Flut(173)-Hai salo,Deea,Danielle!Bv,Shihana,DanaMi

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Happiness, nu mai treci pe la noi ? Cum mai sunteti ? A ce mai spune de surioara? Eu inca astept pozici noi cu bombonica ta roz zambareata

Dinora, nu vii sa ne arati pozici cu bebe Julius? hai te rugammmmmmm!!!

Lalely, e weekend si mai rarut pe aici ? e busy la comp ?

Alina06, tu ce faci? iar pe la fratele tau ? Mie sonda mi-au pus acum vreo luna de zile in urma, sau poate mai mult , nu mai retin, cand am stat eu o noapte ins pital, voiau sa vada de ce nu fac pipi si dup a ce fac daca mai ramane ceva, mi-a pus catater asa pe viu, valeu mama ce m-a mai durut, tare naspa si incomfortabil deci tu sa ceri sa iti puna cand esti inac sub efectul anestezicelor ca altfel e cam naspa Aseara a avut si donsoara mea vreo 2 ore de joaca pe ficatul meu cred, mama ce rau a mai fost, se sucea, se invartea, spui ca ii bagasem ceva pe vena nu alta salta pe acolo cu fundu sau manutele cred scormonea si ma durea , magnaiam burtica si o rugam sa se potoleasca sa nu se mai joace pe acolo ca ma doare si i-a trecut dupa vreo 2 ore si tot o rugam sa faca nani sa ma lase in pace cu gherutele plus ca ma scormone pe la col cred de imi vine sa ma pish pe mine cateodata de durere

lauriciu, ti-a mai trecut din raceala ?

Stefya, azi cum se prezinta situatiunea? nu vrea donsoara sa iasa? M-ai intrebat ieri si eu nu am apucats a mai intru sa iti raspund, aici moasele masoara lungime auterului, cam de pe sub sani, de unde simti tu la mana ca incepe , pana jos la pelvis, deasupra la fofo , si centimetrii trebuie sa fie atatia cate saptamani de sarcina ai , asa mi-au spus ele mie nu are cum sa iasa 48 sapt la tine , nu ai masurat bine palpeaza mai bine si vezi de unde pana unde e uterul si apoi masoara iar

Catank vad ca si azi te petreci, asa e frumos, 3 zile si 3 nopti sa nu uiti sa te mai si odihnesti

danielle, cateva ore si vine si baiatul tatii vad ca deja te-ai bagat in priza las ca o sa fie bine, esti pe maini bune a ajuns daddy back home cu tot ceea ce voiai ? Galerie iti fac mai tarziu sa nu te bbrrr prea tare si prea devreme


_
Mind the Bump!37+ Sophia Nicole

AMR 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Despre nastere pot sa va spun ca m-am trezit la ora 1 sa ma duc la baie la pisu, acolo mi-am dat seama ca am asa niste dureri ca la ciclu dureri pe care le-am mai avut in timpul sarcinii spre sfarsit, deci nu era ceva nou. Ma duc iau un no-spa poate s-or calma, ma pun pe minge de gimnastica si parca mi mai bine, le suport mai usor. Zic ca nu are rost sa-l trezesc pe a meu degeaba si mai bine sa mai doarma daca mergem la spital sa fie odihnit. La ora 2.15 il trezesc pentru ca contractiile erau la mai putin de 10 min, cam 5 min , 6 min si incep sa sangerez jos asa putin. Vede si el pijamaua patata, clar trebuie mers. O sun pe sora-mea si vine si ea si mama ma ajuta sa-mi iau toate lucrurile . Ma imbrac intre contractii si luam si mingea la subrat.
La ora 3.03 il sun pe medic, nu raspunde. La ora 3.10 sunt la maternitate, vine si ne deschide moasa de garda, doamna Iulia. La ora 3.15 mi se face internarea, ma schimb, sus pe masa, dilatatie 6 cm, membrane intregi . Ea : In maxim doua ore nasti.Imi face clisma,nu mi s-a parut o chestie nasoala, dimpotriva mi se pare ca m-a mai usurat.
Ma duc in camera de travaliu pe minge cu sorela langa mine, intre contractii glumesc, si fac misto de mine, cand vine contractia prind barile si respir mai adanc, sorela ma strange de mana , Ce bine ca e langa mine( O voi iubi pentru asta toata viata, nu ca nu as fi iubit-o inainte).Mi s-a facut inainte si un agocalmin ca sa fie mai suportabil. La 5 intru in sala, sus pe masa, dilatatie completa, doctorul soseste si el, parca e mai bine pe masa cracanata, moasa ia un ac si rupe membranele, nici o durere propriu-zsisa cand le-a rupt, pica o gramada de apa, ca o punga mare de apa, vine un val instantaneu de contractii, s-apoi ma lasa un pic. Doamna moasa in rastimp de liniste imi explica cum trebuie sa imping si sa respir, si pozitia, cum trebuie sa ma tin cu bratele. Eu glumeata o avertizez ca am priceput ce o zis, dar nu sunt sigura ca voi putea aplica la durere.
Intre contractii fac glume, se distreaza rezidentii, moasa si doctorul de mine, rad si eu ca sa uit de durere. La prima impingere am impins eficient, doare ca naiba, dar trece, la a doua scap prea mult aer in timp ce imping, trebuie sa-l tin cand imping, la a treia imping bine, dar la sfarsitul contractiei cedez de durere, il simt pe bebe acolo jos cu preseaza cu caputul e aproape iesit, dar nu e afara. Incep sa ma panichez ca e bebe acolo blocat si eu nu pot sa imping. Dupa ce strig o data bine, zic: Domn doctor nu mai pot!!!Doctorul : pana acuma ai fost o doamna si de acuma te faci tiganca!Inca o data si e afara(20 de secunde a fost momentul asta de pierdere),cand imi spune moasa : hai ca nu e bine pt copil sa stea asa de strans, imi trec toate durerile si vine contactia si imping puternic, mai scap un pic de aer, doctorul apasa, si inca una imediat dupa, si gata e bebe afara , simt cum il suceste moasa un pic si il scoate cu totul. Plange Miriam pentru prima data, au grija de ea un minut si mi-o pune in brate, se opreste din plans instantaneu, ca la buton.
Gata, totul, doctorul imi spune ca am scapat si fara taietura. Sunt cea mai fericita. Imi scoate placenta,si in momentul ala as fi putut sa m adau jos de pe masa sa tin bebele in brate, asa de fericita eram ca nimik nu mai simteam.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

STRUMPH DA TU CE MAI FACI?
ai cumparat ieri ce mai aveai nevoie?
ca nu am fost pe faza

si sa stii ca insist sa imi trimiti si mie
macar pe pm
reteta de poale in brau

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 35+ PETRA ADRIANA
AMR MAX 30 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Roxy, ma bucur ca acum ai reusit sa o pui mai bine pe Anastasia sa dea aerul afara, e mai bine acum cred poate n-o face nici colici Cat despre statul tau pe tron azi noapte, ufff... se mai intampla, daca se mai repeta baga multa paine prajita, toast , si trece Evita si tu combinatiile astea bomba care au efect sigur in noapte

Stefana, da tu ce faci mami ? E weekend si nu dai nici un semn ? Toate bune ?

cristina_ph, ce scump e ala micul si ce de mult par are iar fratiroul pare ca il iubeste foarte mult deja, se arata tare grijuliu cu el

Speranta, cum e acasa acum cu bebe? ti-a mai trecut din durerile de tzitzi ? bebe cum se numeste ? cand ai timp sa intri sa ne mai spui de voi , da ? poate ne pui si cateva pozici cu comoara ta

Monas, azi pe unde te mai plimbi? ieri ce facusi ? cu insomniile cum stai ? dar greturile? au trecut sper

xeo, nu ai mai venit sa ne spui ce mai face marmota ai vazut ce aventuri a avut balena vineri , da ? hai ca eu te astept la o

Spiridusha, la tine nici un semn ca vine bebe ? nu mai e mult nici la tine pana la Dpn cum stai cu emotiile?

georgyiuly, ai nascut de nu mai vii deloc pe la noi sau e prea bine cu mama acolo si ai uitat ? te iert daca vii sa ne mai psui de voi si cat AMR putin mai ai

Ally, nu ne-ai spus ce pere ai cumparat ieri in loc de mere a fost tare faza eu i-am luat ieri si ultimele lucrusoare de pe lista, pot sa nasc de acum numai sa aiba oleak de rabdare sa ii si spal hainutele de i le-am luat ieri si apoi are cale libera aseara cand imi framanta ficatul si se invartea si zvarcolea tare ma gandeam, bre ..da mai stai oleak , chit ca ti-am spus ca poti iesi ca ti-am luat tot de pe listuta, mai trebuie sa ti le si spal sa vezi ce fata cuminte s-a facut dupa

Andreea, ce mai fgace bebe Rares?? cand mai ai un pic de timp sa treci sa ne spui si de tine cum te simti si poate ne pui pozici noi ci mai multe cu bebe

_
Mind the Bump!37+ Sophia Nicole

AMR 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

felicitas, ce frumos ai povestit si ce rapid si usor a venit pe lume Miriam uite multe floricele si multi pupici pnetru o asa mami de curajoasa Eu de cateva zile am inceput sa il bat la cap pe domnu sotz ca mi-e frica , ca vad ac se aproprie termenul si m-a luat cu frica , nu stiu de ce si el incearca saracul sa ma incurajeze si imi spune mereu vorbe bune si incurajare, incearca sa ma faca stapana pe mine si pe situatie, ca o sa fie si el acolo, ca eu sunt o fata curajoasa si bla bla uri de astea, dar o sa vedem noi ce curajoasa o sa fiu eu , el cred ca o sa de aochii peste cap la primul meu tipat de durere ehh om trai si om vedea cum o fi

Cami, da am luat tot de pe lista.. vineri mi-am luat tampoane de ale a pentru lauze, 2 pungi a cate 12 , ca scrie pe punga ca iti trebuie cam 24 bucati pentru primele 2 zile, si mi-am mai luat alta cutie de tamp de astea pt lauze de la natracare, dar sunt ceva mai subitri, sa le folosesc dupa ce trece primul val, ala mai puternic, daca mi-o mai trebui o sa-l trimit pe domnu sot la shopping , apoi mi-am luat dischete de sani de la Lansinoh, crema de aia pentru sani tot de la Lansinoh, cadita, betisoare de urechi cu opritor, paturici absorbante de pus pe pat sau pe unde m-oi mai plimba sa am una cu mine sa nu pish patul altuia nu eu, bebe , tamponele de bumbac pentru bebe de curatat fatuca si restul la ce mi-o mai trebui... termometru de apa/camera de la Avent, e foarte fains i bun, la baie bebe se poate juca cu el ca e safe, e ca o floricica si cand il scot din cadita imi arata si temp din camera , i-am gasit si costumas de scos din spital , super frumos si dragalas, m-am indragostit de el pe loc si un set de 2 caciulite sa ii pun pe capsor daca o fi frigut , macar sa le am daca nu o sa le si folosesc , am mai luat niste servetele dezinfectante de alea speciale pentru bebe, de la Milton, si o solutie tot de la aceeasi firma , sa am de dezinfectat pompa si suzete si biberoane daca oi avea nevoie de vreunul, i-am luat un set de 2 bibe de 260ml de la Avent ca erau la reducere de 30% si am spus ca fie acolo , poate imi trebuie, plus ca pompa tot de la avent este , si bine de la pompa e micut de 120 ml, eu i-am luat mai maricele .. am mai luat 2 chestiid e pus in priza sa am lumina in camera, mai difuza , pe timp de noapte, sa nu fie foarte puternica, numai cats a vad sa ii schimb pampersul si sa o mufez la tzitzi ...si in plus am mai luat 2 perechi de papucei, pantofiori si niste ciorapei si sosetele Cam asta i-am luat ce mai aveam pe lista, nu mai stiu daca mai trebuie ceva, eu spun ca am cam terminat... daca o mai fi ceva o sa mai ia si domnu` sotz ca o sa stea cu mine acasa 3 sapt dupa ce nasc , are liber prin lege aceste 3 sapt

_
Mind the Bump!37+ Sophia Nicole

AMR 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

felicitasfelicitariiiiiiiiiiiii
ai povestit super frumossssssss
am si ras si plans citind postarea ta
mi-am adus aminte si de nasterea antoniei
care nu a fost atat de usoara
ca si timp si dilatatie
dar cam la fel
intre contractii jucam zuma si ma plimbam prin sala
apoi cand au aparut la 1 minut
deja plangeam
ca erau f dureroase
si nu apucam sa respir
offfffffffffff
de aceea sper ca de data aceasta sa dureze mai putin
deci nu ai facut nici epidurala nu?

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 35+ PETRA ADRIANA
AMR MAX 30 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

ooooooooooooooo
strumph sa-ti fie de bine cu aceste cumparaturi
chiar ai fost harnicuta
eu mai am de luat o groaza
da stau tare prost cu banii
am avut si cele 2 botezuri
si nu as vrea decat sa apuc sa iau cercelusii pe care mi-i doresc
ibn rest
vorba ta va mai lua si sotul
ca asta e


de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 35+ PETRA ADRIANA
AMR MAX 30 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

gata trancaneala pe ziua de azi , ma duc la bucatarie ca am de oparit varza si facut sarmale , de joi am spus ca fac weekendul asta si aseara am scos niste carne de vita macinata sa se dezghete si azi sa le fac, ca ieri am fost pe drumuri, plus ca facusem vineri seara un castron mare de salata beouf si aseara ma dat-o gata amandoi, azi papam sarmalute abia astept, deja salivez... numai gandindu-ma cum o sa le pap eu cu smantana si mamaliguta

ne auzim mai tarziu o zi frumoasa !!!

a iesit si soarele la LOndra, cand tre` sa fac eu de papa ehh asta e, azi stau in casa ca ieri am cam intins coarda cu plimbarelile



_
Mind the Bump!37+ Sophia Nicole

AMR 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:



Buna ziua burtici si mamici!!!

In week nu am aceesi activitate ca in timpul sapt pt ca este sotul acasa si profitam si noi de timpul ramas doar in 2, chiar daca bebe este prezent deja in burtica.
Strumpitz, Sa poarte printesa Sophia Nicole sanatoasa toate lucrusoarele. Am vazut pozele....m-am indragostit de sanadalute/pantafiori...sunt minunate mami. Sa papi o sarmaluta si pt bebe Eddy dar, cu foaaaarte multa smantana ca asa ne place noua. Ieri am luat si noi cateva: sampon+gel de dus Chicco pt bebe, inca un pachet de pampers new born, o bluzita, 2 jucarele de alea care canta...pt mine antiperspirant Vichy, gel de dus, periuta de dinti, pasta,servetele intime,crema corp.. etc(pt spital), papuci(pe care ai voi arunca dupa) si nu mai stiu acum ce am mai luat.

Deea, sa inteleg ca am luat degeaba 5 luni Fierul asta? Am luat doar Maltofer si Elevit in sarcina.

Merg sa fac o prajitura ceva ca parca as manca ceva facut in casa...

Va pup pe toate si va doresc o duminica frumoasa!!!

Ally , Eduard 36 sapt bebe

AMR 4 saptamani MAXIM !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

felicitas ce frumosss... momentul cand iti pune bebelusul pe piept este unic. si mie mi-a pus-o pe bebelina pe piept imediat, asa cumintica era ea, asa frumoasa...... am pupat-o, am strans-o....
este intr-adevar un moment minunat.

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput