*LMA!!*Puiuti de Randunici 2008! (481)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Citat:
citat din mesajul lui teodora racz

Multumesc fetelor pt.gandurile bune!
Am luat-o si eu asa ca dureri infioratoare de gat,ochi si cap>antibiotic pt.toti 3 ca nu am avut o evolutie buna delocSi azi noapte copiii au facut febra Antonia mai usor dar Tudor a avut si 39;azi dimineata saracul avea ochisorii umflati de la atata nurofen si algocalmin;Nu stiti ceva naturist sau homeopatic care scade febra?Dureri de burta mai are inca si nici nu-i de mirare de la atatea medicamente;de aproape un an el nu s-a inbolnavit si atunci doar raceli rezolvate cu influcid si propolis!De ce se tine febra asta scai,de ce nu scade?Plus ca nu are nici pofta de mancare!
Sper mai tarziu sa intru cu vesti mai bune ca altfel o iau.....razna!


Ne gandim la tine!
Uite ce am gasit:
Remedii naturiste pentru febr#259;
<<Unele plante medicinale pot face minuni atunci când avem febr#259;. Iarba-mâ#355;ei, echinacea, socul sau lemnul-dulce sunt doar câteva dintre acestea.Febra apare atunci când temperatura corpului dep#259;#351;e#351;te 37 de grede Celsius. Cauzele sunt variate. Poate fi vorba de o infec#355;ie viral#259; sau bacterian#259; sau de o reac#355;ie alergic#259;. De cele mai multe ori, febra este un aliat al organismului împotriva infec#355;iei. Cre#351;terea temperaturii corpului stimuleaz#259; producerea celulelor albe din sânge, responsabile de ap#259;rarea împotriva agen#355;ilor infec#355;io#351;i. La un adult, un nivel ridicat al febrei arat#259; gravitatea bolii, în timp ce la copii, ace#351;tia pot avea o febr#259; mai mare în cazul unei viroze respiratorii de gravitate medie decât în cazul unei infec#355;ii bacteriene serioase.
Remediile naturiste pot s#259; fie, de asemenea, de ajutor, mai ales dac#259; bolnavii nu tolereaz#259; anumite antitermice. La copiii mici, de exemplu, nu se folose#351;te aspirina pentru c#259; poate duce la apari#355;ia Sindromului Reye. Medicina popular#259; recomand#259; comprese cu ceap#259; ras#259; sau cartof crud ras pe r#259;z#259;toarea mare, aplicate pe frunte, mâini sau picioare. Pot s#259; fie utile #351;i împachet#259;ri ale pieptului cu prosoape îmbibate în ap#259; la temperatura camerei timp de 40-45 de minute sau du#351;uri cu ap#259; c#259;ldu#355;#259;. Administrarea de lichide în cantitate mare este foarte important#259; îns#259; acestea nu trebuie s#259; fie reci sau fierbin#355;i.

Amestecurile de plante sunt eficiente

Dintre plantele medicinale, iarba-mâ#355;ei sau catu#351;nica are efecte sudorifice #351;i de sc#259;dere a febrei. La copii se fac clisme cu un ceai ob#355;inut dintr-o lingur#259; de plant#259; prin infuzare cu un litru de ap#259;. Sunt eficiente în convulsii #351;i febr#259;. La adul#355;i, infuzia concentrat#259; de iarba-mâ#355;ei amelioreaz#259; durerile de cap.
Tinctura sau ceaiul de echinacea ajut#259; la sc#259;derea febrei. Efectul este mai accentuat dac#259; se folose#351;te în combina#355;ie cu smirn#259;. Mai poate fi folosit#259; infuzie cald#259;, ob#355;inut#259; din dou#259; linguri#355;e de isop la o can#259; de ap#259;, administrat#259; de dou#259; ori pe zi (diminea#355;a #351;i seara). Poate fi folosit#259; #351;i infuzie de flori de soc. Are efecte sudorifice (stimuleaz#259; transpira#355;ia #351;i reglarea temperaturii corpului).
Isopul poate fi combinat cu lemn-dulce. De asemenea, se pot fierbe 150 de grame de lemn-dulce cu 75 de grame de ghimbir într-un vas, cu ap#259; cât s#259; le acopere. Se fierb pân#259; când apa scade la jum#259;tate. Lichidul ob#355;inut se filtreaz#259; #351;i se bea c#259;ldu#355;, de dou#259; ori pe zi. Extractul de usturoi singur sau în amestec cu extract de cimbru este alt remediu popular mai mult sau mai pu#355;in eficient.
Foarte eficient este, în schimb, un amestec în p#259;r#355;i egale de flori de soc, flori de tei, p#259;p#259;die, #355;intaur#259;, coad#259; de salcie #351;i conuri de hamei, din care se prepar#259; un decoct. Se administreaz#259; pe cale oral#259;.>>
Sper sa-ti fie de folos!
Sanatate tie si puiutilor tai ! Sa auzim numai de bine!

Mariana, mamica de Bianca Alessia, berbecutza mea iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora racz spune:

Multumesc pt.sfaturi!
Tudor nu a mai facut febra de azi noapte dar acum are Antonia si eu;scriu cu o compresa pe frunte,ma dor ochii,capul,carnea pe mine;ce viroza o fi asta fara rosu in gat si cu febra mare?
Mama s-a intors dintr-o calatorie exact cu aceleasi simptome ca noi;deci n-am ajutor decat pe sotul!
Olga am fost eu cu Antonia la expozitie dar iti dai seama in ce stare eram numai chef nu aveam;asa de mila mi-a fost de ea ca avea febra si nu se simtea bine pe cand ceilalti copii alergau si erau tare veseli;cand voi fi in stare voi pune ceva poze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora racz spune:

Am uitat sa spun

LA MULTI ANI ADRIAN!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

La Multi Ani ADRIAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:


randunici dragi!
Va invit (chiar daca e asa tarziu ) la o portie de placinta cu branza si stafide , doar ce am scos-o din cuptor...
Ma duc sa strang si sa fac si un si gata la culcarica, am fost ca o astazi.
Teodora sa aveti o noapte linistita!

Noapte buna fetelor!



Mariana, mamica de Bianca Alessia, berbecutza mea iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

randunici!

Am intrat sa vad ce mai ciripiti, dar observ ca e cam liniste pe ramurica . Eu o am pe Bianca cu tati la plimbare si am ceva timp sa-mi fac unghiile.
Teodora cum mai sunteti?
Sa inteleg ca "no news, good news"?

mrlh unde te-ai ascuns?

Va doresc o zi buna in continuare!

la randunici, bebice si bebici!

Mariana, mamica de Bianca Alessia, berbecutza mea iubita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora racz spune:

Mariana dau raportul!Tudor fara febra,Antonia nu a mai avut de azi noapte dar acum are 37,7si o doare capul;mie a inceput sa-mi curga tare nasul si parca tusesc mai tare;macar nu ma mai dor ochii,am inceput sa ma mai misc;Tudor cand ma vedea intinsa ma tot punea sa ma ridic si sa-mi iau compresa de pe frunte;
Acum a inceput si sotul dar i-am dat deja medicamente si sper ca sa-l ocoleasca;
Multumesc de felia cu branza mi-a lasat gura apa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Teodora va uram sanatate si inasantosire grabnica,se pare ca pe voi epidemia v-a lovit din plinimi pare sincer rau.Noi momentan am reusit sa ne ferim de urata raceala.Sper sa ne auzim sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrlh spune:

Buna fetelor!

Scuze ca am disparut pentru o perioada, dar stau
foarte prost cu timpul. Scriu de pe telefon, asa ca e
posibil sa fac si ceva greseli.
In primul rand trebuie sa-i urez sanatate multa
Teodorei si puiutilor ei.
In al doilea rand sunt datoare cu un "La multi ani!"
si numai bucurii, sanatate si noroc sarbatoritilor
carora n-am apucat sa le transmit toate cele bune.
Despre noi: Delia - 11.04.2008, iar Monica - 17.07.2010.
Delia este nascuta la Medlife, iar Monica la clinica Isis
(multumesc sovieticai pentru asta).
Noi am avut o alarma falsa (cred, sper) de probleme
cu amigdalele. Delia are niste ganglioni maricei,
iar medicul a zis ca poate fi un semn de infectie.
In plus mi s-a parut ca are amigdalele cam mari,
desi nu s-a vaitat ca o doare ceva.
Prin urmare sambata dimineata eram la recoltat
analize. O parte din ele sunt gata si se pare ca
a fost alarma falsa. Vsh-ul, proteina C reactiva si IgM
au iesit normale. Acum asteptam rezultatele
la exudat. Sper ca totul sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrlh spune:

Ariel cum merg pregatirile pentru targ?Dar pentru marea evadare?
Sunteti hotarati sa plecati din tara? Ati stabilit o tinta?
Kitzy cum sunteti? Sper ca puiul este bine!
Fetele care aveti vesti despre Siluan, va rog spuneti-ne si noua cum se simte.
Va las acum. Va doresc sa aveti o saptamana minunata ca voi!

Mergi la inceput