Film radiologic in primele saptamani de sarcina

Film radiologic in primele saptamani de sarcina | Autor: adellinne_83

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Am o problema - care pentru mine este mare si urgenta.
Sunt insarcinata in 6-7 saptamani si, fara sa stiu despre sarcina, in saptamana 3 am facut un film la plamani pentru a verifica evolutia unei pneumonii mai vechi - lasase o tuse urata, si ca sa fim siguri am facut filmul.
Acum, dupa ce am aflat vestea cea mare, parerile sunt impartite: medicul spune ca e destul de grav, cunostintele si rudele cu studii in domeniu - ca e o loterie pe care am face bine sa o evitam, parintii ca suntem inca tineri si e vreme pentru o alta sarcina fara dureri de cap si nimeni nu ne lamureste...
Noi am vrea sa pastram copilul dar nu sa ne asumam niste riscuri fara rost si sa-l aducem pe lume predispus la probleme majore.
Daca stiti cazuri concrete de probleme aparute din motive similare, dati-mi un sfat, indrumati-ma, ca sincer nu stiu ce sa mai cred.
Va rog tare mult, ajutati-ma!

Va multumesc anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Citat:
citat din mesajul lui adellinne_83

Buna ziua,

Am o problema - care pentru mine este mare si urgenta.
Sunt insarcinata in 6-7 saptamani si, fara sa stiu despre sarcina, in saptamana 3 am facut un film la plamani pentru a verifica evolutia unei pneumonii mai vechi - lasase o tuse urata, si ca sa fim siguri am facut filmul.
Acum, dupa ce am aflat vestea cea mare, parerile sunt impartite: medicul spune ca e destul de grav, cunostintele si rudele cu studii in domeniu - ca e o loterie pe care am face bine sa o evitam, parintii ca suntem inca tineri si e vreme pentru o alta sarcina fara dureri de cap si nimeni nu ne lamureste...
Noi am vrea sa pastram copilul dar nu sa ne asumam niste riscuri fara rost si sa-l aducem pe lume predispus la probleme majore.
Daca stiti cazuri concrete de probleme aparute din motive similare, dati-mi un sfat, indrumati-ma, ca sincer nu stiu ce sa mai cred.
Va rog tare mult, ajutati-ma!

Va multumesc anticipat!


Draga Adelina
iradierea in sarcina e cam asa
- in primul trimestru si mai ales la inceputul lui, se aplica regula "totul sau nimic": adica fie embrionul se pierde din cauza iradierii (deci se produce un avort spontan), fie se mentine fara alte probleme ulterioare.
- in urmatoarele trimestre, fatul suporta doze de iradiere similare cu ale adultului
Cred ca cel mai bine este sa discuti cu ginecologul tau (sper ca ai unul bun), si nu sa te bazezi pe ce spun unii si altii. Dar nu este in niciun caz indicatie de avort.
Eu iti scriu ca medic, cardiolog dar cu un curs de radioprotectie in spate.

Iar pe viitor, si pentru oricine altcineva, femeile nu trebuie sa faca radiografii la mai mult de 10-12 zile dupa ultimul ciclu, adica in perioada postovulatie, existand totdeauna sansa sa fii insarcinata.

Sper sa iei decizia cea mai buna pentru voi,


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! s36 cu un dragalas

AMR 4 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Nu ti-au pus sortul acela protector peste burta care se pune la radiografiile stomatologice? (nu sunt de specialitate, nu stiu daca la Rx pulmonar se poate folosi sort)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adellinne_83 spune:

Multumesc frumos pentru raspunsurile prompte!

In ce priveste sortul de plumb - nici vorba de asa ceva...

Acum incerc sa aflu cantitatea de radiatii emisa de aparatul respectiv de raze, sa il pot compara cu un studiu al Health Physics Society din SUA.
Cei care au facut studiul spun lucruri interesante (in 1-2 saptamani copilul rezista la efectul malformator al radiatiilor insa nu si la efectul letal, cantitate de radiatii peste 5 rad sau 50mSv. Daca e sa nu fie, voi avea un avort spontan sau nu se va dezvolta-totul sau nimic! Pentru 3-8 saptamani, copilul nu este afectat decat de o cantitate de raze peste 20 rad sau 200mSv).
Perioada critica ar fi mai tarziu, 8-15 saptamani, pentru sistemul nervos in dezvoltare al copilului.

E posibil sa vad si sa cred doar ce vreau, insa riscuri oricum exista si fara radiografie - intre 3-15%, oricat de sanatosi am fi, tot e posibil sa nu fie bine.

M-ati ajutat foarte mult, va multumesc frumos - va tin la curent cu detalii daca reusesc sa fac rost de ele.

Va pup,
Adelina

Mergi la inceput