Vine bebe 2. Primul o sa vrea sa suga din nou?

Vine bebe 2. Primul o sa vrea sa suga din nou? | Autor: carena

Link direct la acest mesaj

Buna mamici,
Am un baietel de 1 an si 10 luni, si il astept pe al doilea(diferenta intre ei o sa fie de exact 2 ani). L-am alaptat pe T timp de 1 an si 4 luni, a fost un succes si pentru el si pentru mine. Intarcatul a fost natural(imediat dupa ce am ramas insarcinata), in timp si fara traume pentru niciunul dintre noi. El a ramas inca fan tzitzi, adica daca ma vede la bustul gol vine chiuind la mine. Nu suge dar se prapadeste de ras cu sanul in gurita.
Intrebarea mea este: este posibil sa vrea sa suga din nou cand o sa il vada pe fratiorul lui la san(sper sa am iarasi fericirea sa alaptez)?
Daca il intreb, stie sa spuna ca de acolo urmeaza sa pape bebele mic, atunci cand se va naste, dar mi-e teama sa nu fie traumatizant pentru el. Si nu stiu daca ar trebui sa ii dau sa suga din nou...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Nu stiu cum sa-l refuzi.....

Si intre baietii mei e aceeasi diferenta, numai ca pe cel mare nu l-am putu alapta de la 2.5 luni, dar tot a vrut sa guste lapte de la mami, nu i-a placut.
Iar acum, chiar aseara de fapt, m-a intrebat daca poate sa mai pape si el laptic si de data aceasta i-a placut, bine....m-a si intrebat daca e lapte de vacuta, dar asa frumos a intrebat ca a fost de nerefuzat: l-a intrebat pe fratiorul lui "Theodor, ma lasi si pe mine sa beau din lapticul tau?, uite tu bei de acolo si eu de aici" iar Theodor a fost de acord, eu...cantitate neglijabila


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzuran spune:

Eu am o fetita de 11 luni si un baietel de 2 ani jumate si i-am hranit pe amandoi la san...cel mare nu a vrut sa renunte la san cand eram gravida dar cu putin efort am reusit sa il intarc. Cand s-a nascut cea mica nu a vrut imediat san dar in timp, tot vazandu-ma cum ii dau sa pape la fetita, a vrut si el sa se alinte, i-a placut si uneori si acum vrea sa pape...Mai mult se alinta, cand se simte ca nu mai e in centrul atentiei sau cand ii e dor, vrea un pic de titi...Nu stiu daca e bine sau nu, dar eu ii dau. Ma gandesc ca atata vreme cat el are o anumita independenta (poate de exemplu sa doarma singur la bunici acasa) poate sa aibe si o mica dependenta de mami, sa se mai alinte putin la sanul ei, ce poate fi mai placut cand esti pui micut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

citisem ca in scurta vreme dupa ce nu mai e alaptat copilul "uita" reflexul de supt si nu mai stie cum sa o faca, ca nu e tot la fel cu bautul apei cu paiul (cel putin in majoritatea cazurilor). poate ma insel. ca se alinta la san e altceva, si nu cred ca trebuie sa fie refuzat mai ales cand e un bb2 la mijloc.
eu alaptez un bb de 3 luni si un bb mai mare de 2 ani si 4 luni. celui mare nu ii dau chiar tot timpul cand vrea el, dar cand ii dau este foarte multumit si ii place laptele in sine ca se aude cum inghite cu pofta. insa l-am lasat la san pe toata perioada sarcinii chiar daca nu mai aveam lapte.


Mami de (28.10.2008)/unnecesarean si de (13.11.2010)/VBAC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Carena, eu am alaptat fetita mare pana in luna 4 de sarcina. Avea cam 2 ani si 7 luni. Nu am mai putut, i-am spus o singura data. A simtit si nu a mai cerut.
Pana s-a nascut Sara cred ca a uitat, cum zicea si Alina. A cerut si am lasat-o de 2 ori sa incerce, dar nu a reusit sa suga sau poate pierduse din familiaritatea aceea si nici nu a mai incercat cum trebuie. I-am pus intr-un paharel si nu i-a placut, dar a fost f multumita ca a verificat.:)

Eu oricum eram hotarata, dar i-am dat posibilitatea sa spuna si ea cu adevarat la revedere alaptatului in formula asta noua, de surioara mai mare. Nu e niciun fel de problema acum, suntem in armonie.

Sigur vei gasi atunci varianta potrivita pt voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzuran spune:

ha ha...si eu stiam ca uita, de asta l-am si lasat fara probleme, m-am gandit ca oricum nu o sa mai stie si renunta singur...dar se pare ca nu uitase...E drept, ca el bea dimineata si seara un biberon de lapte dupa ce l-am intarcat...Acum nu mai vrea decat de la surioara lui, cand ea vrea titi, vrea si el, cand ea vrea lapte, vrea si el...asta de fapt nu in tot timpul zilei, ci seara, dupa baita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

La mine fetita a vrut, a suferit cd l-a vazut pe bebe2 la san, asa ca am lasat-o. A pus gurita dar n-a supt. a ras si s-a retras. A incercat de mai multe ori si nu mai stie sa suga, sau nu mai vrea de fapt, ci doar ma testeaza. Cd e suarata si i se pare ca nu i-am acordat destula atentie, imi cere 'tzitzi', de verificat asa...imi aduce si bebelusii ei sa le dau, si nu accepta sa ma prefac, ci trebuie chiar sa scot sanul, ca altfel se supara.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput