Pensie alimentara.... am nevoie de un sfat!

Pensie alimentara.... am nevoie de un sfat! | Autor: Sybille

Link direct la acest mesaj

Buna seara, apelez la cei in masura sa imi dea un sfat adecvat pentru ca efectiv nu stiu ce as putea face mai departe.
Sa incep cu inceputul ca sa puteti intelege despre ce e vorba.
Sunt divortata de aproximativ 15 ani de zile,am ramas cu baiatul meu fiindu-mi mie increditat,definitiv si irevocabil prin hotarare judecatoreasca.
Fostul sot plateste pensie alimentara si atat, nu contribuie absolut cu nimic altceva pt cresterea si educarea copilului.
Copilul meu avea 3 anisori cand noi am divortat, acum se apropie de majorat, in 2 luni va implini 18 ani.
Intre timp eu m-am recasatorit cu un cetatean strain si acum suntem de aproape 4 ani in Austria. Copilul merge la scoala aici, si pana la terminarea liceului mai are 3 ani de zile, pentru ca a fost dat inapoi cu un an din cauza limbii germane pe acre l-a inceput nu avea cum sa o stapaneasca, insa acum dupa 4 ani deja merge la Liceu de Informatica.
In luna februarie eu am trimis catre judecatoria de care apartin in tara, o cerere de marire si prelungire a pensiei de intretinere pt minor pana la terminarea studiilor, dovedind in acest sens cu o adeverinta luata de la liceu, tradusa in limba romana,am trimis copia dupa certificatul de nastere, ultima hotararea judecatoreasca, stiam exact ce sa trimit ca nu era prima data cand solicitam marirea pensiei, tinand cont de faptul ca minorul odata cu cresterea lui cresc si nevoile de crestere si educare.
Am facut specificatia ca numai locuiesc in tara si am specificat deasemenea si noul domicilul ales in tara la o ruda de a mea.
Am solicitat deasemenea judecarea in lipsa mea.
Judecatoria a trimis o citatie la ruda respectiva cu un termen pe 25 februarie, cerand ca sa fiu prezenta si eu si fiul meu.
Nu am inteles de ce. Intre timp a mai venit o intaminare facuta de ex, ca nu ar fi de acord cu marirea pensiei, pentru faptul ca mai are un copil cu handicap dint-o alta relatie si ca va aduce certificate medicale precum si adeverinta de venit.
Pe 4 martie s-a judecat procesul eu nefiind prezenta pt ca nu am cum, si am intrat pe internet si vad ca se amana cauza, citez:
Solutie: pentru a se cita reclamanta cu mentiunea de a se prezenta in fata instantei impreuna cu fiul sau, si fata de cererea de amânare a paratului.
Solutie: pentru a se prezenta reclamanta, împreuna cu fiul în vederea semnarii actiunii
Acum vin si va rog pe cei care sunteti in masura sa ma invatati cam ce as putea face in acest caz pentru ca nu stiu efectiv care ar fi urmatori pasi.Va multumesc anticipat si sper sa gasim impreuna o rezolvare cat mai urgenta.
O seara cat mai placuta va doresc.