld, asa un fel de 'Anul trecut la Marienabad' in preajma deportarii.

Ce mai faceti voi?


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ah, am uitat de una dintre cele mai ciudatele experiente din vara asta: Ma Jian - 'Taitei chinezesti'. Interesant desi ramane cam fara suflu in unele bucati.

Ah, si ceva amuzant-ironic-nostalgic: 'Geamantanul' lui Serghei Dovlatov.

Ziceti, bre, ce mai cititi!


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Mihaelka, !

Acum inghit sud-americani. "Tous lex feux le feu" nuvele de Cortezar. Faina.
Am citit recent si am ramas fermecata "Tiera del Fuego" de F. Coloane.

Lecturile de vacanta inca nu-s puse la zi aici :
http://mihaelaquoideneuf.blogspot.com/search/label/lecture

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Eu ma ocup de 3 carti.
Una noua si 2 pe care le recitesc.

David Lodge - Schimb de dame. Asta-i noua.

Recitesc cu placere:

Alba de Cespedes - Caiet proscris
Simone de Beauvoir - Toti oamenii sunt muritori.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Mik, ! Ce ma bucur ca-ti place Cortazar! Eu pe-asta l-as sorbi cu lingura dac-ar fi in fata mea. Din pacate, e la Pere Lachaise.

Sa caut Tiera del Fuego ca mi-ai facut pofta:) Cum o fi titlul in engleza sau s-o fi tradus in romaneste? N-am curaj sa incerc in spaniola:))


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

am aruncat si eu cativa ochi pe dovlatov - nu prea multi, din pacate - eu tot cu stresu' de examen - acu mi l-au si amanat... dar dupa 20 septembrie recuperez eu

maria, poate maine dimineata reusesc sa pun cartile la posta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

cora, succes la examen!

viviana, hmmmm, tanti Simone...Iti place? Nu te temi ca te cartografiaza lumea ca pe o insulita de feminism?:))


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nope, nu ma tem.

Sunt nostalgica zilele astea si m-am aruncat in cartile din tineretea-mi nonsalanta.

Iti poti imagina ca ma ma bate gandul sa mai rasfoiesc Cronin, Thomas Hardy si Taunul?

De ce mi-au placut atunci asa mult?
Cum au evoluat gusturile mele literare?

E ceva ce simt nevoia sa cercetez.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput