Fiv Athena Hospital Dr Giatras Timisoara

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinaemma spune:

Fetelor citesc ,si ma ingrozesc ASA MULTE NEGATIVE!!!!!!!!! eu stiu ca am fost un lot de 29 de cupluri ! Ma intreb atunci ne-am gasit noi doar cele care au rezultatul negativ ?? Care e de fapt procentul lor de reusita?
Sincer va spun ca sunt uimita nu pot sa cred ...toate a-ti facut ET in z 2? Eu stiu ca in ziua in care mi-a facut mie adica (marti) Dl Prof a si plecat la aeroport ....oare de asta la unele in z2 altele maxim z3 ? In functie de norocul de cum au fost programate pt punctie ?
A doua oara ai reducere 300 euro ,mi se pare foarte putin !

De astazi inapoi la servici ,imi reiau viata ....dar sunt atat de trista .............ce sa mai fac ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinaemma spune:

Sigur voi mai incerca !! Dar nu stiu cand si unde , si eu simt nevoia de a discuta cu Dl Prof , sa nu ma intelegeti gresit ca ii caut vinvati pe ei ..doar ca am multe semne de intrebare DE CE ASA MULTE ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna3 spune:

Doamne ajuta fetelor ..sunt la munca ,dar nu pot sa ma concentrez,sunt si eu bulversata
Ma gandesc si la Daciana - care mai are cateva sapt.pana la punctie
sper sa nu te simti descurajata,ai nevoie sa fii optimista
Cristina -ar fi groznic sa fie asa,sa faca transferul ,in functie de zbor ..asta chiar nu cred -dl.profesor e un profesionist si nu cred sa-si permita sa faca asa ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana80 spune:

Fetelor nu-mi vine sa cred ce se intampla!
Sunt speriata de atatea nereusite;luni in 6 am programare si mi se va prescrie si tratamentul....ce sa fac ?deja sunt intrata in hora ...cum sa dau inapoi acum ????
Am o stare ciudata,parca nu mai am acea bucurie ...probabil voi incepe tratamentul si voi vedea pe parcurs cum voi raspunde la tratament,daca ceva nu va merge bine ,voi intrerupe pt.ca nu are rost sa platesc punctie si embriotransfer ;pentru noi este un efort fff mare si nu-mi permit sa arunc cu banii .
Sa mai scrieti daca ati vorbit cu profesorul si ce expliatie vi-a dat!!!!
Totusi pentru lotul din luna iunie sunt fete ???
SINCER FETELOR VA INTELEG DEZAMAGIREA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

daciana, eu nu fac FIV la Athena Hospital, dar citesc aici frecvent.
Eu nu inteleg de ce spui ca esti deja intrata in hora, cata vreme nu ai primit inca schema de tratament. Si chiar de ai fi primit-o, tot nu ai fi fost intrata in hora. Este DOAR decizia ta daca mai faci FIV cu ei sau nu. Totusi, daca te decizi sa mergi in 6 Iunie, poate ar fi bine sa mergi acolo cu intrebari de genul:
- De ce se face ET cel mai adesea la 2 zile si nu la 3 zile, chiar la persoane care au embrioni de 4 celule in ziua 2, deci embrioni foarte buni si promitatori? (sincer, daca ar fi vrut sa imi transfere mie embrioni de 4 celule in Z2, cred ca faceam circul de pe lume acolo). Si nu am inteles care a fost faza cu avionul doctorului; o fata avea suspiciunea ca i-ar fi transferat in Z2 ca asa avea el biletul luat? Daca e asa, mi se pare super, super aiurea...Sau am inteles eu gresit poate...
- De ce rata de succes la ei este inca destul de mica? Au oare medii de cultura bune pt embrioni? Sau nu?
Fetelor, puneti intrebari pana plecati lamurite de acolo! Sunt banii vostri, sperantele voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna3 spune:

legat de ET ziua 2 ,a fost in urma cu aprox.2sapt.la o emisiune pe un post TV invitat dl prof.,am prins din ea vreo 10 min si chiar explica in acea emisiune ca prefera ,la pacientele cu putini embrioni ,sa faca ET in ziua a2-a ,deoarece dansul considera ca au sanse mai mari de dezv,decat in mediul de laborator-asta era explicatia dansului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Cred ca depinde de fiecare clinica si medic ce inseamna "putini" embrioni. De asemenea, cred ca fiecare medic are parerea lui despre transferul de Z2 versus transferul de Z3.
Eu in Z2 am avut 2 embrioni de 4 celule, unul de 2 celule si unul de 0. Si nici macar pt o secunda nu s-a pus problema sa faca ET mai devreme de Z3. In ziua 3, cei ce avusesera 4 celule in Z2 au ajuns de 8, respectiv 7 celule, cel de 2 celule in Z2 a ajuns de 4 celule, iar cel de 0 a ramas tot de 0.
Mi-au fost transferati cei de 8 si 7 celule si s-a prins unul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theodora77 spune:

Fetelor citesc si imi pare rau sa aud de atatea rezultate negative.
Am citit toate comentariile voastre si trag concluzia ca ceva nu a fost facut ca la carte. In primul rand ca sa dai nastere la un copil trebuie indeplinite 3 conditii : sa existe o femeie de la care sa se obtina ovocite, un barbat si un mediu propice unde sa se dezvolte embrionul. La voi primele doua conditi au fost indeplinite , problema necunoscuta este mediul, si anume endometrul sa fie destul de gros si sa nu existe cumva o infectie pe care a-ti contactat-o intre timp ( nu stiu cand a-ti facut ultimele analize de cultura col uterin - daca ati facut aceste analize in urma cu doua sau trei luni de embriotransfer si au fost ok, asta nu inseamna ca intre timp nu aveti candida sau alta infectie). Apoi mai este o problema si anume daca aveti cumva trompele cu hidrosalping, acel lichit poate ajunge in uter si influenta dezvoltarea embrionilor.
Am citit deasemenea ca ET s-a facut la majoritatea fetelor la 2 zile, nu stiu cat de ok este?! Problema este ca doctorul nu a intrebat pe nimeni, dupa cum am citit eu, la cate zile doriti sa vi se faca ET ci va pus in fata faptului implinit ( embrionul sa fie in faza de 4, 8 sau 100 celule adica blastocit), tot mai mult cred ca s-a facut in functie de plecarea lui cu avionul. Itradevar faza de dezvoltare depinde ne numarul embrionilor rezultati si de calitatea acestora dar eu cred ca tot ar fi trebuit sa vi se explice.
Deasemenea cred ca depinde si de cat va tine la pat dupa ET, nu stiu cat v-a tinut la Athena dar am inteles ca la Cluj fetele stau la pat 4 ore dupa ET. Deasemenea difera si procedura cu bautul apei inainte de ET, in unele locuri nu se cere asa ceva.
Cred ca ar trebui sa scrie cat mai multe fete parerile lor, ca sa ne putem da seama de ce este asa mica rata de succes si sa putem trage niste concluzii. Eu cred ca dnul Dr. Giatras este pofesionist dar ca drumurile intre Athena si Timisoara ar fi o mica problema, D-na Dr. Stelea Lavinia este cam repezita iar pentru d-na Carmen Cintu toata stima. Va pup si astept parerile voaste in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna3 spune:

Daciana,

si pe mine m-au intristat si emotionat nereusitele fetelor,mi-am amintit din plin de perioada grea prin care am trecut si eu dupa primul FIV nereusit
mi-am dorit din suflet sa aud de reusite pt.ca nu vreau sa treaca nimeni prin aceste momente,m-a infuriat faptul ca suntem nevoite sa trecem prin asa ceva, ca din pacate pt.a ne implini visul suntem nevoite sa apelam la o metoda care nu are sanse de reusite decat de max.50%,ca inca medicina nu a evoluat atat incat sa avem toate necunoscutele
Eu nu sant in situatia in care am nevoie de aceste reusite pt.a-mi forma sau nu o parere despre dl.prof
Nu vreau sa te influentez nici pe tine si nici pe alte fete,si nici nu cred ca as putea,dar eu am incredere deplina in dansul,incredere castigata in timp,am inceput pe acest drum de 8 luni,care nu au fost defel usoare si o sa continui tot pe acest drum
bafta multa in luarea deciziei corecte si fa cum simti tu,pt.ca tu esti cea mai importanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorianagolea spune:

Credeti-ma ca nu vreau sa influentez in nici un fel vreo decizie ,,, doar imi amintesc de mine acum 1 luna - 2 , cand cautam intr-o disperare pe internet detalii despre ceea ce inseamna un FIV . Mi-as fi dorit sa gasesc mai multe despre clinica , despre dr . Eu in momentul asta vreau doar sa va scriu experienta mea ... e groaznic sa ti se dea sanse 50% si sa iti dai seama ca de fapt nici una nu am avut o sansa macar . Astazi am sunat acolo si am cerut o programare la prof. Asa ca poate o sa va mai lamuresc si poate si pe mine desi nu cred ....
Dar ce pot sa va spun e ca toate ne putem face o idee despre procentajul clinicii .
Si as mai avea o intrebare la fetele care au reusit aici ,,, ar mai putea spune de altcineva din lot ca au reusit ? Una , doua din 30 eu zic ca sunteti minuni...
Cristina , asa am auzit si eu ...ca ar fi o reducere de 300 euro... te ajuta cu ceva ...mie mi se pare...
Nu stiu daca mai conteaza ...
Noi trebuie sa o luam de la capat ... asa ca alte clinici BUNE ( dar cu un procentaj ceva mai real ) stiti ? Eu acum sunt intr-o dilema mare ... IN CINE SA MAI AVEM INCREDERE?

Mergi la inceput