Puiuti de Sept-Oct 2011 (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Eu zic sa le trecem pe cele de care ne amintim acum . Pe parcurs daca ne mai aducem aminte mai adaugam si sa speram ca incheiem si lista aici.
Recapitulare : carmencitar, ioana_iasi, uliasi, gorgy, lary74.

13+si mami de Razvan 7 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Pentru raceala puteti lua oscillococcinum, dar functioneaza mai bine cand prinzi raceala la inceput. Daca nu cedeaza cu ceaiuri cu miere si lamaie puteti lua 1-2 paracetamol pe zi, dar musai sa fie simplu, nu sinus. Iar in caz de febra 1-2 algocalmin. Mare atentie la picaturile de nas, sunt contraindicate. Eu i-am zis medicului ca ma sufoc daca nu pun si mi-a recomandat inhalatii cu ceai de musetel. Nu va zic ce mult m-a ajutat.

bujo mami de Filip si 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Citat:
citat din mesajul lui camady

Eu zic sa le trecem pe cele de care ne amintim acum . Pe parcurs daca ne mai aducem aminte mai adaugam si sa speram ca incheiem si lista aici.
Recapitulare : carmencitar, ioana_iasi, uliasi, gorgy, lary74.

13+si mami de Razvan 7 anisori


Continuare
Jone2672001 si Magddalena.


Revin dupa recapitulare .

Ajutati trandafirasul Raisa sa infloreasca
Lali de Paul ( 01.10.2009)! si 13+

Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

ce imi place, v-am lasat la mijlocul capitolului trecut si va gasesc cu altul nou,si cu doua pagini scrise in el !

Ancaroro mamico esti nepetuita, ne ajuti tare mult cu informatiile tale despre cum putem sa ne obligam sefii sa ne asculte in unele chestii. Daca as fi stiut si eu la nasterea lui Paul ce bine ar fi fost... Eu nu am primit salariul bonus la nastere de la sef pentru ca nu mi-a primit cererea ,si nu am putut demonstra cai-am dat-o .Nu am stiut ce sa fac mai departe si am lasat-o asa.Stiu ca mai am un an si ceva dreptul sa cer acei bani,o sa mai incerc o data la nasterea celui de-al doilea,pentru amandoi , poate ma i-a la alergat prin magazin ...

Atoshika da,in Moldova la pepene galben se zice "zamos" si la cel verde " harbuz " .
Nane bine ai venit inre noi .

Loredana si pe mine m-a luat raceala,din cauza mea ca am iesit mult prea subtire imbracata marti ,si desi mi-a fost frig nu m-am intors sa imi pun ceva in plus pe mine. Aseara mi-am facut ceai si am baut cat am putut de mult si de fierbinte,ceai din tei,menta,musetel si lamaie. Am pus si cateva picaturi de vit c bonus,ca parca nu era destul de acru. A,si am luat un paracetamol,pentru ca simteam ca imi ies flacari pe nas ,desi termometrul arata 36.9 .Apoi m-am bagat la plapumioara si am facut nani. Azi am luat-o de la capat cu ceaiurile,in plus am luat stodat ( siropul lui fi-miu ) ,pentru ca am flegma in cat si nu o pot rupe.

Foarte bun sfatul Seidanei .

Cat despre ceaiurile interzise in sarcina,nu stiu ce sa zic. Sunt intradevar multe plante folosite in vechime pentru provocarea contractiilor,pentru provocarea avortului, dar alea nu se fac infuzie cu o lingurita de planta maruntita la 500-600 ml apa,ci se face decoct,ceai super-concentrat. Sau se bea in cantitati industriale,nu cateva cani de plante amestecate,facute infuzie. n plus ,sa nu itam ca fiecare dintre noi e diferita de cealalta,ce imi face mie bine,sau imi place la gust,poate alteia sa ii provoace o alergie de sa nu stie cum sa scape de ea.


Va pupesc ,eu dispar devreme in seara asta,ma bag mai repede in scutece , ca imi vajaie capul.

Ajutati trandafirasul Raisa sa infloreasca
Lali de Paul ( 01.10.2009)! si 13+

Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyah spune:

Paai eu nu am intrat de miercuri (adica am lipsit numai aseara) si deja am sarit de tot capitolul 14!!!

Vestea buna este ca am fost aseara la eco si totul este bine!! BB a crescut acum are capusor diferentiat si manute si picioruse!! WOWWWW!! Acu 2 saptamani era o mogaldeata mica, nedefinita!!

Plus ca am auzit si inimioara ceea ce a fost f emotionant!!

Asa ca daca totul a fost OK, am si anuntat lumea de vestea cea mare!!

Va pup si o seara buna!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Fetelor, vin cu noutatile. Si bune, si mai putin bune.
Bebicul meu este BAIAT, asadar, putem pune caruciorul albastru in dreptul lui in listuta, se vede putulica bine de tot, deci sigur e baietel.
Masuratorile lui sunt:
BPD: 1,75cm
AC: 5,89 cm
FL: 0,71 cm
CRL: 5,54 cm
NT: 0,90 mm

va rog fetelor, imi puteti si mie traduce masuratorile astea? Sunt in sapt 13. Sper ca masuratorile lui sa fie in "grafic". As vrea tare mult sa mi le "traduceti" si sa le putem confrunta unele cu altele (fetele din 13 sapt sau cele care au sarcina mai mare si pot scrie masuratorile bebeului scump de la 12-13 sapt, tare mult as vrea )

Ce am mai prost sa va spun este ca, la analize, la microbiologie, si anume mai clar la
mycloplasma hominis, ureaplasma si antibiograma vizuala mi-a iesit prezent ureaplasma urealyticum....motiv pt care mi-a prescris (peste 2 sapt sa incep tratamentul pt ca atunci ar fi mai mare bebicul si deci, mai rezistent) cu sumamed si macmiror complex....2 antibiotice....sunt speriata fetelor :(((


Astazi am facut Bitestul (pe miercuri-joi primesc rezultatul) si dozarea de anticorpi (am RH negativ, asa cum stiti deja ca v-am povestit).

Va pup cu mult drag pe toate, fetele care au pierdut sarcina, sunt cu sufletul alaturi de voi si maine ma voi duce la biserica sa-l impartasesc si pe piticul din burtica si voi aprinde cate o lumanare pt absolut toti copiii pierduti din odiseea noastra. As vrea sa va cunosc pt toate, fiti puternice, D-zeu ne ajuta, si El stie cel mai bine ce si de ce face...exista o motivatie divina in tot, acum poate nu o cunoasteti, insa timpul va demonstra asta.
Pt toate fetele, va strang (virtual) in brate si sunt langa voi.


Sunt insarcinata in 12 sapt cu o minune de la D-zeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

fetelor ce viteza aveti la scris..in fiecare zi stau cate o ora si va tot citesc..intreba cineva de bataile inimii..eu am facut eco la exact 6 saptamani si ii batea inimioara si era mititel cred cat un bob de mazare..cat despre pepene la noi in ardeal se spune lubenita
alyah ma bucur ca sunteti bine si abea astept si eu sacreasca mai mare sa ma duc sa fac un eco sa il vedem sau sa o vedem in toata splendoarea doar ca dr m-a chemat pe la 10 saptamani

MULTUMESC DOAMNE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Jade,abia acum am vazut pozele si m-ai temrinat cu bebele tau, nu imi vine sa cred cum se vede,cat de bine definit este totul,ma tot uit la poza asta..eu nu am vazut nimik, mi-a aratat si mie dr ca uite aici capul,uite aici manutele..dar nu am putut distinge nimik:), cred ca trebuie sa fie un eco super performant

Zubi, mami14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna fetele dragutele

camady Cele mai calde ganduri si urari de sanatate, fericire, bucurii si impliniri. Sa fii iubita si fericita in fiecare moment al vietii tale, alaturi de cei dragi. LA MULTI ANI!





Cu ajutorul, Bunului Dumnezeu, Sfantului Nectarie, Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu Izbavitoarea sunt 13+ cu .
Doamne, ajuta-ne in continuare!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaBu spune:

seidana da no-spa iau obligatoriu 3 pe zi la 8 ore.
Multumesc pentru felicitari.

Acum pun si eu poza cu bebelu, numai ca mi s-a stricat scannerul si o sa pun cu poza de pe telefon :D sper sa se vada bine


LA MULTI ANI CAMADY sa fiti sanatosi ca acum sunteti 2

gata am pus poze in picasa

DD a facut o minune! Sunt o fost aspiranta optimista si -duta fericita! 8+

SILUAN TREBUIE SA TRAIASCA! DA-TI O MANA DE AJUTOR!!!

Mergi la inceput