Fiv Athena Hospital Dr Giatras Timisoara

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm
Daca le-o fi mai bine in uter embrionilor de Z2 decat in mediul de cultura, asta iarasi este o chestie relativa fiindca..."cate bordeie, atatea obiceie".

Balanta_tm , nu e o chestiune relativa si nici nu e vreun obicei al cuiva, ci e o chestiune binecunoscuta: mediul natural este cel optim pentru dezvoltarea embrionilor. Mediul de cultura, oricat ar fi de performant, ramane un mediu "surogat". Iar atunci cand sunt embrioni putini si/sau nu au o dezvoltare foarte buna in mediul de cultura, se prefera transferul in ziua a 2-a (iar asta nu e "inventie" romaneasca, ci e "importata" chiar si de peste ocean).
In rest, numai bine!

------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati --> 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

smufurash, sincer, ma uimesc anumite replici/interventii ale tale, si nu doar de azi. Ai o prezenta interesanta pe forum, in sensul ca desi esti noua pe aici, ai un fel foarte special de a spune anumite lucruri (iote ca am fost diplomata, sunt mandra de mine ).
De data asta, nu imi mai consum energia sa iti raspund la ultima postare .
(oricum, mi se pare ca te contrazici singura pe alocuri in ultima postare; pentru cine are ochi sa vada si urechi sa auda, normal)
Edit: Nu imi doresc a prelungi in nici un fel aceasta discutie cu tine; este complet lipsit de sens sa fac asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IVANOVAAMA spune:

Dragi fete,
nu va mai certati intre voi. E normal ca cele care nu au reusit sa-si implineasca visul sa fie suparate si sa caute, acum, motivele pentru care s-a intamplat acest lucru. Eu cred, ca totul incepe din start, atunci cand medicul cu care discuti iti spune cate snase ai. Daca ar fi reusita totala ar fi sanse 100%. Dar nimanui nu i se ofera acest procent. Mie, de exemplu mi s-a spus ca am sanse 17%. In rest ce-o vrea bunul Dumnezeu. Toata lumea merge plina de incredere la orice clinica la care se fac fiv-uri si bineinteles ca toata lumea si-ar dori sa-i reuseasca, dar, cateodata, mai intervine si diferenta aceea negativa pana la 100%. Ridicati-va fruntile, pentru ca sunteti tinere (eu am 41 ani) si ganditi-va cum sa faceti sa mergeti mai departe si sa va vedeti visul implinit. Eu zic sa lasati discutiile contradictorii intre voi pentru ca nu au nimic constructiv in ele. Va pup pe toate si va doresc ca, mai devreme sau mai tarziu, fiecare la randul nostru sa devenim mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorianagolea spune:

Deci , nu stiu daca se pune problema de a nu merge mai departe , toate o sa mergem mai departe mai devreme sau mai tarziu .
Problema e ca nimeni nu ne-a spus sansa reala , noi doar ne-am trezit in mijlocul situatiei( cu acordul noatru intr-adevar ) ... si sunt convinsa ca nu sunt doar eu care am avut incredere 100% in dr , in clinica , in ei toti . Si acum vorba unei fete ei nu sunt chiar deloc curiosi ce s-a intamplat cu un lot asa mare de negative ??? Ce a fost in neregula ? Noi , care am facut tot felul de tratamente , analize sau ei cei care ni le-au facut ?
Sincer , nu cred ca am fi fost atat de revoltate daca am fi auzit si cazuri pozitive.
smufurash , tu scrii ca ai facut 3 FIV - uri . Spune -ne si noua unde , cu ce dr.
Cristina , o sa mergi la Tm sa vorbesti cu prof ?
Sau fetele din lotul asta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IVANOVAAMA spune:

Eu am vrut doar sa spun ca mie mi s-a spus ce sansa am (adica 17%) de la inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorianagolea spune:

Fetele vorbeam cu o tipa si ne gandeam sa facem o petitie in care sa cerem niste explicatii ... sa o trimitem la clinica ... ce ziceti ? Ma refer la fetele din lotul de mai ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Fetelor, citesc tot ce se scrie aici, caci, cum poate unele dintre voi stiti, vreau (vroiam) si eu sa fac FIV aici in toamna.
Chiar nu-mi place ce citesc
Fetelor de luna mai, ati pastrat toate intre voi legatura ? Spunea cineva ca ati fost 29, poate cele care au avut test pozitiv nu s-au mai obosit sa scrie pe forum.
Daca totusi, ati pastrat legatura intre voi, si toate sunteti cu rezultat negativ, si mai ales ca aveti dubii ca vi sau programat procedurile in fctie de zborurile doctorului, atunci n-ar fi rau sa cereti o explicatie. Caci reactia doctorului, v-ar ajuta sa luati hotararea daca sa continuati cu FIV aici ,sau sa va indreptati in alta parte. Deaceea cred ca ar fi bine, pt a avea voi o imagine clara a tot ce s-a intamplat, ok ar fi sa dati si doctorului sansa la o replica. Asta, desigur, in cazul in care dansul va dori. Dar macar va puteti face o imagine mai clara.
Cum preturile sunt la acelasi nivel cu cele din Austria\Germania, si mult peste Ungaria, ar trebuie sa primiti acelasi respect. De ce pe topicul de FIV in Europa, fetele cu rezultate negative, nu se simt inselate\neindreptatite, ba chiar au numai cuvinte de lauda pt doctorii care a facut tot posibilul pt ele, si incearca FIV 2 tot in acelasi loc.
Sunt alaturi de voi, fiecare meritati o mica minune in viata voastra
Luptati pt asta !!!!


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

mada, nota 10 pt postare! E excelent ca esti lucida si nu te lasi influentata de parerile personale ce le ai despre aceasta clinica. Pana la urma conteaza reusitele si nu altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna3 spune:

mada -din ce ai citit pe aici sunt fete care au facut punctia vineri si ET duminica,deci nu cred ca are legatura cu zborurile dr.
e si un caz nereusit cu ET de z3 cu embr.de 8 cel...concluzia ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

donna, pai ET nici nu stiu daca se face luni sau marti, caci dansul luni zboara. Dar pe mine nu ma intereseaza cand se face ET, cu cate celule, cati embrioni, ce calitate etc. Pana la urma nu sunt specialiasta, si nici n-ar trebuie sa ne intereseze prea mult (cel putin in Viena, doar daca intrebi in amanunt, ti se zice ce anume ti-au facut), important pt toate, cred eu, este sa vedem rata de reusita, si cel mai important, paciente multumite de servicii, de doctor (indiferent de rezultatul testului). Sunt paciente de Viena, de Sibiu, care din pacate au avut test negativ, dar care totusi au cuvinte de lauda la adresa doctorului, dar asta nu prea vad pe aici, si ma ingrijoreaza aspectul, cred, si pe voi.


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput