Alaptarea

Alaptarea | Autor: iulia4480

Link direct la acest mesaj

Am si eu o problema. Sunt disperata.Nu am suficient lapte.Am alaptat 3 saptamani si nu a luat in greutate fetita mea decat 150 grame.Statea la san aproape toata ziua. Doctorita pediatru mi-a recomandat lapte praf si san in acelasi timp.De 3 sapt ii dau asa combinat.Vreau sa renunt la laptele praf,dar nu stiu daca e bine.Credeti ca lactatia se va forma normal daca o s-o pun mereu la san?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

150 de grame fatza de greutatea cu care s-a nascut sau fatza de greutatea cu care a iesit din spital? cat a perdut in spital?
daca vrei sa o alaptezi trebuie sa renunti la laptele praf pentru ca atata vreme cat copilul nu stimuleaza destul sanul, nu se produce destul lapte.
faptul ca statea toata ziua la san e absolut normal si nu inseamna ca "nu se satura". dar daca nu va creste ca in graficele pediatrei (ceea ce este foarte probabil) ce o sa faci? incepi din nou cu laptele praf?
tu trebuie sa decizi singura daca alaptezi si ai incredere ca asa e cel mai bine pentru copilul tau sau daca pleci urechea la graficele pediatrei.
Citeste aici foarte bine descris: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156234
as crede ca singura voastra problema acum ar putea fi laptele praf.


Mami de (28.10.2008)/unnecesarean si de (13.11.2010)/VBAC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Iulia, si-a format bebe vreo preferinta pt un program sau bea la ore diferite?

Bebe al meu a luat deasemenea putin in greutate, asa ca ii dadeam la fiecare masa din amindoi sinii si intre cele doua "portii" ii schimbam scutecelul sau lasam 10-15 minute. La inceput vroia sa bea destul de putin, asa ca trebuia sa il "pacalesc" un pic: de la 6 mese am trecut la 7 pe zi. Moasa mi-a spus atunci ca daca nu ia in reutate exact o masa pe zi ii lipseste. La noi a functionat si a luat in greutate - dar a ramas intodeauna pe linia de jos a graficului la greutate in timp ce e pe linia de sus la inaltime (am incercat si lapte praf dar l-a refuzat cu indirjire). II dai lapte praf la fiecare masa? Poate incerci sa ii dai numai la masa de seara dupa ce ii dai sin, ca poate atunci nu mai ai asa mult lapte precum dimineata?

Cite lichide bei pe zi? Ai incercat sa bei ceaiuri pt lactatie ca sa maresti productia? Te hranesti bine?

Poate insa nu e de vina cit lapte ai tu ci ca bebe e mai lenes la mincat...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia4480 spune:

a luat 150 grame fata de greutatea cu care am plecat din maternitate. in maternitate a pierdut 150 grame. nu avea ore fixe de masa.cand plangea si cauta sanul o puneam la san, dupa un timp, plangea iar.beau ceaiuri pt. lactatie.nu prea mancam bine ca nu aveam timp.in ultimul timp am mancat mai bine, am baut mai mult ceai si am pus-o mai des la san si am observat ca mi se intaresc sanii mai des ca inainte.acum ii dau lapte praf mai rar, in principal seara si dimineata. problema e ca o hranesc din ambii sani si daca nu adoarme imediat, dupa o jumatate de ora plange iar de foame, cauta sanul.ce sa fac in situatia asta ca mi se rupe sufletul cand o vad ca plange de foame si sanii mei sunt relativ moi.m-am muls la vreo 6 ore de cand a supt ultima data si am scos din ambii sani 110 ml, iar ea mananca cam 120 ml de lapte praf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Iulia, bebelusul meu plange si la 10 minute dupa ce a mancat. Si a mancat atat de mult incat ii curge laptele din gura. Insa plange pt ca vrea sa fie tinut in brate, sau schimbat, sau alintat, nu de foame. Poate la fel este si la tine, plange pt ca vrea la mami in brate, nu de foame...
Sanii mi sunt flescaiti de tot, nu moi, insa lapte curge. Iar pompa nu o sa scoata niciodata cum scoate bebe, asa ca nu te stresa ca scoti 100-ml.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Sau poate o doarte burta si din cauza asta plange... la noi se intampla zilnic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubita_tiana spune:

buna......si eu am problema ca nu mai creste bebelina mea....
alaptez intensiv de la nasterea ei....din prima clipa..in primele 2 luni a luat care 1.5kg pe luna...luna a3 a luat doar 600....acum a luat 300 g in 2 sapt....
insa de ff multye ori raman fara laptic....fetita se supara...plange....o calmez cu greu....
nu accepta deloc suzeta sau sticluta....am incercat multe modele..nu vrea....decat titi..insa pt ca suge fff des, uneori la 2 ore..alteori si la 1 ora....sanii nu mai acumuleaza lapte suficient...
beau ceaiuri de lactatie, mananc bine, iau pastile pt lapte NUTRINATAL si ricinus comunis-homeopate...si totusi sanii mei nu produc suficient lapte pt ea...citeam ca cu cat suge bebe mai mult, cu atat va fi mai mult lapte.....pai a mea suge toata noaptea.....si ziua de ff multe ori si tot nu produc cat ii trebuie....
ce as mai putea face sa maresc productia, avand in vedere ca nu accepta completarea deloc...nici macar ceai....nici macar laptele meu muls nu-l accepta din biberon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

TANIA, fetia ta a luat foarte bine in greutate, in fiecare luna, asa ca nu vad de ce i-ai da supliment. nu este o regula sa ia in fiecare luna 1,5 kg, ritmul asta rapid de crestere este numai in primele 3 luni, urmand sa scada appoi, treptat.
Eu as alunga toate temerile si mi-as vedea fericita de alaptat, mai departe. Si te mai asteptam si pe la stup

Mergi la inceput