Strumfi si prichindei iulie-august 2011 (26)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Am vazut ca la medlife s+a facut 200 ron cursul si daca tot nasca acolo, o sa merg la ei. Oricum la Bucur nu imi e chiar la indemana, bine nici Grivita nu e chiar colea.

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Uitati programul de la cursul pentru gravide, dar nu stiu cat de valabil este - mi l-a trimis acum doua saptamani. Mai bine scrieti-i voi direct d-nei Balasoiu, scoalamamei@yahoo.com.

Program de curs

a) Seria 1 - se va desfasura in data de 6 ianuarie, 13 ianuarie, 20 ianuarie, 27 ianuarie, 01 februarie, intre orele 16.30 – 18.30
b) Seria 2 – in data de 3 februarie , 10 februarie, 17 februarie, 24 februarie, 28 februarie – intre ora 15.00 – 16.50
c) Seria 3 – se va desfasura in 3 februarie , 10 februarie, 17 februarie, 24 februarie, 28 februarie – intre ora 17.00 – 19.00 SERIE COMPLETA – nu se mai fac inscrieri
d) Seria 7. (sambata) se va desfasura in data de 12 februarie, 19 februarie, 26 februarie intre orele 11.00 – 14.20 (cu pauza)
e) Seria 4 – se va desfasura in data de 3 martie, 10 martie, 17 martie, 24 martie, 31 martie – intre orele 15.00 – 16.50
f) Seria 5 – se va desfasura in data de 3 martie, 10 martie, 17 martie, 24 martie, 31 martie – intre orele 17.00 – 19.00
g) Seria 8. (sambata) se va desfasura in data de 12 martie, 19 martie, 26 martie intre orele 11.00 – 14.20 (cu pauza)
h) Seria 6 - se va desfasura in data de 7 aprilie, 14 aprilie, 21 aprilie, 28 aprilie, 3 mai – intre orele 17.00 – 19.00.
i) Seria 9 - se va desfasura in data de 5 mai, 12 mai, 19 mai, 26 mai, 2 iunie - intre orele 17.00 – 19.00.
j) Seria 10 (sambata) se va desfasura in data de 14 mai, 21 mai, 28 mai intre orele 11.00 – 14.20 (cu pauza)


DPN 4 iulie 2011 - baby boy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

La Filantropia sunt gratuite.

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Thaimeed de ce ai facut amnio? ceva probleme?

Cursurile astea si eu vreau sa le fac... initial ma interesa un curs de sport pt gravide, dar trebuia sa ai 21 de sapt. la inscriere, acum o luna. Cah.
La Filantropia sunt gratuite, zici? interesant... si nici la Bucur nu-i de colea
Ma sfatuiesc cu sotul

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Si agenda de curs e mai jos.
Fiecare se duce unde vrea, nici mie nu mi-e aproape Bucur, dar ma duc cu sotul meu si 150 de lei nu mi s-a parut un capat de tara, daca tot dam 1500 - 2500 de lei pe un carut... Prefer sa aflu lucruri clare de la profesionisti decat zvonuri de pe net. Pup!

Agenda de curs

Primul modul: - Anatomia si fiziologia sarcinii. Schimbari normale si fiziologice in sarcina, Importanta consultatiei prenatale, Ce mananc cand sunt gravida? - alimente permise si interzise in sarcina, Igiena sarcinii, Stil de viata sanatos, balans pelvic, exercitii Kegel, miscarea în sarcina, exercitii fizice utile,
Modul 2 - Masuri de confort si tehnici de relaxare in sarcina (postura corecta, masajul in sarcina, somnul la gravide, meloterapia, aromoterapia, cromoterapia, imageria mentala, hidroterapia), respiratia in sarcina si travaliu,
Modul 3 - Planul de nastere si bagajul de spital, Semne pozitive de travaliu, Semne de alarma travaliu timpuriu, Tehnici de confort pentru travaliu timpuriu, Travaliul activ, Sprijin emotional si fizic în travaliu, Statii de travaliu Tehnici de respiratie în stadiul al doilea de travaliu, Cum sa înfruntam un travaliu lung, Pozitii pentru împingere, Restrictii de miscare, mâncare si bautura în travaliu, Expulzia si nasterea, Epiziotomia, Nasterea prin cezariana, Celule stem, Rolul partenerului, familiei, prietenilor; Importanta nesepararii, contactului apropriat si frecvent pentru mama si nou nascut
Modul 4 - Lauzia fiziologica, Anatomia si fiziologia alaptarii, Ce mancam cand alaptam?, Beneficiile alaptarii la san pentru mama, copil si societate, Cum se produce laptele. Mecanismul suptului. Initierea si stimularea lactatiei, Pozitionarea pentru alaptare si atasarea corecta la san. Alaptarea eficienta si ineficienta, Compozitia laptelui de mama, Laptele praf , Semnele timpurii de foame ale nou nascutului, Mulsul si conservarea laptelui. Incidentele alaptarii, Fizionomia nou nascutului, necesitatile si abilitatile lor, Cum arata copilul meu?, Comportamentul nou-nascutului dupa nastere,
Modul 5 - Ingrijirea nou nascutului si sugarului – demonstratii practice - (toaleta partiala, baia generala a nou nascutului, igiena imbracamintii, igiena mediului nou nascutului, masajul nou nascutului), Regimul de viata al nou nascutului, Schema de vaccinare, Semnale de alarma pentru depresia post-partum, Sexualitatea postpartum, Drepturile femeii gravide (legislatie).


DPN 4 iulie 2011 - baby boy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Savvy am vazut ca marea parte a acestor cursuri platite se adreseaza gravidelor peste un anumit nr de saptamani... aici e vreo conditie?
De asemenea, e 150 ron de persoana? sau de cuplu?

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Draga Ireth,

Nu, eu am 22 s 4z si nu m-a intrebat nimeni cat am. 150 de lei suma finala-finala (tu si sotul, 5 sedinte).


Citat:
citat din mesajul lui Ireth

Savvy am vazut ca marea parte a acestor cursuri platite se adreseaza gravidelor peste un anumit nr de saptamani... aici e vreo conditie?
De asemenea, e 150 ron de persoana? sau de cuplu?

17+


DPN 4 iulie 2011 - baby boy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thaimeed spune:

Ireth, am facut amnio pentru ca imi iesise risc crescut de sindrom down... dar nu se luase in considerare riscul de varsta (am 37 de ani)! Dar am facut amnio si acum sunt linistita... ca fata este perfect sanatoasa!

Theo 20+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaaa spune:

Anaemi esti la fel k mine,22s si o zi ,si la kg cam la fel:D

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Savvy pana una alta ne povestesti tu

20+

Mergi la inceput