Puiuti de Sept-Oct 2011 (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GORGY spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Georgy, ne-ar placea sa fii cu noi cat mai mult!

Oana 11+
Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem un sanatos si la termen!
multumesc Oana, pai nu scapati de mine, ma tin scai , ne vedem maine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui stefy13

Bafta Jade maine!

Fetelor eu nu pot tine pasul cu voi. 2 capitole pe zi ....

+12


eu am o scuza .... am stat ieri si azi acasa si mare lucru n-am facut

lali maaaaama ce bunatate .... eu n-am facut niciodata mucenini. sa-i dea DD sanatate lu' mama ca si azi, ca in fiecare an, tot de la ea am mancat mucenici

mami de Annelies (30.06.2005) si 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Iuuhaaa , 2 capitole deschise intr-o zi intram in cartea recordurilor la forumul odisee


Gorgy,ma bucur sa aud vesti de la tine ,iti doresc numai bine si sa treci cat mai repede peste ceea ce ti s-a intamplat .Eu am pierdut in octombrie la 11 aptamani si ceva si uite-ma graviduta din nou. Iti doresc numai bine si sa vii cu vesti bune cat de curand.

Stefy,medicul meu tot roman este ,dar se simte in accentul lui ca e de multi ani aici.El e mereu pe fuga si greu scot informatiile din gura lui.As vrea sa-l schimb dar am inteles ca e greu,nu se baga nici un ginecolog din moment ce-i apare numele in Mutterpass.
Deci ecografia e vaginala ..pfoaa cat urasc genul asta de eco inca o mica intrebare ,cam cat dureaza masuratorile? E ca la un control normal,cateva minute?
In capitolul trecut am vazut ca ai carucior roz,ai fetita ????????????????

Mi-ati facut pofta de mucenici,cred ca bag si eu maine o portie





10+


:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

JAde.. normal ca tinem pumnii.. si avem emotii,
sper sa imi creasca tensiunea maine asteptand un mesaj de la tine..

Gorgy.. de regula te mai trimite sa iti faci complexul torsch, insa avand numai o sarcina
pierduta, teoretic ei zic ca sunt cauze naturale, abia dupa 3 sarcini se considera o problema..
Daca ai liber pune-te pe treaba ca acum se prinde repede...

Rachel tot iei 600 lei.. deci teoretic mai mult decat ai lua CM.. adica 790 X 0.75 =592...

LALI.. mucenici..... uuuuu


14+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatos !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefy13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alayna
=cam cat dureaza masuratorile? E ca la un control normal,cateva minute?


cam la fel ....un pic mai atent la toate masuratorile.
la mine nu a durat niciodata cateva minute (20-30 )

+ 12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

fetelor dati-mi o idee cum sa trimit excelul... hai ca l-am faurit, si nush cum sa-l trimit

14+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatos !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Gata.. le-am pus pe piccasa..
Sus , putin stanga , apar urmatoarele:
Mail Calendar Documents Photos Reader Web moreSites

selectati documents si gasiti fisierul XLS...

Trebuie sa introduceti doar salariile pe ultimele 6 luni, resp 03-08 sau 04-09 in casutele galbene de sus, si mai la finalul paginii in alte casute galbene,cu rosu, apare valoarea Conc pre/postnatal calculat in functie de nr zilelor lucratoare din luna si de Vn minim pe economie in functie de calificarea in postul in care sunteti incadrate.. daca mai aveti nevoie de alte explicatii va stau la dispozitie..

Daca gasiti greseli va rog sa-mi ziceti


Somnic usor


14+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatos !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Uau fetelor cat de mult puteti tasta, "suferiti" de tastarita :))))
Mi-am luat azi rezultatul de la Bitest (nu stiam ca Bitestul este doar pt sindromul Down) si mi-a iesit asa :
PAPP-A: 4,3 miu/ml ; 1,52MoM
FreeB-hCG: 24,4 ng/mL ; 0,62 MoM

Interpretare:
rezultatul screeningului: negativ
riscul de sindrom Down: mai mic decat 1 din 20.000( la termen)
comentarii: desi riscul de sindrom Down bazat numai pe varsta mamei ar fi de 1 din 1.300, de fapt, riscul este mai mic pe baza nivelurilor de PAPP-A si FreeB-hCG
Acest test nu depisteaza efectele de tub neural din cauza sarcinii timpurii.

Iar anticorpii anti RH (stiti ca am negativ) mi-au iesit absenti, deci e bine.

Acum am o mare rugaminte la voi, cele ce au facut bitestul.cum v-a iesit? sunt ok datele? am vazut ca doar sindromul Down e cel vizat la bitest, e normal?
Si inca o mare mare rugaminte am la voi fetelor, eu am uter retroversat. Mai sunt printre voi fetelor cu uter retroversat? Ce stiti despre asta? Eu deja sunt in sapt 13-14 si am vazut pe net scris ca :" De cele mai multe ori pozitia retroversa a uterului nu influenteaza in nici un fel sarcina, uterul ajungand intr-o pozitie normala sarcinii datorita greutatii fatului in dezvoltare. Dar si aici, rar, pot apare probleme. Este vorba despre cazul in care uterul nu revine incet spre o pozitie normala sarcinii odata cu dezvoltarea fatului ci ramane "prins" in pozitia retroversa in zona pelvina, impiedicandu-se astfel dezvoltarea normala a fatului, ducand pana la pierderea sarcinii."

De ce sunt speriata? LA ultima eco, cea de 12 sapt si 5 zile, nu mi-a vazut nici o moscare inspre bine (de la retrovers la antevers cum e normal) a uterului, si am mai citit undeva pe net ca la inceputul trimestrului doi ar trebuii sa se intoarca ca altfel ....pozitia retroversa in zona pelvina, impiedica dezvoltarea normala a fatului, ducand pana la pierderea sarcinii." sunt groaznic de speriata fetelor, nici nu pot dormii :(((:(((



Sunt insarcinata in 12 sapt cu o minune de la D-zeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neata fetelor....
Va doresc o zi buna , insorita...

Hellena...
din cate imi pot da cu parereA Rezultatele testului sunt ok..
In legatura cu pozitita uterului, eu zic sa nu te mai sperii intr-atat , gandirea negativa ne influenteaza mai tare poate decat un lucru minor... Nu trebuie sa te sperii, si nu mai citit atata pe net chestiile problematice.. lasa doctorul sa isi dea cu parerea si mai ales sa iti zica el ce e de facut..
In rest esti bine?

14+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatos !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Gata.. le-am pus pe piccasa..
Sus , putin stanga , apar urmatoarele:
Mail Calendar Documents Photos Reader Web moreSites

selectati documents si gasiti fisierul XLS...

Trebuie sa introduceti doar salariile pe ultimele 6 luni, resp 03-08 sau 04-09 in casutele galbene de sus, si mai la finalul paginii in alte casute galbene,cu rosu, apare valoarea Conc pre/postnatal calculat in functie de nr zilelor lucratoare din luna si de Vn minim pe economie in functie de calificarea in postul in care sunteti incadrate.. daca mai aveti nevoie de alte explicatii va stau la dispozitie..

Daca gasiti greseli va rog sa-mi ziceti


Somnic usor


14+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatos !


Neata fetele ,

Seidana, sa fii sanatoasa , multumim, traiasca familia ta !

Acu ma duc sa fac calculele.

Oana 11+
Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem un sanatos si la termen!

Mergi la inceput