Tragedie in Japonia - stiri si relatari de ACOLO

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

hannen, eu sunt acasa, sotul la golf.
Cumparaturi am facut ieri cat de cat, apa, niste conserve, biscuiti, orez instant, cartofi, morcovi, ceapa, fasole, plus pampersi pt junior.
Baterii aveam in casa, am asigurat generatorul(in caz de opresc curentul), rezervoarele la masini sunt pline.
Multe chiar nu am luat ca nu vrem sa intram in panica mai mult decat suntem.
Vom trai si vom vedea ce va fi!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SabinaY. spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Julie,sabina,nati,ce faceti fetelor?Ati plecat la cumparaturi?
Ma uit la tv cum toate rafturile sunt goale!!!Ce se intimpla?
Se cumpara tot,paine,iaurt,jelly,sausages,apa,hartie igienica,alimente congelate si instant`uri(noodles,supe).Cozi interminabile la benzina.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Aici,in sud,nu este asa.
In magazine sunt alimente,benzina se cumpara normal.
Nu sunt cozi.Insa la noi nu s-a simtit nimic...asta e diferenta
Chiar in seara asta am sa ma duc la cumparaturi,vin cu un upload despre magazine.
De ce hannen?
Pai asa se intampla de obicei.Si cand vine taifunul,rafturile magazinelor sunt goale.Se asigura din timp,ca sunt calculati si organizati si japonezi.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Update - incendiul de la reactorul 4 se spune ca ar fi fost stins, radiatiile se pare ca s-ar datora eliberarii gazelor acumulate, oamenii din zona sunt in continuare sfatuiti sa stea in case.

La cumparaturi o sa merg probabil mai spre seara, in scopul dotarii bagajului de cutremur despre care tot se spune ca trebuie facut.

Probleme nu sunt nici pe aici, pe coasta de vest, de nici un fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Nati,doar ce anunta sa nu ne panicam mai mult decit necesar,sa ne pastram calmul si sa urmam instructiunile.Eu cica nu ma panichez,de aia probabil refuz sa dau fuga la cumparaturi.Ma abtin.
Au anuntat iar citeva zone in care se opreste curentul dar nu am prins de la inceput sa vedem daca suntem inclusi(ieri au fost doar citeva orase din prefectura)nu stiu daca s-a schimbat ceva de ieri pina azi (grupurile 1~5).Ceva,ceva avem si noi prin casa,poate n`om muri de inanitie(sa mai si glumim).
Copiii au venit de la scoala cu informatia sa aiba grija sa nu se ude daca ploua.

Sabina,ma bucur ca nu ati simtit nimic de vineri incoace.Ai grija si fa bagajul ala cum ai promis.Si la sfirsit de an se cumpara cam in acelasi ritm dar nu ai motiv de panica,stii ca se pregatesc pt. libere (magazine inchise ,comoditatea de a iesi pt. orice nimic) dar acum atmosfera parca e alta.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Julie doar ce am deschis si eu tv`ul (s-au trezit fetele si mi-am permis) si am prins exact la sfirsit.Eu am inteles ceva de explozia de abur (dar ca a fost explozie de abur sau nu,nu am inteles).

Saracii oameni,unii nu au baut apa sau nu au fost la toaleta de ieri .

Am inteles ca incendiul s-a stins de la sine???

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Hannen, pai mergi la cumparaturi, nu-i nici o rusine, ba poate fi si terapeutic. Cat despre stres si tensiune, banuiesc ca oricine locuieste in Jp le simte in momentele astea.

Da, la fel ca la celelalte doua, se pare. Ma uit acum la conferinta de presa de la guvern.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Colac peste pupaza,se pune pe nins!Si cica vintul o sa bata tare,dupa ce ca`i frig de ajuns se face si mai frig.Nu au kerosene sau pe unde mai au e pe terminate!

Julie,sotul e in drum spre casa si a luat supermarketurile la rind,din primul a iesit rapid,nu aveau ce cautam noi(paine,lapte..)dar era un loc mai mic,speram ca la unul mai mare sa gaseasca.
Doar ce am vorbit cu o prietena la tel.Cica de dimineata erau rafturile goale la supermarket!!Acum zice ca a intrat in panica (de vreo ora) a iesit afara si a lovit`o mai rau,nu se poate tine in picioare.A mai patit asa cind s-a intilnit intr`un tren cu un criminal (in Ro.) si era sa o omoare si pe ea si pe prietena ei.Am intrebat`o daca s-a uitat la ceva,daca a auzit ceva care sa`i provoace starea dar a zis ca nu.A luat`o subit si nu si`o poate explica.A vrut sa ma atentioneze,sa fiu in alerta...de parca nu`s deja,mi`au amortit mainile pina la cot.
************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Stati calme, fetelor. Io imi calmez nervii acum fumand si impletind.

pe BS 1 explica acum in engleza ce fenomene s-ar fi intamplat la reactorul 2, si de ce ar fi avut loc explozia.

Cica reactoarele 5 si 6 sunt intacte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Nici nu am cuvinte sa-mi exprim admiratia pentru natia asta.Ce diferiti suntem noi de japonezi.Cat de disciplinati si cat de demni sunt oamenii astia in durerea lor.
Momentan noi nu putem decat sa ne rugam pentru toti de acolo si pe viitor poate sa invatam si noi ceva.
Julie e adevarat ce scrie aiciwww.hotnews.ro/stiri-international-8391755-50-muncitori-ultimii-ramasi-centrala-nucleara-fukushima-sint-deja-eroi.htm " target="_blank">http://www.hotnews.ro/stiri-international-8391755-50-muncitori-ultimii-ramasi-centrala-nucleara-fukushima-sint-deja-eroi.htm ?
Sper sa nu fie chiar asa de grav.

ali
Mama fericita de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui Julie

Stati calme, fetelor. Io imi calmez nervii acum fumand si impletind.


Cica reactoarele 5 si 6 sunt intacte.


esti extraordinara

pe cuvant!

este o lectie pentru noi toti, felul in care oamenii pot alege sa raspunda unor astfel de incercari

Julie

ma gandesc la voi si va citesc tot timpul

big hug fetelor!!!


Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

pur si simplu MAMA



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput