Strumfi si prichindei iulie-august 2011 (26)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

BIne ai venit!

Uleiul de masline si uleiul de migdale au rezultate foarte bune - cel putin la mine, mai ales uleiul de migdale, ca nu mai am incredere in cremele pline de parabeni. Mai nou insa, trebuie sa imi cam spal hainele - mai des, vreau sa zic, ca uneori am senzatia ca miros a cartofi prajiti, din cauza uleiului.
Ia uleiul in cantitate mare, on-line, ca de la farmacie e mai scump - 5 lei sticluta de 10 ml.

Citat:
citat din mesajul lui thaimeed

Pana acum am avut o sarcina usoara! In primele luni nu m-am confruntat decat cu ceva dureri de cap si o stare de somnolenta aproape permanenta.

Acum, e mai bine cu somnul, dar a aparut o alta problema.... pielea foarte uscata. Atat de uscata incat uneori ma ustura de parca ar fi caprata.

Voi aveti aceasta problema? ce creme folositi?

Theo 20+ cu


DPN 4 iulie 2011 - baby boy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Babyblue, eu nasc la Sp. Universitar, cu Dr. Bogdan Ciontea.
Multumiri de actualizari!

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

dc tot stau aks dimineata de ma plictisesc, mkr o sa ma ocup eu sa trec pe prima pagina cu cine nastem si unde. la sugestia alexiei.

asa ca va rog, sa mai spuneti care cu cine nasteti ca sa fiti trecute in fata.

pupici.

_

Babyblue va pupa pe toti!!
16+ cu
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.







DPN 4 iulie 2011 - baby boy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iul_aug2011 spune:

rezolvat!

Babyblue

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Rammy, o sa fie bine

Mihaela, am pierdut mesajul unde ai scris de chist, eu am avut un chist ovarian urias care a disparut complet dupa prima sarcina, scaldat cum a fost in cantitatea imensa de progesteron

Se scot toate biberoanele care contin BPA, sper ca se va interzice plasticul cu BPA in toate produsele pentru copii. Era si cazul, in alte tari UE BPA e scos demult

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

thaimeed bine ai venit.
eu sunt disperata din cauza mancarimilor, am facut analizele de rigoare, multumesc lui DD nu e ficatul ... se pare ca e doar prurit de sarcina si o sa o duc asa inca 4 luni si-un pic. Degeaba iti spun ce creme folosesc, cat de des fac masaj, ca tot nu imi folosesc
mihaelaV felicitari pentru . pare rau ca nu te simti bine si pt chist. sper sa iti treaca.
v florina super faina faza cu patutul ...
ilida

Citat:
Laura13 - m-ai terminat cu povestea ta, bine ca ai trecut peste si fara sechele, cred ca esti o femeie foarte puternica!

sincer, nu. sunt om, cu slabiciunile si cu lipsurile mele. si cu o frica uriasa de durere. de aceea am zis: daca eu am putut sa nasc natural, poate orice. mai ales ca ... nu stiu cum sa zic ... dar eu nu am ramas cu sechele ... adica ma uitam (si atunci si acum) la Dani si as lua-o de la capat daca ar fi nevoie. pustiul merita ORICE.
rammy tin pumnii
mai revin

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si prichindel
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Dragi burtici,

Am inceput cursul pentru gravide - si mi-a placut foarte mult, cu toate ca am fost vreo 10 mamici si 7 tatici intr-o camera micuta. Primul curs a avut multe teme, prezentate cu ajutorul proiectorului (Fiziologia sarcinii, Alimentatia, Igiena, Miscarea, Masajul, Aromoterapia, Meloterapia s.a.) si dupa fiecare prezentare moasa (fff tanara, dar cu bebe) ne raspundea la intrebari, asa ca mi-am mai "alungat" nelamuririle.
Da, este clar ca poti declansa contractii daca iti mangai burtica, mai ales daca ai avut deja contractii (iar eu am avut, chiar daca nu le-am simtit, s-au vazut la ecograf). Deci... fara mangaieri. :(
Nu ai voie sa mananci diverse chestii, dar banuiesc ca le stiti (lapte nepasteurizat, icre, carne cruda, peste - cu masura, doar o data pe sapt., ficat - tot asa, doar facut in casa etc.).
Nu ai voie sa folosesti anumite uleiuri pentru aromoterapie - iarasi, stiam chestia asta, dupa ce-am citit doua carti despre sarcina: adica ulei de cimbru, patrunjel, sofran, sovarv, rozmarin, busuioc, eucalipt etc. Nu ai voie sa fol. nici condimentele de mai sus (unele dintre ele: rozmarin, busuioc, sofran - cam deloc, scortisoara - mai rar etc.) Ei, eu am mancat niste mancare indiana cu sofran, fara sa stiu asta, dar sper ca nu e o tragedie, era niste orez.
La sfarsit, am primit o plasuta cu diverse materiale de la sponsori - v-am zis ca eu nu vreau sa iau mai nimic pentru bebe inainte: e, uite ca Dumnezeu le-asaza pe toate si a considerat probabil ca am nevoie de cate ceva si mi-a dat: bavetici, biberoane, scutece, semn de masina Baby on board, niste mostre de creme, un poster mare cu rigla pe el (sa masori copilul) si altele.
Cu ocazia asta, am rezolvat si problema decoratiunilor in camera lui bebe (aia care va fi, ca deocamdata nu am): pun posterul.
Ma mai duc la cursul asta!

Pup si sanatate!

A, da - muzica: cea ma frumoasa muzica pentru bebe sunt bataile inimii mamei. De asemenea, muzica clasica este recomandata si, in plus, e bine sa-i pui in fiecare zi o melodie (aceeasi): dupa ce se va naste, bebe o va recunoaste si, daca e nervos/agitat/plange, se va linisti daca o asculta.
DPN 4 iulie 2011 - baby boy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thaimeed spune:

Buna burtici

Da' ati scris ceva de azi de dimineata!

Va multumesc tuturor pentru urari si pentru raspunsurile pe care mi le-ati dat!

Si acum sa va spun si datele mele pentru ceea ce treceti pe prima pagina:
UM - 11.10.2010
DPN - 18.07.2010
Sexul genetic stabilit in urma amniocentezei este feminin.... deci o sa am o mandrete de fetita
Spitalul Elias - Dr. Daniel Tutunaru

Theo 20+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaelaV

Ma adaugati si pe mine, va rog? Dr Florina Mihalache-CFR 2 si am vazut ca nici la data nasterii nu am completat 17 mai 1985.
Multumesc

Mihaela


esti fix cu 6 luni mai mare decat mine

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & 22+

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Savvz unde faci cursul?

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thaimeed spune:

Am vazut ca mai aveti pe prima pagina o rubrica de aniversari... data mea de nastere este 16 martie 1974!

Pupicei.... mici da' multi...

Theo 20+ cu Maria

Mergi la inceput